inekler.gen.tr https://www.inekler.gen.tr İnek, İnek Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, inekler.gen.tr Tue, 21 Mar 2017 00:00:00 +0000 Thu, 23 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Montofon İnek https://www.inekler.gen.tr/montofon-inek.html Fri, 19 Oct 2018 17:51:58 +0000 Montofon İnek: Anavatanı İsviçre olup, bazı araştırmacılara görede Avusturya olduğu söylenmektedir. Montofon ineği kombine olan bir sığır türüdür. Hem et, hem de süt hayvanı olarak yetiştirilir. Bu inek kahverengidir Montofon İnek: Anavatanı İsviçre olup, bazı araştırmacılara görede Avusturya olduğu söylenmektedir. Montofon ineği kombine olan bir sığır türüdür. Hem et, hem de süt hayvanı olarak yetiştirilir. Bu inek kahverengidir.  Değişik renkleri olanları da vardır.  Ağız çevresi beyazdır. Montofon inek ırkı genel olarak boynuzlu ve kocaman kulakları vardır. Kulak içleri beyaz kıllarla örtülüdür. İklim şartlarına son derece dayanıklıdır. Bu inekler ortalama olarak yılda 8500 kğ süt verdiği tespit edilmiştir.  İneğinin Sütündeki yağ oranı yüzde dört civarıdır. Protein oranı ise, yüzde 3,5 tir montofon ineğini sütünden çok kaliteli peynir yapılmaktadır. canlı olarak 650 kğ ağırlığına kadar ulaşmaktadır. Montofon ineği danası ve boğası iyi gelişirse 1000 kğ canlı ağırlığa ulaşması mümkündür.  İklim bakımından beslenme şartlarına uyum kabiliyetleri çok yüksek olduğu için Dünyanın bütün her yerinde yetişmektedir. Montofon ırkı inekler coğrafik yapı nasıl olursa olsun, bütün arazi şartlarında yetişirler. Arazi şartlarına uyumları mükemmeldir. Çok ideal bir mera hayvanıdır. Sırtında kendi rengine göre daha açık bir renkte bir ester çizgisi olur.  Burun ucu, ağız ucu, kuyruk ucu siyahtır. Montofon ineği ırkının vücudu dolgun ve çok sağlam bir yapısı vardır. Meme yapısı oldukça dolgun ve düz adaleye sahiptir.Ortalama olarak 9,10 yaşlarına kadar damızlık olarak, değerlendirilebilir. Bu süreçlerde  ineğinde kesinlikle bir verim düşmesi söz konusu değildir.Aşırı soğuk ve aşırı sıcaklara karşıda oldukça dayanıklıdır.  Yıllık olarak 250 ile 300 gün arası süt verimi çok iyidir. Bu dönemlerde peyniri yapılabilir.

Ülkemizde Montofon İnek

Bu ırk ülkemiz dede her bölge için uygun bir ırktır.  Yetiştirilmesinde herhangi bir verim kaybı yaşanmadığından dolay çiftçiler tarafından çok tercih edilmektedir. Montofon inekleri Simental ve Holstein ırkına nazaran biraz daha asabi olarak bilinmektedir. Ancak iklim uyumu nedeniyle tercih edilmektedir. ülkemizde melezleme çalışması da yapılmaktadır. Montofon ineğinin besi yapıldığında hemen karşılığını, veren bir ırk olduğu için taban Fiatları hep iyi bir seviyede kalmıştır. Gelişme danalarında randıman yüzde 60 ile 62 civarındadır. Çok iyi şartlar oluştuğunda besi danaları canlı olarak 1200 kğ çıktığı görülmüştür. Ülkemizde yapılan boz ırk sığırlarla yapılan melezlemelerle, Karacabey montofon üretilmiştir. Bugün bu ırktaki hayvanlar Türk esmer denecek seviyede ülkemize ait olduğunu söylemek mümkündür. Bu ırkın rengi, gümüşten başlayarak koyu esmere kadar değişiklikler göstermektedir. Bu ırk oldukça iri bir cüsseye sahiptir. Hem süt verimi olsun, hem de et verimi olsun oldukça yüksek seviyededir. Öyle ki besi tutmada çok üst seviyelere kadar çıkmaktadır. Ayrıca melezleme yapıldığı için ülkemizin her bölgesine kolayca uyum sağlamaktadır. Ürününüz bol olsun.

]]>
Normande Sığırı https://www.inekler.gen.tr/normande-sigiri.html Sat, 20 Oct 2018 05:15:11 +0000 Normande Sığırı; ırkı en yaygın Fransa ülkesinde yetiştirilir. Adını ise Fransa ülkesinin Kuzeybatı bölümünde bulunun Nomandie bölgesinden alır. Hemen hemen bin yıldır yetişmekte olan bir ırktır. Normande sığır ırk Normande Sığırı; ırkı en yaygın Fransa ülkesinde yetiştirilir. Adını ise Fransa ülkesinin Kuzeybatı bölümünde bulunun Nomandie bölgesinden alır. Hemen hemen bin yıldır yetişmekte olan bir ırktır. Normande sığır ırkı et ve süt verimi açısından niteliklidir, kombine verimi açısından da sık kullanılır. İkinci Dünya Savaşı esnasında Normande sığır ırkında azalma olmuştur. Başlangıç olarak güney Afrika ülkelerinde ticareti başlamıştır. Ardından diğer ülkelerde de yetiştiriciliğine başlanmıştır. 1890 senesinden sonra kısa zaman içinde en çok tercih edilen sığır ırkı olmuştur. İhracatı ile beraber sayıca artmış ve diğer sığır ırkları ile melezleştirme çalışmaları yapılmıştır.

Normande Sığırı Özellikleri;
 • Normande sığırı genel olarak beyaz üstü kahverengi veya siyah lekelerden meydana gelen bir görünüme sahiptir.
 • Normande sığırının kafa yapısı diğer ırklara göre daha küçüktür.
 • Normande sığırı boynuzları küçük olan bir ırktır.
Normande Sığırı Verim Özellikleri
Normande sığırı döl verimi açısından oldukça iyidir. Doğum sonrası buzağılar erken erken gelişebilme özelliğindedir. Normande sığır ırkı FQRN kalite tesciline sahiptir. Eti kaliteli ve oldukça lezzetlidir. Et de kalite ödülleri vardır.
 • Erkekte canlı ağırlık; 900-1100 kg aralığındadır.
 • Dişide canlı ağırlık; 550-680 kg aralığındadır.
 • Erkekte yavru doğum ağırlığı; 45 kg
 • Dişide yavru doğum ağırlığı; 30 kg
 • Laktasyon süt verimi; 6200 litre
 • Protein oranı; %3,4
Normande Sığır Irkına Has Nitelikler
Peynir yapımı için sık olarak kullanılır. Normande sığırının yavrularının iştahı oldukça iyidir ve hızlıca gelişirler. Döl verimleri fazladır. Normande sığırının annelik içgüdüsü oldukça yüksektir. Ömürleri uzun, hastalıklara ve farklı hava şartlarına dayanıklıdırlar.
]]>
Alman Sarı Sığır Irkı https://www.inekler.gen.tr/alman-sari-sigir-irki.html Sat, 20 Oct 2018 08:59:21 +0000 Alman sarı sığır ırkı, ana vatanı Almanya ülkesidir. Renk olarak kırmızı bir görümüne sahiptir. Kalın ve iri bir gövdeye sahip olan Alman sarı sığırı ırkı oldukça dirençli ve kuvvetli bir türdür. Sığır Alman sarı sığır ırkı, ana vatanı Almanya ülkesidir. Renk olarak kırmızı bir görümüne sahiptir. Kalın ve iri bir gövdeye sahip olan Alman sarı sığırı ırkı oldukça dirençli ve kuvvetli bir türdür. Sığır türleri arasında en fazla tercih edilen bu sığır ırkı ülkemizin bazı bölgelerinde de yetişmektedir.

Alma sarı sığır ırkı özellikleri
 • Bu tür genellikle kırmızı ve sarı renktedir. Sağlam bir deri yapısına sahiptir. Bunun yanı sıra kurak koşullarda rahat bir şekilde yetiştirilebilir.
 • Uzun ve geniş bir gövdeye sahip olan bu türün kemikleri kalın bir yapıya sahiptir ve dayanıklıdır.
 • Buzağılar diğer türlere göre daha hızlı gelişirler. Yemiş olduğu yemler hızlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Bu yüzden Alman sarı sığır ırkı buzağılarının iyi bir gelişim gösterebilmesi için doğru yem seçimi yapmak oldukça önemlidir.
 • Süt verimi bakımından türleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Verimli ve kaliteli bir süt özelliği vardır.
 • Boynuzlu ve boynuzsuz türleri bulunmaktadır. 
 • Uysal ve sakin bir cins olan bu ineğin sütü oldukça kaliteli bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra sütü protein bakımından oldukça zengindir. 
 • Bulundukları bölgenin coğrafi koşullarına rahat bir şekilde uyum sağlayabilirler. Sıcak ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklı olan bu tür soğuk hava don olaylarına karşı da dayanıklılık göstermektedir. 
 • Uzun ömürlü olarak bilinirler ve hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır.
Alman sarı sığır ırkı düzenli bir şekilde bakımının yapılması oldukça önemlidir. Bu türlerin az yem ile çok fazla süt üretmesi mümkündür. Ancak bakımının iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir.  Kendi türleri arasında hastalıklara karşı en fazla dayanıklılığı gösteren Alman sarı sığır ırkı iyi bir bakım ile istenilen verimi sunacaktır. Gelişim dönemlerinde hastalıklara karşı koruma sağlanması gerekmektedir. Gerekli olan aşılarının yapılması ve kaliteli yemler ile beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca beslenilen alanın günlük temizliği yapılması oldukça önemlidir. 
]]>
İnek Gübresi https://www.inekler.gen.tr/inek-gubresi.html Sat, 20 Oct 2018 20:44:48 +0000 İnek Gübresi, büyükbaş hayvanlar içerisinde yer alan ineklerin dışkısından elde edilen organik bir gübre türüdür. Genellikle koyu kahverengi tonlarında olup birçok alanda kullanılır. Söz konusu bu hayvan otçul ve yem ile be İnek Gübresi, büyükbaş hayvanlar içerisinde yer alan ineklerin dışkısından elde edilen organik bir gübre türüdür. Genellikle koyu kahverengi tonlarında olup birçok alanda kullanılır. Söz konusu bu hayvan otçul ve yem ile beslendiğinden dışkısı toprak yapısına eklendiğinde oldukça verimli bitki üretimi elde edilir. Diğer yandan inek gübresi kalıp haline getirilip kurutulup ısınma amaçlı yakacak olarak da kullanılmaktadır. Özellikle köy ortamlarında hala geçerliliğini koruyan bir yakacak türü olması ağaç kesimini önlemeyi başarmıştır.

İnek gübresi içerisinde barındırdığı maddeler bakımından hayvanın cinsi, yaşı ve beslenme niteliğine göre değişkenlik gösterir. Gelişim aşamasındaki genç ineklerin gübresi fosfor, potasyum, azot ve kalsiyum mineralleri açısından düşük seviyede belirlenir. Bunun nedeni mineralleri kendi vücut yapılarının gelişimi için kullanımlarından kaynaklanmaktadır. Yaşı ilerleyen ineklerin gübreleri daha kaliteli olduğundan bitki gelişimi için toprağa takviye edildiğinde oldukça faydalıdır.

İnek Gübresinin Tarım Arazisinde Kullanımı Nasıldır

Beslenme ve bakım koşulları sağlıklı bir şekilde sağlanan inek gübresi toprağın ihtiyacı olan minerallerin karşılamasına yönelik değerlendirilir. Tarım arazisine açılan toprağın kimyasal, fiziksel ve biyolojik özelliğini düzenleyen inek gübresi ilkbahar mevsiminde belli bir miktarda toprağa uygulanır. Eğer bitki köklerinin olduğu tarım alanına uygulanacaksa öncelikle toprağa çapa işlemi yapılıp ardından inek gübresinin ince bir tabaka halinde bu alana atılması son derece önemlidir. Bu hususta bir gün sonrasında sulama yapılması verimlilik açısından önem teşkil eder. Aksi takdirde toprağın suya olan ihtiyacını arttırarak tuz oranını yükseltir. Hal böyle olunca da çoraklaşma meydana gelir.

İnek gübresinin tarım arazisinde kullanımı ile bitki gelişimi desteklenir. Bununla birlikte toprak yapısı tarıma uygun hale getirilir. Söz konusu bu gübrenin toprağa eklenmesi sonucu tarım arazisinin su tutma kapasitesi artış gösterir. Öte yandan erezyon tehlikesine karşı toprağın dayanıklılığında artış gözlemlenir. İnek gübresi içerisindeki mikroorganizmalar toprağın ihtiyacı olan besin maddelerinin alınmasına kaynaklık eder.
]]>
İnek Çeşitleri https://www.inekler.gen.tr/inek-cesitleri.html Sun, 21 Oct 2018 05:30:23 +0000 İnek Çeşitleri, Ülkemizde inek çeşitleri genellikle süt üretimi için yetiştirilmektedir. Türkiye’nin kendine has inek çeşitleri olduğu gibi, dünyanın çeşitli yörelerinden gelerek Türkiye'nin iklimine uyum sağ İnek Çeşitleri, Ülkemizde inek çeşitleri genellikle süt üretimi için yetiştirilmektedir. Türkiye’nin kendine has inek çeşitleri olduğu gibi, dünyanın çeşitli yörelerinden gelerek Türkiye'nin iklimine uyum sağlayan ve yetiştirilen türler ile bu türler ile kendi ülkemizde yetişen ırklardan melezleme ile üretilmekte olan inek çeşitleri de bulunmaktadır.

Yerli Sığır Çeşitleri

 • Yerli Kara: isminde olduğu gibi kendisi de kara olan bir inek çeşididir. Boyu alçak, bedeni uzun yapılı, boynuzları kısa yapılıdır. Et ve süt verimi düşük bir hayvan olup, iyi bir besi tutmaz.
 • Doğu Anadolu Kırmızısı: Bulunduğu bölgeden ve rengi nedeniyle bu isim verilmiştir. Bu inek çeşidi Doğu Anadolu da yaygın haldedir, açık kırmızıdan, kestaneye doğru değişen renkleri vardır. Kısa boynuzları kısa, öne doğru eğridir. Bu ineğin bedeni ile göğsü dar yapıdadır. Ufak yapısı olan Doğu Anadolu Kırmızısı Geç gelişen bir ırktır ancak iyi besi tutar. Türkiye de en çok bu ineğin eti tüketilir.
 • Boz Irk: Bu tür Ege ve Marmara da yaygın olup, açık renkli bir inektir. Bazı hayvanlar koyu kül rengine olmasına rağmen genellikle gümüş rengindedir. Gözlerinin çevresinde siyah halkası vardır. Bu inek çeşidi çok iri yapılıdır. Bu hayvanların en belirgin özelliği iyi besi tutmaları ve sağlam bir yapıya sahip olmalarıdır.
 • Güney Anadolu Kırmızısı: Daha çok Güney Anadolu’da yetiştirilir. Rengi açık sarı, koyu kırmızı arası tonlardadır. Belirgin özellikleri; yüksek boylu ve uzun bacaklıdır. Çabuk gelişir. 3 yaşında doğum yapar. Süt verimi çok iyidir.

Yöresel İnek Çeşitleri

 • Kırım Sığırı: Kırım Bölgesine aittir. Kırmızı tonlarında, iri yapılıdırlar. 1500 kg civarında süt verebilir.
 • Zavot Sığırı: Kafkasya’dan Kars yöresine gelen inek çeşitleridir. Simental ile İsviçre Esmeri melezidir.. Süt verimi 1500 kg. civarıdır.
 • Maraş Sığırı: Maraş’ın ufak yapılı, kırmızı ineğidir. Yerli Kara ırk ile Güney Anadolu Kırmızısı veya Doğu Anadolu Kırmızısı ile melezleşme sonucu üretilir.

Kültür İnek Çeşitleri

 • Holştayn: Marmara ve Ege bölgesi ile daha sonradan Akdeniz de yaygınlaştı. Deri rengi siyah beyaz olduğundan kolay tanınır. iri yapılı hayvanlar olup, Amerika’dan gelenlerin süt, Hollanda’dan gelenlerin et yönü güçlüdür. 
 • Jersey: Ana vatanı Avrupa da Jersey adasıdır. Türkiye’ ye Amerika’dan geldiler. Karadeniz’ de üretilirler. Ufak, sevimli, hassas yapılıdır. Renkleri açık kahverengiden koyu kahverengiye doğru değişir. Süt verimi yüksek ancak çok yağlıdır.
 • Montafon: İsviçre ırkı bir inek çeşididir. Esasen esmer bir ırk olmasına rağmen Montafon olarak bilinir. Gövdeleri çok iri, süt ve et verimi çok yüksek, besi tutması en iyi bir ırklardandır.
 • Simental: Bu İnek çeşidi de İsviçre ırkıdır. Et verimi yüksektir.
 • Brangus: Amerikalı bir ırk olan bu hayvanın et randımanı yüksek ve eti çok çok lezzetlidir.
 • Şarole: Fransız ırkı iri bir inek çeşididir. Et randımanı yüksektir.

]]>
Sığır Besiciliği https://www.inekler.gen.tr/sigir-besiciligi.html Sun, 21 Oct 2018 14:52:24 +0000 Sığır Besiciliği; et verimini artırma için sığır besiciliği yapılır. Besicilik işinden anlıyor olmak ve hayvana hangi yemin yedirilmesi gerektiğini bilen bir kişi sığır besiciliğini avantaja çevirerek ortaya kalitel Sığır Besiciliği; et verimini artırma için sığır besiciliği yapılır. Besicilik işinden anlıyor olmak ve hayvana hangi yemin yedirilmesi gerektiğini bilen bir kişi sığır besiciliğini avantaja çevirerek ortaya kaliteli ve ve ucuz et çıkarır. Sığır besiciliğinin kara çevrilebilmesi için besicinin yemi ucuza mal etmiş olması gerekir. Kar az zamanda çok et almak ile olur. Türkiye' de yerli ırklar pek fazla kar getirmez. Eğer yeri ırk sığırlar kültür ırkları ile melezlenecek olur ise ancak o zaman yerli ırklar ile sığır besiciliği yapılabilir. Besiye alınacak olan sığırlar ya kapalı ahırlarda ya da etrafı çevrili olan açık bir sahada da beslenebilir. Genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde açık saha besiciliği yapılabilir iken Doğu Anadolu'da kapalı ahırlarda uygun teknikler ile sığır besiciliği yapılmalıdır. 

Sığır besiciliğinde önemli olan kriterler;
 • Hayvanı ait olduğu ırk
 • Hayvanın cinsiyeti
 • Hayvanın yaşı
 • Hayvanın sağlığı
 • Hayvanın görünüşü
Yerli ırkların besi verimliliği kültür ırklarına göre oldukça düşüktür. Şarole, holstein ve İsviçre esmeri kültür ırkları yüksek oranda et tutan sığırlardır. Yaşı genç olan yani bir yaş ve civarı sığırların besiye alınması sığır besiciliğine daha çok katkı sağlayacaktır. Sığır besiciliğinde erkek hayvanların seçimi et verimi için daha karlıdır çünkü erkek sığırlar dişi sığırlardan daha çok et tutma potansiyeline sahiptirler. Yeterince iyi beslenmediği için zayıf ve cılız kalmış olan hayvanlar sığır besiciliği için uygundur. Sığır besiciliğinde hayvan hastalıkları ile veteriner hekimler bizzat ilgilenmektedir. Ahıra ek olarak alınan hayvanlar mutlak belli bir süre diğer hayvanlardan ayrı tutularak gözlemlenmelidirler. Besi performansı besi zamanında hayvanların bir kilogram canlı ağırlık artışı için ne kadar yem tükettiğinin belirlenmesi ile ölçülmektedir. 
]]>
Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi https://www.inekler.gen.tr/bebeklerde-inek-sutu-alerjisi.html Sun, 21 Oct 2018 16:20:08 +0000 Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi; İnek sütü, bebeklerde alerjiye neden olan besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bebeğin inek sütünün içerisindeki proteinlere karşı vücudunun tepki vermesi diyebiliriz. Bebeklerde inek Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi; İnek sütü, bebeklerde alerjiye neden olan besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bebeğin inek sütünün içerisindeki proteinlere karşı vücudunun tepki vermesi diyebiliriz. Bebeklerde inek sütü alerjisi kız bebeklere göre erkek bebeklerde daha sık görülen bir durumdur. Günümüzde inek sütü alerjisi bebeklerde 100 bebekten 5 inde yaşanan bir alerjidir. Yalnız anne sütü alan bebeklerde inek sütü proteinlerine tepki gösterebilmektedirler. Bunun nedeni ise inek sütü proteinlerinin anne sütü aracılığla bebeklere aktarılmasıdır. 

Bebeklerde Süt Alerjisinin Belirtileri;
 • Hışıltılı nefes alıp verme
 • İshal
 • Deride döküntü
 • Kusma
Bebeklerin hepsinde bu belirtiler görülmektedir demek yanlış olacaktır. Anne sütü alan bebeklerde daha az görülen bu belirtiler bebeğin anne sütü almadığı ve beslemek için bir biberon dolusu inek sütü içmesi sonucunda kusma ve rahat nefes alamamak gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Olduğu Zaman;  

Bebek inek sütü alerjisi olduğu zaman inek sütünün verilmeyip kesilmesi gerekmektedir. Bebeklerin ilk 6 ayda anne sütü alması bu durumu engelleyecektir. Anne sütünden bebeğe geçeceği için annenin diyet yapması ve inek sütü içeren besinleri tüketmemesi gerekmektedir. Anne sütü almayan ek besinlerle beslenen bebeklerin de aynı şekilde inek sütü yerine başka besinler tüketmesi gerekmektedir. Hazır mamaların içerisindede inek sütü bulunduğundan dolayı mama alırken bebeğin inek sütü alerjisi varsa o konuda dikkatli davranarak inek sütü içermeyen mamalardan almaları gerekmektedir. Katı gıdalara daha geç başlanması gereken inek sütü alerjisi durumlarında bebeğin alerji tesbiti ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olacaktır. Çünkü bebeklerde geç farkedilen inek sütü alerjisi bebekte kendi aylarındaki bebeklere göre gelişmesinde gerilik olacaktır. Annenin bebeğin vücuduna dikkat ederek anlayabileceği inek sütü alerjisi aynı zamanda doktorun bebeğe alerji testi yaparak anlaşılabilmektedir. Bebeklerde inek sütü alerjisi olduğu zaman deve sütü dışındaki diğer sütlerden olan keçi sütü veya manda sütüde alerji yapacaktır. Deve sütü de alerji yapmamasına rağmen bebekler için yapısı farklı olduğundan dolayı kullanılmaması gerekmektedir. Keçi sütü verilmesi veya diğer sütlerde bebekte çapraz reaksiyon gösterebilmekte ve ileri yaşlarda astım riski daha fazla olacağı için kullanılmaması uygun olacaktır.
]]>
Sığır Eti https://www.inekler.gen.tr/sigir-eti.html Mon, 22 Oct 2018 15:50:00 +0000 Sığır eti; sığır dediğimizde inek, dana, düve, manda, tosun gibi hayvan türlerini kapsamaktadır. Bu hayvan grubu topluluğuna genel olarak sığır cinsi denilmektedir. Uygun koşullar altında islami şartlara göre kesilen Sığır eti; sığır dediğimizde inek, dana, düve, manda, tosun gibi hayvan türlerini kapsamaktadır. Bu hayvan grubu topluluğuna genel olarak sığır cinsi denilmektedir. Uygun koşullar altında islami şartlara göre kesilen bu hayvanlardan sığır eti elde edilmektedir. 

Sığır etini adı altında toplanan et türleri
 • Dana eti
 • Tosun eti
 • İnek eti
 • Düve eti
 • Manda eti
 • Öküz eti
Sığır eti çoğunlukla evcil olan kaba, hantal yapılı ve geviş getiren hayvanlardan elde edilmektedir. Sığır eti, et ürünleri arasında değerli ve besleyici özelliği ile bütün dünyada en çok tüketilen bir et türüdür. Sığır eti protein açısından en zengin et türüdür. Ülkemizde de yaygın olarak tüketilen sığır eti, et tüketimin yarısını oluşturmaktadır. Beyaz et, kanatlı eti ile eş değer tüketime sahiptir. Ülkemizde kemiksiz olarak satılan ve bonfile, antrikot, kontrfile dışında her hangi bir kalite ayrımı yapılmayan sığır eti, canlı kırmızı renktedir. Sığır eti canlı görünüme sahip, hoş kokulu, ince ve sık dokuludur. Sığır eti yağı beyaz renkte ve biraz kalınca bir tabakadan oluşur. Sığır eti içerisinde tosun eti biraz daha koyu renkte ve serttir. Sığır eti içerisinde inek eti biraz daha açık renkli olup açık sarımsı bir rengi vardır. İnek etinin yağ oranı daha fazladır. Sığır eti içersin de değerlendirilen manda eti daha sert yapısı olup kendine has bir kokusu vardır. Sığır eti dahil olan dana ve düve eti yaşa bağlı olarak daha genç hayvanlar olduğundan etin rengi daha parlak ve yumuşaktır. 

Sığır eti kullanım alanları;
 • Sucuk yapımında.
 • Pastırma yapımında.
 • Kavurma yapımında.
 • Salam yapımında.
 • Sosis yapımında.
 • Et restoranlarında.
Sığır etinin ülkemizde kullanım alanı geniştir. Sığır eti sucuk yapımında genellikle yüzde altmış veya altmış beş olacak şekilde katılır. Genellikle but ve kollardan seçilen etler kullanılır. Sığır eti içerisinden dana ve tosun eti sucuk yapımında tercih edilen etlerdir. Sığır eti pastırma yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle kaliteli pastırma yapımı sığır etinin sırt kısmından alınan etten yapılmaktadır. Genellikle dana ve tosun etlerinin sırt kısımında bulunan antrikot, kontrfile ve bu iki etin arasında bulunan kasaplar arasında tütünlük denilen sırt etinden yapılmaktadır.  Kavurma yapımı tüm sığır cinsi hayvanların etlerinden  yapılabilmekte ve genellikle but, ön kol, gömü, döş ve göbek bölgesi enleri kavura yapımında kullanılmaktadır. Sığır eti salam, sosis yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır. Sığır eti ülkemizde restoranlarda gerek ızgaralık gerekse yemek yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.  
]]>
Holstein İnek Özellikleri https://www.inekler.gen.tr/holstein-inek-ozellikleri.html Mon, 22 Oct 2018 21:41:08 +0000 Holstein inek özellikleri, bir diğer adı da siyah alaca olan bu ineğin ana vatanı Hollanda' dır. Dünya genelinde adı duyulmuş olan en ünlü inek türleri arasındadır. Hollanda ülkesinde ki bir bölgeden adını almıştır. S Holstein inek özellikleri, bir diğer adı da siyah alaca olan bu ineğin ana vatanı Hollanda' dır. Dünya genelinde adı duyulmuş olan en ünlü inek türleri arasındadır. Hollanda ülkesinde ki bir bölgeden adını almıştır. Süt verimliliği açısından oldukça yüksek bir verime sahip olan bu inek ülkemizde de yaygın olarak beslenmektedir. Siyah beyaz renklerden oluşmak olan hostein ineği en fazla Hollanda, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra dünyanın bir çok bölgesinde bu inek cinsine rastlamak mümkündür. Genellikle alaca renkte karşımıza çıkmakta olan bu ineğin tek renkte görülme olasılığı da vardır. Dünya genelinde en yüksek süt verimliliğine sahiptir. Ancak bulunduğu bölgenin özelliklerine göre ve beslenme şekillerine göre bu süt verimi değişiklik gösterebilmektedir. 

Holstein inek özellikleri
 • Dünya genelinde en fazla süt üretimine sahip olan inek türüdür. 
 • Bu inek cinsinin süt verimi yaklaşık olarak yıllık altı bin beş yüz ve yedi bin litreye kadar ulaşabilmektedir. 
 • Özel olarak yetiştirilmiş olan cinslerde ise yıllık on bin litreye kadar süt verimi oluşabilmektedir. 
 • Diğer inek cinslerine oranla daha fazla süt vermektedir. 
 • Bu ineklerin süt verimi olarak en fazla süt vermiş olduğu yaş grupları beş ve altı yaşları arasıdır. Bu yaşlardan sonra verdikleri süt oranında azalmalar görülür. 
 • Sütlerinde bulunan yağ oranı diğer inek cinsleri ile karşılaştırıldığında daha azdır. 
 • Holstein ineklerinin canlı ağırlıkları altı yüz ile yedi yüz kilogram ağırlıklarına kadar ulaşmaktadır. 
 • Süt ineği olarak yetiştirildiği gibi et üretim için de yetiştirilmektedir. 
 • Bu ineklerin istenilen düzeyde süt verebilmesi için beslenme şekillerine dikkat edilmelidir. Sıcak olan bölgeleri pek sevmeyen bu inek türü yemin bol olduğu yerlerde istenilen miktarda süt verebilmektedir.
 • İnce bir deriye sahip olan bu türün derisi ayrıca yumuşak ve elastiki bir özellik gösterir.
 • Başları uzun ve dar bir yapıya sahiptir. 
Holstein inek özellikleri yıllık olarak on ile on birinci aylarda süt veriminde değişiklikler göstermektedir. Yıl içerisinde en fazla üç yüz gün boyunca süt üretebilmektedir. Yetiştirilmesi oldukça zahmetli olan bu inek türünün sağlıklı bir yapıya sahip olabilmesi için iyi bir şekilde beslenilmeli ve gerekli olan bakımların zamanında yapılması oldukça önemlidir. Genç yaşlarda yakalanacakları hastalıklar ileride süt verimini etkileyeceğinden gerekli olan ilaçlama ve aşılamaların vaktinde yapılması oldukça önemlidir. Bu inek cinsinin yetiştirildiği alan temiz olmalı ve günlük olarak temizlenmelidir. Bu şekilde yetiştirilen ineklerden istenilen seviyede süt elde edilebilir.
]]>
Şarole İnek https://www.inekler.gen.tr/sarole-inek.html Mon, 22 Oct 2018 23:01:11 +0000 Şarole İnek; kültür ırkına ait et ve süt verimi fazla olan bir türdür. Şarole inek ismini ana vatanı olan Charolais bölgesinden almıştır. Fransa'da kaynağı bulunan bu inek besiciler tarafından genel olarak e
Şarole İnek; kültür ırkına ait et ve süt verimi fazla olan bir türdür. Şarole inek ismini ana vatanı olan Charolais bölgesinden almıştır. Fransa'da kaynağı bulunan bu inek besiciler tarafından genel olarak eti için yetiştirilmektedir. Şarole ineklerde süt verimi çok düşüktür bundan dolayı et üretimine yoğunlaşılmıştır. Türkiye'de şarole yetiştiriciliği pek yapılmamaktadır. Bazı sığır yetiştiricileri dışardan ithal yol ile şarole boğa spermleri getirterek tohumları başka ırktaki ineklere uygulamaktadırlar. 

Şarole inek özellikleri;
 • Şarole ineklerin derilerindeki kıl renkleri kirli beyaz veya krem rengindedir.
 • Şarole ineklerin bir kısmı boynuzlara sahip iken bir kısmı boynuzlara sahip değildir.
 • Şarole inekler her türlü iklim şartlarına uyum sağlarlar.
 • Şarole boğalar hızla kilo alma özelliğine sahip olduklarından et verimleri yüksektir.
 • Şarole inekler düşük yağ oranına sahip olduklarından et oranları daha fazladır.
 • Şarole ineklerin yaşam süreleri uzundur. Sağlıklı bir şerole inek hemen hemen on iki tane yavru doğurma potansiyeline sahiptir.
 • Şarole ineklerin kilogram ağırlığı bin kiloya kadar çıkabilmektedir.
Şarole ırkı üyesi olan inekler dünyada pek fazla yetiştirilmez. Şarole ineklerin döl verimlilikleri çok yüksektir. Şaroleler kolay kolay hasta olmazlar dolayısı ile de sağlık sorunları çok azdır. Şarole kaslı yapıya sahiptir ve kolay yönetilebilirler. Özellikle Brahman ırkı ile melezleme yapılmaktadır. Et oranının kemik oranından yüksek olması kasaplara cazip gelmektedir. 
]]>
Sığır Hastalıkları https://www.inekler.gen.tr/sigir-hastaliklari.html Tue, 23 Oct 2018 05:29:36 +0000 Sığır hastalıkları, sığır yetiştiricileri açısından oldukça önemlidir. Bunların önlenmesi teşhis edilmesi ve tedavisi itinayla yapılmalıdır. Sığır yetiştiricileri bakımından verimin ve karlılığın artması için bu Sığır hastalıkları, sığır yetiştiricileri açısından oldukça önemlidir. Bunların önlenmesi teşhis edilmesi ve tedavisi itinayla yapılmalıdır. Sığır yetiştiricileri bakımından verimin ve karlılığın artması için buna dikkat edilmelidir. Sığırları etkileyen hastalıklar sindirim sistemini, metabolizmayı etkileyebilir, bakteriyel kökenli olabilir. En sık görülen sığır hastalıklarını makalemizde bulabilirsiniz.

Sığır hastalıkları nelerdir

Sindirim sistemi sığır hastalıkları

Yemek borusu ve yutak tıkanması: Sığırların yemleri dışında çiğnemeden yuttuğu turp, pancar, patates gibi yumrulu yiyecekleri yemeye çalışmasıyla bu rahatsızlık yaşanabilir. Bu rahatsızlık kendisini hemen gösterir. Sığırlarda aniden rahatsızlık olması, salya akıntısı, yerinde duramama gibi belirtiler olur. Tıkanıklık nedeniyle gaz çıkışı olmadığından hayvanın işkembesi aşırı şişer. Bu nedenle yumru şeklindeki besinler sığırlara yedirilmemelidir.

Rumen hipoaktivitesi: Bu sığır hastalığı yemlerin içeriğinin sindiriminin zor olması nedeniyle, konsantre yemin az verilmesiyle, yem kalitesinin düşük olmasıyla oluşur. Sığırların iştahı iyi olsa da, karın büyümesi, büyümede dengesizlik ortaya çıkar. Beslenme koşulları mutlaka düzeltilmelidir.

Basit indigesyon: Sığır hastalıkları arasında en fazla görüleni budur. Yemlerin aniden değiştirilmesi, mama gibi verilmesi, küflü yem verilmesi gibi nedenlerden kaynaklanan hastalık, sığırlarda iştahsızlığa, işkembede dolgunluğa yol açar.

Rumen asidozu: Bu hastalık ani yem verilmesi yüzünden ortaya çıkar. Sığırlarda durgunluğa, iştahsızlığa neden olur. Bazen kötü kokulu ishal ortaya çıkar. Bu yüzden yemlerin alıştırılarak verilmesi gerekir.

Sığır hastalıkları arasında sindirim sisteminden kaynaklanan bunların dışında rumende gaz oluşumu, yabancı cisim hastalığı, börkenek ve kırkbayır arasındaki deliğin tıkanması, kırkbayırın kabız olması, midenin yer değiştirmesi, midede gaz toplanması, beslenme kaynaklı ishal ve mide ülseri gibi rahatsızlıklar bulunur.

Metabolizma sığır hastalıkları

Süt humması: Bu rahatsızlık doğumdan sonraki birkaç gün içinde daha çok süt verimi iyi olanlarda görülebilir. Bu süreçte kandaki kalsiyum seviyesi düşük oluğu için ortaya çıkan hastalığın önlenmesi için gebeliğin son iki ayı içinde kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Hastalığın belirtileri ayaklarda ve başta titreme, iştahsızlık, yürümede sorunlar olarak ortaya çıkar. İlerlerse bilinç kaybı, nabız yükselmesi, dışkı ve idrar yapmama gibi belirtilerle hayvanda koma ortaya çıkabilir.

Yatalak sendromu: Süt humması yeteri kadar tedavi edilmediğinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ayrıca beslenme sorunları, başka hastalıklar, doğumdan sonra yaralanma, kilolu olma gibi etkenlerde buna yol açabilir. 4-6 yaşlarındaki sığırlarda, yeni doğanlarda ilk 10 günde görülen bir 
hastalıktır.

Sığır hastalıkları arasında metabolizma hastalıkları arasında ayrıca doğum öncesi felci, çayır tetanisi, kemik erimesi, raşitizm, ketosis, karaciğer koması, A vitamini eksikliği, beyaz kas hastalığı gibi hastalıklar sayılabilir.

Bakteriyel sığır hastalıkları

Septisemi: Bu hastalık sığır yetiştiriciliğine çok görülür ve kayıplar yaşanır. Hastalığı etkeni genellikle rota, corona virüsleri, E.Coli bakterisidir. Ağız sütünü yetersiz olan hayvanlarda daha etkili olur. Genç hayvanların yavruları da bu hastalığa sık yakalanabilir. Havanın sert olması, temizliğe dikkat edilmemesi de etkendir.

Şarbon: Etkeni Bacillus antracis bakterisi olan bu sığır hastalığı da oldukça yaygındır. İnsanlara bulaşma özelliği olan ve ölümle seyreden ciddi bir hastalıktır. Bazen hayvanda belirti olmadan 1-4 saat içinde ölüm gerçe]]> İnek Ayak Hastalıkları https://www.inekler.gen.tr/inek-ayak-hastaliklari.html Tue, 23 Oct 2018 15:12:34 +0000 İnek ayak hastalıkları, besicilik alanında sıklıkla karşılaşılan hastalıklar içerisinde yer alır. Özellikle süt ineklerinde bulunan ayak tırnak hastalığı ineğin süt veriminin kaybolmasına sebebiyet verirken; bu sebepten d İnek ayak hastalıkları, besicilik alanında sıklıkla karşılaşılan hastalıklar içerisinde yer alır. Özellikle süt ineklerinde bulunan ayak tırnak hastalığı ineğin süt veriminin kaybolmasına sebebiyet verirken; bu sebepten dolayı zayıflamasına katkı sağladığı için ekonomik yönden birçok zarara sebebiyet verir. İneğin bakım ve beslenmesi ile ilgili yapılan yanlışlardan dolayı ortaya çıkan bu hastalıkta ineğin aşırı şekilde ağrı çektiği belirtilmektedir. İnek ayak hastalıkları sebebiyle inekle topallık oluşması gözlenir. Bu sebepten dolayı ineğin duruşunda bozulma gözlenirken; ağrı sebebiyle ineğin süt veriminin kaybolmasına sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı zayıflamasına katkı sağladığı için inekte et kaybı oluşur. Ağrı sebebiyle iştah kapanması gibi durumlara gözlenir. Bu sebepten dolayı gıda alımı azaldığı için yeterli oranda süt verimi bulunmaz. Hayvan satılmak istense de gerekli ağırlığa ulaşamadığı için zarar edilir.

İnek ayak hastalıkları oluşumundaki faktörler

Besicilik içerisinde yapılan yanlışlar sebebiyle inek ayak hastalıkları oluştuğu belirtilmektedir. Hayvanın genetik yapısı sebebiyle de bu hastalığın oluşumu gözlendiği belirtilir. Bu süreç içerisinde hayvanların barındırma esnasında düzeninin yanlış sağlanması tetiklerken; barınakta bulunan olumsuz hava koşulları ayak tırnakları hastalığının artmasına sebebiyet verir. Hayvana uygulanan beslenme içerisindeki yanlışlıklar ayak tırnağında hastalığa neden olabilir. Hayvan bakılırken gerekli hijyen kurallarına uyulmaması hastalığı tetikler. Ayrıca hayvanın tırnağının bakımının yapılmaması bu hastalığın oluşumuna zemin hazırlar. Ayaklarının dışkıya temas etmesi hastalığın başlıca sebepleri içerisinde yer alır.

İnek ayak hastalıkları tedavisi

Hayvanlar bu gibi şikayetler oluştuğu zaman gerekli tetkikler ile tedavi edilmesi sağlanır. Ayakta bulunan hastalığının tedavisi uzun sürerken oldukça zahmetli olduğu da belirtilmektedir. Uygun korunma yöntemleri içerisinde gerekli önlemlerin alınması ile ayakta bulunan hastalığın giderilmesi sağlanırken; en azından hastalığın gerilemesi desteklenir. Öncelikle olarak hayvanın sürüden çıkartılması gerekir. Hayvanın bulunduğu alanda dışkının olmaması gerekir. Hayvanın ayağında bulunan çukura pisliğin dolması ayak hastalığını tetikler. Bu sebepten dolayı gerekli ayak bakımlarının yapılması gerekir. Ayak rende taşı ile bu bölümde bulunan pisliğin çıkartılması gerekir. Ayrıca hayvanın bulunduğu alana sap veya saman gibi otların atılması pisliğe temas etmesi önlenir. Bu süreç içerisinde ahırda gerekli havalandırma yapılması için uygun havalandırma akımının sağlanması gerekir. Beslenmesi ile ilgili bozuklukların giderilmesi hayvanın alerjisi bulunan besinlerin özellikle bozuk gıdaların verilmemesi gerekir. Fermente olan karbonhidrat bakımından zengin olan besinlerin verilmesi hayvanda bulunan doku hormonlarının daha iyi çalışmasını sağlar. Böylece inek ayak hastalıklarının giderilmesi sağlanır. Hayvanın ayaklarını gerekli bakımı yapılırken; ayaklarının yıkanması son derece önemlidir. Gerekli yapılan işlemler ile ayak banyoları uygulanarak hayvanın doğaya salınarak hareket etmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde sürekli ayaklarının basınçlı su ile temizlenmesi İnek ayak hastalıklarının giderilmesini sağlar. Hastalık bulunan tırnağın kesilerek düzeltilmesi bakım için önemlidir.
]]>
Kara İnek https://www.inekler.gen.tr/kara-inek.html Tue, 23 Oct 2018 23:41:34 +0000 Kara inek: Yerli olan bu inek ırkı çok yaygın olarak orta Anadolu bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kara inek ırkının boynuzu ve kısa boyu ile küçük görünümlüdür. Ancak kombine verimi bakımından dolayı yet Kara inek: Yerli olan bu inek ırkı çok yaygın olarak orta Anadolu bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kara inek ırkının boynuzu ve kısa boyu ile küçük görünümlüdür. Ancak kombine verimi bakımından dolayı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yani kara ineğin eti, sütü, aslında hiç küçümsenmeyecek derecede iyidir. Kara ineğin orta derinlikte tombul yapıda göğsü vardır. Kara inek ırkının sağrı kısmı oldukça sivridir. Bu nedenle biraz arka tarafı yüksek görünümlüdür. Kara ineğin göz çevresinde çok belirgin olarak karşımıza çıkmaktadır. Kara ineğin baş kısmı buruna doğru gelindiğinde incedir. Tüyü tamamen siyah renktedir. Kara ineğin kemik yapısı incedir. Derisi çok kalın ve serttir. Kara ineğin tırnak yapısı oldukça sağlam ve dayanıklıdır. İşte bu sebeple taşlı ve çok çetin araziye karşı oldukça dayanıklıdır. Kara ineğin bacak yapısı kısa ve kalın kaslıdır. Kara ineğin boynuzu ince yapılı olur hem erkekte, hem de dişisinde boynuz bulunur. Kara inekler çok dayanıklı bir yapıya sahiptirler.

Kara İnek Verim Özellikleri

Bu ırkın damızlık yaşları iki ile dört yaşlardır. Kara ineğin günlük canlı ağırlık artışı, 800 ile 900 gr. aralığıdır. Kar ineğin canlı ağırlığı, 200 ile 300 kğ aralığında olur. Kara inek cinsi erkeklerde canlı ağırlık ise,350 ile 400 kğ aralığında olmaktadır. Kara ineğin yıllık süt verimi 1000 ile 1100 kğ aralığındadır. Kara ineğin doğum aralığı, dişi danası yaklaşık olarak, 20 ile 22 kğ aralığındadır. Erkek danası canlı olarak 21.ile 23 kğ aralığındadır. Kara inek sütündeki yağ oranı yüzde 4,5 civarındadır. Yıllık süt verim günü olarak 250 ile 260 gün aralığı verimde düşme olmaz. Kara ineğin annelik içgüdüsü bir hayli ileri safhaya gelmiştir. Öyle ki yavru danayı görmeden süt asla vermez. Kara inek hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Beslenme ve bakım şartları çok kötü bile olsa çok dayanıklılık gösterir. Kara ineğin yayla şartlarında iyi beslenirse çok değişkenlik göstermektedir. Öyle ki canlı olarak 450, 500,kğ gördüğü tespit edilmiştir

]]>
Süt Sığırı Yetiştiriciliği https://www.inekler.gen.tr/sut-sigiri-yetistiriciligi.html Wed, 24 Oct 2018 10:48:15 +0000 Süt Sığırı Yetiştiriciliği birçok üretici tarafından tercih edilen amacı kar elde etmek olan ekonomik bir faaliyettir. Bu sektörde rekabet oldukça fazladır. Rekabetin fazla olması işi yaparken bilgi olmadan sadece tesadüf Süt Sığırı Yetiştiriciliği birçok üretici tarafından tercih edilen amacı kar elde etmek olan ekonomik bir faaliyettir. Bu sektörde rekabet oldukça fazladır. Rekabetin fazla olması işi yaparken bilgi olmadan sadece tesadüfi hareket etmenin çok yanlış olduğunu göstermektedir.

Çok sayıda işletmede süt sığırı yetiştiriciliği yapılmaktadır ama bu işletmelerin tamamı başarılı değildir, başarılı olarak bu işi yapanların sayısı azdır. Süt inekçiliği yalnız başına sektörün önemli bir parçasıdır. Sığır yetiştiriciliği ile alakalı olan faaliyetlerin tümü bu sektör  içinde yer almaktadır.
 • Bu sektörler şunlardır;
 • Buzağı yetiştiriciliği
 • Düve yetiştiriciliği
 • Erkek danaların besiciliği
 • Mandıracılık
 • Islah ve seleksiyon işlemi
Süt inekçiliği yapmakta olan bir sektör yukarıda verilen aşamaları unutup sadece işletme amacının süt elde ederek pazarlamak sanırsa başarılı olamaz. Bu şekildeki anlayış işletmeyi önlenmesinin imkanı olmayan iflasa sürükler. Bu nedenle her aşama oldukça önemlidir. Dünyada son 20 yıl içinde meydana gelen gelişmelere bakıldığında gelişmekte olan ülkelerde bu faaliyetleri yapan işletmelerin devamlı olarak büyüme gösterdikleri gözlemlenir. Büyük işletmeler bulundukları ülkenin hem süt hem de kırmızı et ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdadırlar. Süt sığırcılığının başarılı olabilmesi için uyulması gereken bazı kurallar vardır;

Yem: Bir süt sığırı ortalama ağırlığının yüzde 1 ile yüzde 1,5’ini kaba yemden sağlaması gerekir.

Verimi yüksek ineklerin seçilmiş olması: Önemli bir faktördür. Yüksek verimli inekler işletmeleri ayakta tutacak en önemli etkendir. Hem et hem süt verimi önemlidir.

Bilgili ve yeteneği olan işletmecilerin işi yapması: İşin ehli olmayan işletmeciler olayı çok basite indirger ve sadece süte odaklanır.

Doğru pazarlama stratejisi: Elde edilen ürünler doğru pazarlama ile ihtiyaç sahibine ulaştırılabilir.

Bu faktörlere uyulması süt sığırı yetiştiriciliği işinin doğru yapılmasını sağlar.
]]>
Shorthorn Sığırı https://www.inekler.gen.tr/shorthorn-sigiri.html Wed, 24 Oct 2018 23:08:02 +0000 Shorthorn Sığırı, Anavatanı İngiltere'dir. Et ve süt veriminin yüksek olması sebebiyle dünyanın çeşitli bölgelerine götürülmüştür. Bazı ülkelerde daha verimli olabilmesi için baş ırk sığırlarla melezleştirilen Shorthorn Sığırı, Anavatanı İngiltere'dir. Et ve süt veriminin yüksek olması sebebiyle dünyanın çeşitli bölgelerine götürülmüştür. Bazı ülkelerde daha verimli olabilmesi için baş ırk sığırlarla melezleştirilenlerde olmuştur. Tüm dünyada et ve süt verimiyle meşhurdur.

Shorthorn Sığırının Özellikler: 

Yıllık ortalama 5500 litreyi bulan süt verimi vardır. Sütte yağ oranı % 3,5 civarındadır.
 • Cidago yüksekliği erkeklerde 144 cm; dişilerde 136 cm'dir
 • Canlı ağırlığı erkeklerde 800 ile 1000 kg arası; dişilerde 600 ile 650 kg arasındadır
 • Zor şartlara uygundur
 • Sağlam tırnak yapısına sahiptir
 • Boynuzsuz veya kısa boynuzludur
 • Derisi kırmızı ve beyaz renk tonlarındadır
 • Ağız çevresi beyazdır
 • Kısa yüzlüdür
 • Orta boylu sallı yapılıdır
 • Sakin yapılıdır
 • Döl verimi yüksek
 • Kolay doğum yapar 
]]>
İsveç Kırmızısı Sığırı https://www.inekler.gen.tr/isvec-kirmizisi-sigiri.html Thu, 25 Oct 2018 11:11:34 +0000 İsveç Kırmızısı Sığırı;  bu sığır ırkı İsviçre ülkesinin en değerli sığır ırkıdır. Melez ırktan gelen isviçre kırmızısı sığırı Ayrshire sığır ırkı ve Shorthorn sığır ırklarının melezlenmesi sonra İsveç Kırmızısı Sığırı;  bu sığır ırkı İsviçre ülkesinin en değerli sığır ırkıdır. Melez ırktan gelen isviçre kırmızısı sığırı Ayrshire sığır ırkı ve Shorthorn sığır ırklarının melezlenmesi sonrasında ortaya çıkan bir sığır ırkıdır. Bu sığır ırkı oldukça fazla süt verdiğinden dolayı holstein sığırı ile tek başa çıkan sığır ırkıdır. Diğer sığır ırklarına göre çok daha fazla süt verdiğinden dolayı bu sığır ırkına sütçü ırk adı verilir.

İsveç Kırmızısı Sığırının Irka Özgü Özellikleri
 • İsveç kırmızısı sığırı, ağır kış şartları oldukça dayanıklıdır. Bu sığır ırkı kolay, kolay hasta olmaz.
 • Bu sığır ırkı oldukça uzun yaşayan bir sığır ırkıdır.
 • İsveç kırmızısı sığırı, özellikle de mastitis hastalığına karşı oldukça dayanıklıdır.
 • En bilindik özelliği ise annelik içgüdüsü en yüksek olan sığır ırkıdır.
 • Bu sütçü ırk diğer sığır ırkına göre daha kolay doğum yapan ırktır.
İsveç Kırmızısı Sığırı Görünüm Özellikleri
 • İsveç kırmızısı sığırının karnının alt bölgesi ile arka bacak kısımları beyaz renklidir.
 • Dişi ile erkeklerin boynuzu yoktur.
 • İsveç kırmızısı sığırı adından anlaşılacağı gibi kızıl renkli olur.
İsveç Kırmızısı Sığırı Verim Özellikleri
 • İsveç kırmızısı sığırının buzağlama süresi: 13 ay
 • Canlı erkeğin ağırlığı: 700-850 kilogram
 • İsveç kırmızısı sığırının protein oranı: yüzde 3,8
 • Canlı dişinin ağırlığı ise: 500-600 kilogram
 • Süt ve yağ oranı: yüzde 4,2
 • İsveç kırmızısı sığırının laktasyon süt verimi: tam 8500 litredir.
]]>
İngiliz Beyazı https://www.inekler.gen.tr/ingiliz-beyazi.html Fri, 26 Oct 2018 03:27:49 +0000 İngiliz beyazı; bin dokuz yüz altmış yedi yılında İngiltere' de keşfedilmiş olan bir sığır türüdür. Bin dokuz yüz ellili yıllardan önce süt ve et ırkı olarak yetiştirilir iken günümüzde genel olarak et üretimi için İngiliz beyazı; bin dokuz yüz altmış yedi yılında İngiltere' de keşfedilmiş olan bir sığır türüdür. Bin dokuz yüz ellili yıllardan önce süt ve et ırkı olarak yetiştirilir iken günümüzde genel olarak et üretimi için yetiştirilir. Günümüzde gene olarak İngiliz beyazı sığırı ABD, Avustralya ve İngiltere' de yetiştirilmektedir. 

İngiliz beyazı özellikleri;
 • Beyaz derilerinin üzerinde kırmızı veya siyah benekler bulunmaktadır. 
 • İngiliz beyazlarının boynuzları yoktur.
 • Memeleri, göz çevreleri, ağızları, burunları ve bacakları siyah renkler ile çevrilidir. 
 • Boyları ne çok kısa ne de çok uzundur ortalama bir boya sahiptirler.
 • Erkek İngiliz beyazı sığırlarda kilo bin yüz kilograma kadar çıkabilmektedir.
 • Dişi İngiliz beyazı sığırlarda kilo yedi yüz kilograma kadar çıkabilmektedir.
 • Canlı ağırlık artışları besi iyi yapılır ise günlük bin sekiz yüz gramı bulabilir.
 • İngiliz beyazı sığırların doğumları kolay gerçekleştirilir. 
 • Yaşam süreleri on beş yıla kadar dayanmaktadır.
İngiliz beyazı sakin, uysal, bağışıklık sistemi güçlü, dirençleri kuvvetli, süt verimi oldukça yüksek olan bir sığır türüdür. Annelik iç güdüleri iyi olduğundan yavrularına iyi bakarlar. İngiliz beyazı kapalı ahırlarda, açık ahırlarda veya yarı açık ahırlarda beslenmeye müsait bir ırktır. Besi uzun süreli besi, orta süreli besi veya kısa süreli besi şeklinde gerçekleştirilebilir. İngiliz beyazından et elde edilmesi için hayvanın önünde devamlı yem olmalıdır. Bu zarar gibi görünse de aslında hayvan sadece yiyebileceği kadarını yer fazlasına gerek yoktur. Böylelikle hayvan çok çabuk kilo almış olacaktır. Besi merada yapılacak olur ise kesif yem az kullanılmış olur bu sayede de besi ucuza mal edilmiş olur. Merada gezen hayvan daha geç kilo alır çünkü sürekli hareket halinde olması buna engel olur. Mısır silajı, arpa silajı ve çayır silajı besinleri ucuzdur aynı zamanda da besleyicilik değeri yüksek olduğundan hayvanlar çabuk kilo alır. Ayrıca kesif yem kullanımı da kaba yeme göre daha ucuza denk gelecek ve bu sayede kar artacaktır. 
]]>
Chianina Sığırı https://www.inekler.gen.tr/chianina-sigiri.html Fri, 26 Oct 2018 13:47:24 +0000 Chianina sığırı, günümüzde birçok ülkede hala yetiştirilen ve daha çok etinden yararlanılan bir hayvan türüdür. Bu hayvanın eti oldukça sık ve lezzetli olmasına bağlı olarak dünya mutfakları arasında çok ünlü olan İ Chianina sığırı, günümüzde birçok ülkede hala yetiştirilen ve daha çok etinden yararlanılan bir hayvan türüdür. Bu hayvanın eti oldukça sık ve lezzetli olmasına bağlı olarak dünya mutfakları arasında çok ünlü olan İtalyan mutfağında olmazsa olmazlardandır. Bunun yanı sıra çok eski yıllarda romanlara bile konu olmuş olan beyaz dev sığırlardan kasıt yine Chianina sığırı türleridir. Yapılan incelemelere göre bu sığır türünün 3500 yıl önce Asya'dan yayılmış olduğu bilgilerine ulaşılmıştır. İtalyan mutfağında ise 22. yy dan beri yaygın olarak kullanılan bu sığır türü, gerek görüntüsü gerekse lezzeti ile birçok kişinin gönlünü fetheden bir türdür. İsmini ise Toscana bölgesinde yer alan Chianina vadisi ile alış olan bu ırkın en büyük özelliği büyüklüğü ve rengidir. Bunun yanında Chianina türü çok farklı özellikler gösterebilmektedir. 

Chianina sığırı özellikleri nelerdir 
 • Chianina sığırı türleri, doğum yaptıklarında da diğer sığır türlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sığır türü doğumlarından elde edilen verilere göre ortalama olarak yavru ağırlığı 50 ile 60 kg kadar farklılıklar gösterebilmektedir. Bu ağırlık bir sığır için aşırı yüksek olmasa bile diğer sığır türlerine göre büyük bir fark olarak ortaya çıkabilmektedir. 
 • Chianina sığırı, en büyük özelliklerinden biri ise aşırı sıcaklardan bile herhangi bir şekilde etkilenmeden normal bir şekilde bu sorunlara dayanmalarıdır. Chianina sığırı bu özelliği ile oldukça sıcak iklimlerde bile sorunsuz bir şekilde yaşayarak hayatına devam edebilirler.
 • Her ne kadar aşırı iri bir ırk olsa bile aslında melezlenme durumlarında çok basit bir şekilde buzağılanma durumu meydana gelmektedir. Bu nedenle üretimde de hızlı bir şekilde çoğalma meydana gelebilir. Önemli olan gerekli olan bakımların bu hayvanlar için yapılmasıdır.
 • Bu ırkın özellikleri arasında olumsuz özellikleri de bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise tabi ki diğer sığır türlerine göre biraz daha az süt vermesidir. Süt miktarının az olması bu hayvanı daha çok et amacıyla yetiştirme yönüne çekmektedir. 
 • Son olarak Chianina sığırı özellikleri arasında yönetiminin çok kolay olması gelmektedir. Yönetimi çok kolay olması bu hayvanın yetiştiricileri için çok önemli bir özelliktir. Bu nedenle birçok chianina sığırı basit bir şekilde yetiştirilebilmektedir. 
]]>
Norveç Kırmızısı https://www.inekler.gen.tr/norvec-kirmizisi.html Sat, 27 Oct 2018 11:46:40 +0000 Norveç kırmızısı; sığır türü genel olarak kırmızı kırmızı alaca renkte olan bir sığır ırkıdır. Dişi Norveç kırmızısı inekler altı yüz kilograma kadar boğalar ise dokuz yüz kilogram kadar ağırlığa çıkabilir Norveç kırmızısı; sığır türü genel olarak kırmızı kırmızı alaca renkte olan bir sığır ırkıdır. Dişi Norveç kırmızısı inekler altı yüz kilograma kadar boğalar ise dokuz yüz kilogram kadar ağırlığa çıkabilir. Bir Norveç kırmızısı ineği yılda ortalama on ton süt verebilme yeteneğine sahiptir. Norveç kırmızısı sığırların damızlık özelliği olmayanları, düşük verimli sığırları, yaşlı sığırları, gebe kalamayan sınırları, meme hastalığı nedeni ile süt veremeyen sığırları besiye almak daha doğru olacaktır. Norveç kırmızısı için mera besiciliği en uygun kışın bitmesi ile birlikte ilkbaharın gelmesi ile başlar. Dört veya beş ay kadar mera da otlatılan sığırlar kesime uygun hale gelecektir.

Norveç kırmızısı sığırların özellikleri;
 • Yüksek doğurganlık oranlarına sahiptirler. 
 • Damızlık ömürleri yüksektir.
 • Hastalıklara karşı dirençli olduklarından kolay kolay hasta olmazlar. 
 • Sütlerinde yağ oranı ve protein oranı oldukça yüksektir.
 • Her bölgeye uyum sağlayabilirler. 
 • Çok çabuk gebe kalabilme özellikleri vardır. 
 • Düzgün ve kusursuz bacaklara sahiptirler.
 • Sakin ve uysal oldukları için kolay sağılır.
Norveç kırmızısının üretimi

Norveç kırmızısının
üretim maliyetleri düşüktür. Diğer sığır ırklarının ıslah edilmesinde Norveç kırmızısı kullanılabilir. Norveç kırmızısı arpa, buğday, mısır ve kaba yemler ile beslenebilmektedir. Norveç kırmızısı besiciliği yapılacak ise birtakım riskler ortaya çıkabilir. Bu riskler; hayvan ölümleri, hayvan hastalıkları, yavaş kilo alımları, yem maliyetlerinde artış ve et piyasasındaki olumsuz değişikliklerdir. Norveç kırmızısı alındığında ilk başta birkaç tane alınarak işe başlanmalıdır. Eğer iş iyiye gider ise başarıya ulaşılır ise sayı artırılabilir. Norveç sığırları alınır iken hepsinin aynı aşta olmasına özen gösterilmesi ve hepsinin aynı kilolarda olması hayvanlar arasındaki rekabeti ortadan kaldırır. Bu sayede bütün hayvanlar doyuncaya kadar beslenir. 
]]>
Brangus Sığırı https://www.inekler.gen.tr/brangus-sigiri.html Sun, 28 Oct 2018 00:49:07 +0000 Brangus sığırı, 1900'lü yılların başında Amerika'da bir besici tarafından keşfedilen sığır brahman ırkı sığır ile angus sığırının çiftleştirilmesi ile meydana gelen cins olarak belirtilmektedir. Görünüm olarak oldu Brangus sığırı, 1900'lü yılların başında Amerika'da bir besici tarafından keşfedilen sığır brahman ırkı sığır ile angus sığırının çiftleştirilmesi ile meydana gelen cins olarak belirtilmektedir. Görünüm olarak oldukça geniş yapılır. Bir çok hava şartlarına karşı dayanıklı hayvan olduğu belirtilmektedir. Özellikle angus sığırında bulunan özelliklerin birçoğunu üzerinde barındıran kafkas yapısı ile belirti gösterir. Brahman sığırının da birçok özelliği üzerinde bulunurken; özellikle de zor şartlarda soğuklara karşı dayanıklılığı ve yüksek oranda yavrulama özelliği bulunduğu belirtilmektedir. Brangus sığır da annelik duygusu oldukça yüksektir. Özellikle nemli havalara karşı ve aşırı sıcak havalara karşı oldukça dayanıklı olduğu belirtilmektedir. Diğer hayvanlar aşırı sıcaklarda kilo kaybederken Brangus sığırı gibi kaybetmediği gibi yaz aylarında bile kilo almaya devam ettiği belirtilen sığır ırkları arasında yer almaktadır. 

Brangus sığırı özellikleri

İki ırkın birleşimi ile meydana gelen brangus sığırı genellikle siyah renkli ve kırmızı renkli olarak bulunur. Hayvanların genetik yapısı üzerinde oldukça heybetli görüntüsü bulunurken; dişi ve erkeklerinin boynuzsuz olduğu belirtilmektedir. Annelik içgüdüsü ile donatılan brangus sığırının yavrusuna sahip çıktığı, koruyucu bir tavır sergilediği belirtilmektedir. Bütün zorluklara karşı dayanıklı olduğu kanıtlanmıştır. Dolgunluk özelliği oldukça yüksektir. Bakımı kolay olmasının yanı sıra uysal ve sakin yapıda bulunan hayvanlar içerisinde yer alır. 
Buzağı ilk doğduğu zaman ağırlığı 40 kilo civarındadır. Bir yaşındaki hali ise 630 kiloyu geçmektedir.

Brangus sığırı bakımı

Besicilik içerisinde bakımı kolay olan brangus sığırının gerekli şartlarının sağlanması halinde oldukça kar hacmi bulunan yatırım olarak tanımlanmaktadır. Açık hava mera alanlarda otlatılması ile hayvanın daha sakin olduğu belirtilirken; ahırcılık alanında gerekli şartların oluşturulması ile beslenmesi mümkündür. Hayvanın dolaşacağı alanın yapılması halinde ahır içerisinde de uygun bakımları yapılarak yetiştirildiği belirtilmektedir. Çoğalması açısından dişi sığırın gebelik süresinde gerekli bakımlarının uygulanmasının ardından yavru buzağı ile çoğalma gösterdiği belirtilmektedir. Gebe kalma özelliği oldukça fazla olması açısından dişilerinin çoğaltılmak için kullanıldığı belirtilmektedir. Süt ve et bakımından oldukça karlı yatırımı olarak gözlenirken; ülkemizde de bazı bölgelerde besiciler tarafından beslendiği belirtilmektedir.
]]>
İnek Sütü https://www.inekler.gen.tr/inek-sutu.html Sun, 28 Oct 2018 01:21:42 +0000 İnek sütü, doğal olarak elde edilen inek sütünün bir çok faydası olduğu belirtilmektedir. Beslenme açısından faydalı olduğu için  içerisindeki maddeler sebebiyle tüketilmesi gerekir. İnek sütüne alerjisi olan kişilerin t İnek sütü, doğal olarak elde edilen inek sütünün bir çok faydası olduğu belirtilmektedir. Beslenme açısından faydalı olduğu için  içerisindeki maddeler sebebiyle tüketilmesi gerekir. İnek sütüne alerjisi olan kişilerin tüketmemesi tavsiye edilir. İlk olarak bebek dünyaya geldiği zaman anne sütüyle beslenmeye başlarken; anne sütünün kesilmesi sonrasında inek sütünün çocuklara verildiği belirtilmektedir. Günde bir çocuğun en az 2 bardak inek sütü tüketmesi alacağı kalsiyum açısından oldukça faydalıdır. Ancak bazı çocukların inek sütüne karşı alerjisi bulunduğu belirtilmektedir. İnek sütünün tüketilmesi ile çocuk da bazı belirtiler ortaya çıktığı için tüketilmemesi tavsiye edilir. İnek sütünün vücuda sağladığı fayda oldukça büyüktür. Özellikle içerdiği kalsiyum miktarının yüksek olması sebebiyle bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine fayda sağlarken; iskelet sisteminin desteklenmesine katkı eder. Kemikleri güçlendirirken, dişlerin güçlenmesine fayda eder. Ayrıca mineraller sayesinde kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur.

İnek sütü kullanımı

Bazı kişilerin inek sütünü kullanmaktan kaçındığı  belirtilirken; özellikle kokulu olduğu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı bu kişilerin süt yerine yoğurt, ayran, peynir, kefir gibi süt ürünlerini tüketmesi oldukça fayda sağlar. 

İnek sütü faydaları

içerisinde bulunan yağ sebebiyle kişinin kalori almasına sebebiyet verdiği için özellikle sindirim sisteminin daha kaliteli çalışmasına fayda sağladığı belirtilmektedir. Süt kullanılarak içerdiği etkenler sebebiyle vücuttaki fazla yağların yakılmasına fayda sağladığı bilinmektedir. Özellikle kilo problemi olan kişilerin düzenli olarak tüketmesi halinde bir çok fayda sağladığı belirtilmektedir. İnek sütü tüketilmesi ile kalp ve damar hastalıklarının giderildiği belirtilmektedir. İçerdiği mineraller sayesinde vücudun kan basıncının düzgün şekilde yerine getirilmesine destek sağladığı belirtilir. Ayrıca Kalp sağlığı açısından kullanılması halinde kalbin daha sağlıklı şekilde görevini yerine getirdiği belirtilmektedir. İnek sütü içerdiği mineraller sayesinde stres, sıkıntı, ruhsal problemlerin giderilmesine fayda sağlar. Düzenli kullanılması halinde zihinde sakinleştirme etkisi yaratırken; kasların gevşemesine sebebiyet verir. Fiziksel ve ruhsal anlamda dinlenmeye yardımcı olurken; düzenli tüketilmesi halinde vücudun gerekli mineral ve vitamin ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlar. İnek sütü kozmetik alanlarda kullanılan birçok maddenin içerisinde yer almaktadır. Özellikle cilt sağlığı için oldukça önemli olduğu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı kozmetik alanda sütün kullanıldığı belirtilirken; evde uygulanan özel maskeleri içerisinde de inek sütünün kullanıldığı belirtilir. Ciltte bulunan kuru döküntülerin giderilmesine fayda sağlarken; kırışıklıkların giderilmesi üzerinde inanılmaz etkileri bulunduğu belirtilmektedir.

İnek sütü içerisinde bulunan maddeler

Yapılan araştırmalar üzerine inek sütünün içerisinde birçok madde bulunduğu belirtilmektedir. Özellikle kalsiyum açısından oldukça zengin olması tercih edilmesinin ilk sırasında yer alır. Ayrıca inek sütünün içerisinde potasyum, magnezyum, mineraller gibi birçok madde bulunduğu belirtilmektedir. Ayrıca insan sağlığı için gerekli olan vitamin ve sıvı açısından son derece zengindir.
]]>
Hollanda İneği https://www.inekler.gen.tr/hollanda-inegi.html Sun, 28 Oct 2018 21:23:50 +0000 Hollanda ineği, Anavatanı Hollanda olan bu inek türü genellikle Hollandan ın Frizya bölgesinde yetiştirilmektedir. Frizya halkı bu konuda çok hassas oldukları için yıllardır ineklerin arasına başka bir ırk sokmamışlardır bu Hollanda ineği, Anavatanı Hollanda olan bu inek türü genellikle Hollandan ın Frizya bölgesinde yetiştirilmektedir. Frizya halkı bu konuda çok hassas oldukları için yıllardır ineklerin arasına başka bir ırk sokmamışlardır bu nedenle Hollanda ineklerinin saflığı korunmuştur. Bütün dünyaya yayılan bu inek türü Türkiye ye tarım bakanlığının girişimleriyle 1960 yılında gelmiştir aynı zamanda bu inek türünün ismi bulunduğu bölgeye göre değişmiştir. 
 • Türkiye: Hollanda ineği, Holştayn  siyah beyaz alaca inek 
 • Almanya: German frizyan
 • İngiltere: İngiliz frizyan
 • Amerika: Holstein Frizyan 
1960 yılında ülkemize tarım bakanlığı aracılığıyla getirilen Hollanda ineği Ege ve Marmara bölgelerinde çiftçilerin yerli ırkı ile melezleme çalışması yapılmıştır. Bu melezleme işlemi hala devam etmektedir. Son yıllarda Türkiye yabancı ülkelerden çok sayıda saf kan Hollanda süt ineği almıştır bu nedenle ülkede çok fazla popülerleşen bu inek türü Hollanda süt ineği çiftliklerinin sayısını arttırmıştır. Hesaplamalara göre ülkemizde 500.000-600.000 civarında safkan Hollanda ineği bulunduğu hesaplanmıştır.

Hollanda ineği süt verimi: Türkiye de Hollanda ineklerinin verimi diğer ülkelere  göre daha düşük seviyede bunun en büyük sebepleri şunlar;
 • Çiftçilerin bakım konusundaki yetersizliği
 • Seleksiyon hataları
 • Beslenme şekli ve düzeni
 • Hollanda inekleri Türkiye de bir laktosyonda inek başına  4500-5500 litre süt vermektedir bu değer Amerika da bu değerler 6500-7000 litreyi bulmaktadır.
Hollanda ineği hakkında özellikleri: Genelde dişi holştayn inekleri süt vermede ve çiftliklerde kullanılır. Erkek Hollanda danaları ise besi ve yaymada kullanılan hayvanlardır. Hollanda damızlık hayvanları süt işi için birebirdir vücut şekli baştan arkaya doğru genişler bu süt hayvanlarının en büyük özelliklerindendir. Memeleri çok fazla süt barındırma kapasitesine sahiptir bu yüzden hayvanın memeleri dolgun ve büyüktür. Süt damarlarını derisine bakarak anlayabilirsiniz. Deri renkleri genellikle siyah-beyazdır tüyleri kısadır. Diğer ırklara göre en fazla süt veren ırk Hollanda ineğidir bu nedenden ötürü fiyatları diğer ırklara göre daha fazladır. Genellikle bu hayvanlar diğer damızlık süt hayvanlarına nazaran biraz daha hassastır ve hastalıklara karşı zayıftır yani aşıları zamanında ve doğru şekilde yapılmalıdır, iç ve dış parazit önlemleri erkenden alınmalıdır.
]]>
Limuzin İnek https://www.inekler.gen.tr/limuzin-inek.html Mon, 29 Oct 2018 19:19:35 +0000 Limuzin İnek: yetiştiriciliği, ülkemizde son zamanlarda yaygın hale gelmiştir. Limuzin inek ırkı yetiştiriciliği aslında etçi sığır ırk özelliği nedeniyle daha çok besiye alınacak dana elde edimi için yapılı Limuzin İnek: yetiştiriciliği, ülkemizde son zamanlarda yaygın hale gelmiştir. Limuzin inek ırkı yetiştiriciliği aslında etçi sığır ırk özelliği nedeniyle daha çok besiye alınacak dana elde edimi için yapılıyor. Besi ırkları arasında yer alan limuzin ineği ülkemizde yaygın hale gelmesi amacıyla, dış ülkelerden ithal edilmektedir. Etçil sığır ırkları cinsinden olan limuzin inekler, ülkemizde et ihtiyacını karşılamak amacıyla yetiştiriciliği devletimiz tarafından desteklenmektedir. Limuzin ineklerin desteklenmesi, ülkemizde damızlık etçil sığır yetiştiriciliği adı ile yapılmaktadır. Limuzin inek özellikleri yazımızın devamında yer almaktadır.

Limuzin İnek Irkı: 


Ana vatanı Fransa olan Limuzin ineklerinin, Fransa’da ilk yetiştirildiği bölgenin Limuzin bölgesi olması nedeniyle bu ismi almıştır. Limuzin ineğin ırkı ilk başlarda süt ırkı bir hayvan şeklinde görülmüştür. Fakat büyük ve ağır vücut yapısı nedeniyle et yönü ağır görüldüğünden daha sonraları etçi sığır yetiştiriciliği için kullanılmıştır. Limuzin ineğinin ırkı günümüzde tüm dünyanın her yerinde etçi damızlık olarak sığır yetiştiriciliğinde öncü durumda olan bir sığır ırkıdır.

Limuzin İneğin Temel Özellikleri:

Limuzin ineğinin rengi açık kızıldır. İneklerin rengi, bu ırkın boğalarına nazaran biraz açık renklidir. Bu ırka ait hayvanların burun ile göz kenarları daha açık bir renkte olup, genel olarak boynuzsuz bir sığır cinsi olmalarına rağmen kısmen de olsa boynuzlu olanları da vardır.  Genellikle sakin bir karakteristik bir özellik gösteren limuzin ırkının inekleri, tam olarak sürü, mera hayvanı olma özelliğindedir. Doğum esnasında buzağının narin bir yapıya sahip olması nedeniyle limuzin ineğinin doğumu kolay olmakta, bundan dolayı da bir çok sığır ırkı ile melezleme için istifade edebilme imkanı olmuştur.

Bu ırkta olan hayvanların et yapma özelliğinin çok yüksek olması, ayrıca etinin yağsız ve ince lifli olması nedeniyle et kalitesi oldukça yüksektir. Kas yapısının güçlü olmasının yanında, kemik yapısı ince ve narin olması, et randımanın yükselmesine katkı sağlar. Bu durumu besi ırkları arasında önem arz etmektedir.
Ayrıca Limuzin sığır ırkı dış ortam koşullarına dayanıklı bir hayvan olması, adaptasyon sorununu ortadan kaldırır. Bununla birlikte bu hayvanların döl verimi de oldukça yüksektir.

Limuzin Sığır Irkına Ait Verim Özellikleri:

Limuzin sığır ırkı ineklerinin canlı ağırlığı 600-700 kilo, erkekleri ise 900-1000 kilo ortalama ağırlıktadır. Et randımanı %65 civarında olmaktadır. Bazı erkek limuzinlerin canlı ağırlığa 1300 kiloya ulaşabilmektedir. Günlük canlı ağırlık artış ortalaması 1000-1300 gün/gram olan limuzin ineklerinin beside ki yemlenme oranı yüksektir.

Buzağıların doğum anındaki ortalama ağırlıkları dişiler için 35 kilo, erkekler için ise 40 kg. civarıdır. Limuzin erkek danaların bir yaşına geldiği zaman almış olduğu canlı ağırlık ortalaması 530 kg olmakta, Bu durum, besi ırkları arasında istenilen özelliklerden biridir. Limuzin ineklerine ait günlük süt  verimi rekoltesi 10 litre kadardır.

]]>
Dişi Sığır https://www.inekler.gen.tr/disi-sigir.html Tue, 30 Oct 2018 11:59:39 +0000 Dişi Sığır, birçok yönden insan için faydası bulunan hayvanın dişi olanına verilen isimdir. Sığırın yavru veren ve süt üretenine inek denmektedir. Genel anlamda sığır cinsi hayvanlarda yapılan isimlendirmeler şöyledir; Dişi Sığır, birçok yönden insan için faydası bulunan hayvanın dişi olanına verilen isimdir. Sığırın yavru veren ve süt üretenine inek denmektedir. Genel anlamda sığır cinsi hayvanlarda yapılan isimlendirmeler şöyledir;
 • Altı aylık oluncaya kadarki yavrusu buzağı
 • Altı aydan bir yaşına kadar olanlarına dana
 • Bir yaşından büyük olan dişilerine düve denmektedir.
Sığırların ömürleri yaklaşık olarak 20 yıl kadardır. Bazı sığırlar etlerinden faydalanıldığı için 20 yaşından önce kesilmektedirler ayrıca süt vermeleri için beslenen dişi sığırlar vardır. Bilinen en eski sığır cinsi mandafon olarak isimlendirilir. Dişi sığırların büyüklüğü cinlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Dişi sığır ağırlık olarak erkeklerden daha hafiftir. 100 kg ile 1000 kg arasında değişiklik gösteren ağırlıklara sahiptirler. Dişi sığır gövdesi hacimli yapıda ve şekil olarak silindir biçimindedir. Bacakları kısa ay şeklinde 2 adet boynuzu bulunmaktadır. Boynuzlar yapı olarak içi dolu olmayan yapılardır ve kırıldıkları zaman yenilenmezler. Dünya üzerinde sadece kutup bölgelerinde yetişmezler, geri kalan hemen her yerde yaşayabilirler. Et ve süt vermeleri dışında bazı bölgelerde koşum hayvanı olarak kullanılabilmeleri bu hayvanları daha da önemli kılmaktadır. Dişi sığırlar hemcinsleri gibi ot ile beslenmektedirler. Ot ile beslendiklerinden dolayı sindirim sistemleri daha uzundur. Bu uzunluk sığırın boyunun 30 katına ulaşabilmektedir. Ortalama bir sığır 1,35 m boyunda olabileceği için bağırsaklarında bu uzunluk 50 metreye yakın olabilmektedir. Ayak yapıları koşabilmeleri için uygun yapıdadır ama vücutlarının hantal yapıda olması bunu engellemektedir. Dişi sığır uçları tırnaklı iki parmağa sahiptir. Diğer parmakları evrimleşme sırasında kullanılmadıkları için tamamı ile kaybolmuştur. İnekler 2,5 yaşından başlayarak 10 yaşına gelinceye kadar olan sürede yavru verebilmektedirler. Gebe kalma süreleri 9,5 ay gün olarak da 284 gün sürebilmektedir. Doğan yavrular 4 ya da 5 aylık oluncaya kadar emzirme ya da anne sütü içirilirler.

Dişi sığır süt vermek için besleniyorsa

Süt verimi içi beslenen dişi sığırlar inek olarak isimlendirilmiştir. İneklerin bolca süt verenleri ve sağlıklı doğum yapan cinsleri makbul olarak değerlendirilir. Sağlıklı ve iyi gelişmiş olan bir inek yapı olarak düzgün bir sırta ve silindir şeklinde bir karın yapısına sahiptir. Meme yapısı geniş ve hacimlidir. Memeyi kaplayan derinin ince olması bol miktarda kan damarı içerdiği için makbul olarak değerlendirilir. Memedeki 4 meme ucunun birbirinden eşit uzaklıkta olması meme gelişiminin iyi olduğunu göstermektedir. Ayrıca meme torbasının içinde süt yokken buruşuk yapıda olması dişi sığır için iyi süt vermesinin bir göstergesi olarak değerlendirilir.
]]>
Sığır Vebası https://www.inekler.gen.tr/sigir-vebasi.html Wed, 31 Oct 2018 01:27:33 +0000 Sığır vebası, Sığır ve mandaların sindirim kanalında meydana gelen yaralarla birlikte ortaya çıkan kanlı ishale sebebiyet veren, ölüm oranı çok yüksek bir hastalıktır. Sığır vebası bulaşıcı bir hastalıktır. Sığır vebası, Sığır ve mandaların sindirim kanalında meydana gelen yaralarla birlikte ortaya çıkan kanlı ishale sebebiyet veren, ölüm oranı çok yüksek bir hastalıktır. Sığır vebası bulaşıcı bir hastalıktır. Sığır vebası genellikle hasta hayvanın gözyaşı, salya, burun akıntısı ve dışkısına temas yoluyla diğer hayvanlara bulaşır. 

Sığır vebası belirtileri: Sığır vebasına yakalanan hastaların gözlerinde kızarıklık gözlemlenir. Ağız, dil ve hatta yanaklarda yaralar görülür. Ayrıca hasta hayvanlarda yüksek ateş, durgunluk ve iştahsızlık meydana gelir. Bunların yanı sıra hasta hayvanlarda solunum sayısında artış oluşur. Bunlarla birlikte hayvanda gözyaşı ve gözlerinde kızarıklık ile burun akıntısı meydana gelir. Bunlarla birlikte zamanla ateşin düşmesi sonrasında da hayvanda koyu renkli hatta kanlı ve kötü kokulu ishal başlar. Ayrıca bu ishal çok şiddetlidir. Eğer hayvan hastalıktan kurtulursa bir daha yakalanma riski kalmaz. Bu belirtileri taşıyan hayvanlar için derhâl veterinere başvurulur. 

Hasta hayvanlar etrafına diğer hayvanlara hatta insanlara hastalığı bulaştırırlar. Bu nedenle derhâl tedavi edilmelidir ve diğer hayvanlara da bulaştırmaması için bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Aslında hastalığın ölümle sonuçlanması olası bir sonuçtur ve tedavisi masraflıdır. Bu nedenle genellikle hastalıklı olan hayvan belirlendikten sonra o hayvan kesime tabi tutulur. Eğer hayvan hastalıktan ölürse gömülmeli ve ahır dezenfekte edilmelidir. Ayrıca hastalıktan korunmak için aşı yapılmalıdır.
]]>
Sütçü Shorthorn https://www.inekler.gen.tr/sutcu-shorthorn.html Wed, 31 Oct 2018 03:48:37 +0000 Sütçü Shorthorn, İngiltere'nin Durham bölgesi ve York bölgesinde yaşamaktadır. On sekizinci yüzyılda shorthorn ırkı ile durham ırkı melezleştirilmiştir ve daha etçil bir hale getirilmiştir. Shorthorn hem sütçü hem de etçi Sütçü Shorthorn, İngiltere'nin Durham bölgesi ve York bölgesinde yaşamaktadır. On sekizinci yüzyılda shorthorn ırkı ile durham ırkı melezleştirilmiştir ve daha etçil bir hale getirilmiştir. Shorthorn hem sütçü hem de etçil olmak üzere en gözde ırklar arasında yer almayı başarmıştır. Bin dokuz yüzlü yıllardan bu yana hem etçil hemde süt ineği olarak tercih edilmektedir. 

Sütçü Shorthorn, görünüm özellikleri arasında:
 • Kısa ve küçük yüzlüdür.
 • Orta boyludur.
 • Ağız çevresi beyazdır ve vücudu beyaz ve kırmızının tonlarını barındırır.
 • Tırnak yapısı oldukça sağlamdır.
 • Zor şartlarda yaşayabilir.
 • Sakin bir yapısı vardır, hırçın değildir.
 • Boynuzları genellikle yoktur. Fakat olduğu zamanlarda da kısa boynuzludur.
 • Döl verimi yüksektir.
 • Kolay doğum yapıldığı gözlemlenmektedir.
 • Kırmızı Holstein ile melezleme yapıldığında süt oranı oldukça artırılır.
Sütçü Shorthorn verim özellikleri bakımından şu özelliklere sahiptir:
 • Süt verimi beş bin ile altı bin litre arasında değişmektedir.
 • Yağ oranı yüzde dört oranındadır.
 • Buzağının doğum ağırlığı erkeklerde; otuz altı kilodur.
 • Buzağının doğum ağırlığı dişilerde; otuz üç kilodur.
 • Canlı ağırlık erkeklerde; bin kilo civarındadır.
 • Canlı ağırlık dişilerde; yedi yüz kilo civarındadır.
 • Cidago yüksekliği erkeklerde; yüz kırk dört santimetredir.
 • Cidago yüksekliği dişilerde; yüz otuz altı santimetredir.
]]>
Highland Sığırı https://www.inekler.gen.tr/highland-sigiri.html Wed, 31 Oct 2018 14:05:36 +0000 Highland Sığırı, bu inek ırkı İskoçya ülkesinin Highland adalarında oldukça sık yetiştirilir. Highland sığırı nesli tükenmekte olan bir sığır türüdür. Bu inek ırkı iki gruba ayrılır; Kyloe Highland s Highland Sığırı, bu inek ırkı İskoçya ülkesinin Highland adalarında oldukça sık yetiştirilir. Highland sığırı nesli tükenmekte olan bir sığır türüdür. Bu inek ırkı iki gruba ayrılır; 
 • Kyloe Highland sığırı
 • Güney Highland sığırı
Kyloe highland sığırı güney highland sığırına göre daha iri yapılıdır. Kızıl renklidir. Güney highland sığırı ise, siyah renklidir ve kyloe highland sığırına göre daha kısa boyludur. 1884 senesinde bu sığır ırkını korumak için Highland sığırı vakfı açılmıştır. Bu sığır ırkı günümüzde yeni Zelanda, Kanada, Almanya, İsviçre ile Danimarka ülkelerinde oldukça sık yetiştirilen sığır ırklarıdır.

Highland Sığırı Verim Özellikleri
 • Canlı dişi highland sığırının ağırlığı, 400-650 kilogramdır.
 • Canlı erkek highland sığırının ağırlığı ise, 600-800 kilogramdır.
Highland Sığırı Görünüm Özellikleri
 • Diğer sığırlara göre daha zayıf yapılıdır.
 • Gümüş, kırmızı, beyaz, siyah ve sarı renkli olurlar.
 • Highland sığırı yaşamları boyunca tam on iki tane buzağı vermektedir.
 • Bu sığır ırkı oldukça kısa boyludur diğer ırklara göre ufaktır.
 • Dişi ile erkekleri boynuzlu olur.
 • Highland sığırları oldukça yoğun kıllı olur.
]]>
Kuşaklı Galloway Sığırı https://www.inekler.gen.tr/kusakli-galloway-sigiri.html Thu, 01 Nov 2018 05:09:24 +0000 Kuşaklı Galloway Sığırı: Güney İskoçya'nın batısındaki Galloway kaynaklı sığır cinsidir ve bölgenin yoksul yem çayırları ve rüzgârsız koyunda yaşamak için üretilmiştir. Genellikle bu ismin verildiği ve kuşu ye Kuşaklı Galloway Sığırı: Güney İskoçya'nın batısındaki Galloway kaynaklı sığır cinsidir ve bölgenin yoksul yem çayırları ve rüzgârsız koyunda yaşamak için üretilmiştir. Genellikle bu ismin verildiği ve kuşu yerli siyah Galloway sığırlarından ayıran beyaz kemerin, Hollandalı Lakenvelder kuşağı sığırlarıyla çapraz ıslahının sonucu olabileceği varsayıldığı halde, ırkın kesin kaynağı bilinmiyor. Galloway, öncelikle kaliteli sığır etinden dolayı yetiştirilmekle birlikte, bazen süt verimi ve güzel görünüşleri nedeniyle satın alınırlar.

Kuşaklı Galloway Sığır Cinsinin Tarihçesi: 

Bu hayvanın menşei bilinmiyor, ancak genel olarak Lakenvelder (Hollandalı Beltede) sığırlarla çapraz melezleme ile üretildiği düşünülüyor. 1852'de hem Aberdeen-Angus hem de Galloway'ları kaydeden Bir kayıt oluşturuldu. Galloway yetiştiricileri 1878'de kendi sürüleri için satın aldı. Günümüzde İngiltere de Belted Galloway Sığır Derneği tarafından denetleyip yönlendirilen ve gelişen bir ıslah programı bulunmaktadır.

Kuşaklı Galloway Sığırın Karakter Yapısı: 

Galloway sığırları doğal olarak boynuzsuzdur. En göze çarpan özellikleri, uzun saç kılıfı ve vücudunu tamamen kuşatan geniş beyaz kuşağıdır. Siyah Kemerliler en belirgin olanlardır, Boğa, kemerden başka beyaza sahip değilse, ancak Sürü Kitabında kaydedilebilir.

Kuşaklı galloway sığırının boğalarının ağırlığı 770 kg ile 1.000 kg arasında değişir, İnekler ise 450 kg ile 680 kg arasındadır, Buzağıların ağırlığı genelde 32 kg civarıdır. Gallowaylar genellikle sessiz bir mizaca sahiptir, ancak yine de anne içgüdüsünü korurlar ve buzağıları algılanan tehditlere karşı korurlar.

Otlak yönünden zayıf olan arazilerde üstün verim özellikleri gösterir. Bilhassa mera ve tane yemler ile beside başarılı, karkas verimi iyi, uysal mizaçlı kombine sığır ırkıdır. Belted olarak da bilinen Kuşaklı galloway sığırının, şu anda Amerikan Hayvancılık Irvı Korunmasıyla "kurtarma" türü olarak listeleniyor. Bu Birleşik Devletlerde yıllık 2.500'den fazla kayıt ve 10.000'den fazla küresel bir nüfusa sahip olduğu anlamına geliyor. 

]]>
Lowline Sığırı https://www.inekler.gen.tr/lowline-sigiri.html Thu, 01 Nov 2018 20:19:07 +0000 Lowline sığırı, ana vatanı Amerika Birleşik devletleri olan bu inek türünün diğer adı panda ineğidir. Bu ismi pandanın vücut özellikleri ile renginin aynı olmasından almıştır. Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bi Lowline sığırı, ana vatanı Amerika Birleşik devletleri olan bu inek türünün diğer adı panda ineğidir. Bu ismi pandanın vücut özellikleri ile renginin aynı olmasından almıştır. Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir çiftin inekler üzerinde genetik değişiklik yapması ile üretilen bu türün rengi siyah beyaz şeklindedir. Süt verimi bakımında yetersiz denecek kadar az verimi bulunmaktadır ve tüylerinin yapısı uzundur. 

Lowline sığırı özellikleri
 • Alaca bir renk yapısına sahiptir.
 • Bulunduğu bölgedeki coğrafi koşullara karşı ayak uydurabilme özelliği bulunmaktadır.
 • Soğuk hava şartlarında ve don olaylarından pek fazla etkilenmez.
 • Kuraklık ve susuzluğa karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Boynuzsuz bir  yapıya sahiptir. 
 • Lowline sığırı türünün tüyleri siyah ve beyaz renklerde görülmektedir.
 • Kafa yapısı iri olan bu ineği göğüs kısmı geniş ve boyu kısadır.
 • İnce ve kısa bir kemik yapısına sahip olan bu tür et üretimi için yetiştirilmektedir.
 • Süt verimi bakımından diğer türler ile karşılaştırıldığında daha az süt vermektedir.
 • Besiye uygun bir yapıya sahiptir. 
 • Mera ve otlak alanlarda rahatlıkla gelişim gösterebilir.
 • Yavrularının ilk doğumdaki kiloları 30 kilogram civarındadır.
Lowline sığırı türü uysal ve sakin bir yapıya sahiptir. Küçük bir yapısı bulunan bu türden iyi bir et verimi elde etmek için besicilikte gerekli olan uygulamaların yapılması gerekmektedir. Düzenli bir bakım ve dengeli bir beslenme sonucu bu türden istenilen verim elde edilebilir.
]]>
İnek Türleri https://www.inekler.gen.tr/inek-turleri.html Fri, 02 Nov 2018 18:23:01 +0000  İnek türleri çoğumuzun bilmediği ve karşılaşmadığı hayvan türlerdir. İnek, familyası boynuzgillere ait bir türdür. Dünyanın her yerinde yetiştirilebilen evcil hayvanlardır. Mideleri dört gözlüdür. Eti ve sütü için  İnek türleri çoğumuzun bilmediği ve karşılaşmadığı hayvan türlerdir. İnek, familyası boynuzgillere ait bir türdür. Dünyanın her yerinde yetiştirilebilen evcil hayvanlardır. Mideleri dört gözlüdür. Eti ve sütü için yetiştirilen inek türleri vardır. Yaklaşık olarak yirmi, yirmi beş yıl yaşarlar. İnek türleri geviş getiren türlerdir. Boynuzları ömürlüktür ve kırıldığında yerine yenisi çıkmaz.

 İnek Türleri
 • Simental İnek Türü: Dünyada ve ülkemizde en önemli sığır türlerindendir. Dünyada çok yere yayılmışlardır. Et ve süt verimi oldukça iyi olan bir inek türüdür. Simental inek türünün ana vatanı İsviçre'dir. Simental inek türünün diğer bir adı ise Sarı Alaca'dır. Simental inek türü genel olarak iki renktedir. Beyaz ve sarı karışımı ya da beyaz ve kırmızı renktedir. Simental inekler boynuzlu inek türleridir. Simental inek türünün erkekleri ve kadınları arasında büyüklük yönünden çok fazla fark vardır. Erkek simental inek türünün ortalama ağırlığı bin iki yüz ile bin üç yüz arasında değişmektedir. Et kalitesi yüksek bir inek türüdür. Sütten ziyade et verimi için yetiştirilen bir türdür. Yıllık süt verimi yaklaşık olarak altı bin litre civarındadır. Simental ineklerin sütleri yağ oranı bakımından yağlı sütler arasında yer alır. Döl verimi oldukça yüksek bir türdür. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Melezlemeye en uygun inek türleri arasında yer alır. Ülkemizde ise en çok İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilmektedir. Simental inek türü aynı zamanda en uzun ömürlü inek ırkı arasında yerini alır. 
 • Friz İnek Türü: Bu inek türünün Ana vatanı Hollandadır. Siyah-beyaz benekli bir türdür. Uysal ve çok iri hayvanlardır. Bolca süt veren bir inek türüdür. Yılda dokuz bin litre süt veren bir türdür. Sütünün yağ oranı azdır. Bu yüzde marketlerde kutu içerisinde ambalajlanarak satılabilir. Ülkemizde Trakya bölgesinde yetiştirilmektedir. 
 • Ayrshire İnek Türü: Bu türün ana vatanı İskoçya'dır. Çok iyi süt veren bir türdür. Ekonomi yönünden çok avantajlı bir inek türüdür.
 • Montafon İnek Türü: Ülkemizin her yerinde çok yaygın olarak yetiştirilen bir türüdür. Yıl da üç bin ile dört bin litre arasında süt veren bir türdür. Ana vatanı Avustralya'dır. Sırtta açık renk bir çizgi bulunmaktadır. Besi tutma özelliği en yüksek olan bir ırktır. Her türlü iklime ve bölgeye kolaylıkla uyum sağlar. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Sığır yetiştiricilerinin bu özellikleri dolayısıyla en çok tercih ettikleri bir türdür. Burun ucu ve kuyruk bölümü siyahtır. Et randımanı yüzde atmıştır.     
 • Guernsey İnek Türü: Ana vatanı Fransa olan bir inek türüdür. Yılda oldukça fala süt veren bir türdür. Zorlu iklim koşullarına çok dayanıklı bir türdür. Yağlı süt vermektedir. 
 • Otlayan Siyah Beyaz İnek Türü: Büyükbaş çift toynaklı hayvanlardır. Erkeğine boğa, dişi olanına inek denilmektedir. Sütünün yağ oranı azdır. Uysaldırlar. İri hayvanlardır. 
 • Jersey İnek Türü: Ana vatanı İngiltere olan bir inek türüdür. Sütünün yağ oranı oldukça boldur. Sütü genellikle tereyağı yapımında kullanılır. Ufak, sevimli ve hassas yapılıdırlar. Genellikle geyik rengindedirler. İnce kemikli, dolgun memeli, ince derili bir türdür. Et verimi oldukça yüksektir. Az yem tüketerek çok fazla oranda süt verirler. Damızlık süt sığırcılığı yapmaya oldukça elverişlidir. Sütü çok yağlıdır. Yediği yemi en yüksek oranda süte ve proteine çevirir. 
]]>
İnek https://www.inekler.gen.tr/inek.html Sat, 03 Nov 2018 01:20:08 +0000 İnek, etinden, sütünden, derisinden faydalanılan bir hayvandır. Memeliler sınıfından çift toynaklılar takımının bir üyesidir. Hantal yapısıyla evcil büyükbaş hayvan olarak yetiştiricilerin gözdesidir. Sığır familyasınd İnek, etinden, sütünden, derisinden faydalanılan bir hayvandır. Memeliler sınıfından çift toynaklılar takımının bir üyesidir. Hantal yapısıyla evcil büyükbaş hayvan olarak yetiştiricilerin gözdesidir. Sığır familyasından olan inek, sığırların yavrulayan dişi üyesidir. Erişin hale gelmeleri yaklaşık 2-2,5 yaşlarını bulur. Yavrulamaları ise 2,5-3 yaşlarında olur. İneklerin yaşam süresi ortalama 25-30 yaş arasıdır. Ortalama ağırlıkları ise 450-500 kg kadardır. Yeni doğan inek buzağı olarak tanımlanırken, biraz büyüdüğünde düve, yavrulamaya başladığında ise inek olarak tanımlanır. Irklara göre ineklerde farklı özellikler görünse de, temel özellikler hepsinde aynıdır. İnek yetiştiricileri için ineklerden her yıl yavru almak önemlidir. Bu ineklerin yeterli sayıya ulaşmasına, süt üretiminin yeterli düzeyde olmasına yardımcı olur. Bunların sağlanması içinde inek yetiştiricilerinin beslenme ve sağlık kontrollerine özen göstermesi gerekir. 

İnek bakımı ve beslenmesi

Gebe inek bakımı: İneklerde gebeliğin ilk zamanlarında özel bir bakıma ihtiyaç yoktur. Bu süreçte ineğin fazla beslenmesinin bir faydası olmaz, ancak yetersiz beslenmede sakıncalıdır. Gebeliğin sonuna doğru doğuma 2-3 ay kala gebe inek ayrı bir yere alınmalıdır. Bu gebe ineğin diğerleri tarafından boynuzlanmasına, zarar görmesine engel olur. Ahır zemini de ıslak, kaygan olmamalıdır. Doğum yaklaştığında ahırda gürültü olmamasına dikkat edilmelidir.

Gebe ineğin sağımsız dönemi: İnek sütünden de faydalanılan bir hayvandır. Ancak doğumdan önceki 2 ayda sağımdan kesilmeleri gerekir. Buna kuruya alma denmektedir. Bu sayede inek yavrusunun gelişmesine yardımcı olur, süt yapan organları da dinlenir. Kaybettiği minerallerin yeniden vücudunda birikmesi sağlanır. Ayrıca vücudu da dinleneceği için doğuma hazır olur. İneğin bu şekilde kuruya alınması halinde, sonraki süt verimleri de yükselir. Bu süreçte ineklerin süt veriyormuş gibi iyi beslenmesi gerekir. Doğuma iyice yaklaşıldığında yemin miktarı aşırıya kaçmadan arttırılarak, süt verimine hazırlanmalıdır. Sütten kesme ise ağır ağır olmalıdır.

İneklerde gebelik süresi, doğum ve doğum sonrası bakımı

İneklerde gebelik süresi yaklaşık 280 gündür. Esmer ırklarda ise 285 gün sürebilir. Gençler daha erken doğum yapabilir. Doğuma yaklaştıkça gürültü azaltılmalı ve gebe inek ani hareketlerle ürkütülmemelidir. Zaten memeleri şiştiği için huzursuz olan hayvan, sancılar yüzünden de rahatsız olur. Doğum sancılarının başlamasıyla 5-10 saat içinde buzağı önce baş ve ön ayaklarıyla gelir ve doğum gerçekleşir. Buzağıdan sonra zar yani son atılır. Yavru zarı doğumdan 2 gün sonra atılmalıdır. Olmazsa veterinere gidilmelidir. İçeride kalan yavru zarı ineğin hastalanmasına ve döl veriminin bitmesine yol açabilir.

Doğumdan sonra hava soğuk olursa ineğe ılık su verilmelidir. İnek doğumdan sonra hemen sağılmamalıdır. Bu yavru zarının düşmesine engel olabilir ve süt humması denilen doğum felcine neden olabilir. İnek yerinden kalkamazsa hemen veteriner çağırılmalıdır. Çünkü doğum felcinin en önemli belirtisi budur. Bu yüzden ineğin 3-4 gün kadar sütü tamamen sağılmamalıdır.

Yeni doğan buzaği sıcak ve temiz bir yerde olmalıdır. İnek onu yalayarak temizler, olmazsa kuru bezle temizlenebilir. Buzağının göbek kordonuna bağlamadan tentürdiyot sürülmesi yeterlidir. Eğer hayvan soluk almıyorsa, kaburgalarına kuvvetlice vurulmalıdır. Buzağı doğduğunda anasının memesini arayacağı için, mikroplardan arınması amacıyla meme ılık suyla temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Buzağı ağız sütünü mutlaka almalıdır.

Süt verimi için inek beslenmesi ve bakımı

İneklerin canlı ağırlığının yanında süt verimi, sütteki yağ oranı, sağlık durumu ineklerin nasıl beslemesi gerektiğini gösteren bulgulardır. İnekler sağım dönemine uygun şekilde beslenmelidir. Sağım döneminde inekten alınan sütün oranı normal koşullarda]]> İnek Ne İçer https://www.inekler.gen.tr/inek-ne-icer.html Sat, 03 Nov 2018 10:25:45 +0000 İnek ne içer, düveden daha büyük veya düvelikten çıkıp genellikle buzağılamış olan dişi sığırdır. Yeni doğduklarında buzağı, doğum yapana kadar düve, doğumdan sonra inek ismini alırlar. Su, hayat için vazgeçilmez o İnek ne içer, düveden daha büyük veya düvelikten çıkıp genellikle buzağılamış olan dişi sığırdır. Yeni doğduklarında buzağı, doğum yapana kadar düve, doğumdan sonra inek ismini alırlar. Su, hayat için vazgeçilmez olan, kokusuz ve tatsız bileşik olarak tanımlanabilir. Dünyada bol miktarda bulunmaktadır. İçilebilmesi için mineral bulunması gerekmektedir. Yağış olduktan sonra topraktan minerallerini toplayan su, akarsu oluşturur ve içilebilir hale gelir. Suyu inekler dahil olmak üzere tüm canlıların içer.

İnek ne içer, İneklerin içtikleri tek içecek sudur. Hava şartları, ineklerin tükettikleri su miktarı için belirleyicidir. Tükettikleri su miktarı süt verimi için de etkilidir. Çok soğuk veya çok sıcak su verilmemelidir. Normal bir ineğin yaşaması için 50-55 litre su tüketmelidir. Süt veren bir inek ise yaklaşık 70-100 litre su tüketmelidir. Su verme aralığını ise meracılık mı yoksa ahır besiciliği mi yapıldığı belirler. Mera ise 1-4 kez, ahır besiciliği ise 4-16 kez su verilmelidir.
]]>
Damızlık Sığır https://www.inekler.gen.tr/damizlik-sigir.html Sun, 04 Nov 2018 05:16:28 +0000 Damızlık sığır, kaliteli ve verimli türler yetiştirmek için beslenilen sığırlardır. Sığır türlerinde damızlık için ayrılmış erkek hayvana boğa denir. Bu boğaların seçimi oldukça önemlidir. Kaliteli ve sağlam b Damızlık sığır, kaliteli ve verimli türler yetiştirmek için beslenilen sığırlardır. Sığır türlerinde damızlık için ayrılmış erkek hayvana boğa denir. Bu boğaların seçimi oldukça önemlidir. Kaliteli ve sağlam bir ırkın bütün özelliklerini taşıyan türlerin seçim oldukça önemlidir. Damızlık boğalar geniş burunlu, kalın ve etli boyunlu, geniş göğüs ve omuzlara sahiptir. Damızlık inekler ise bu tür özelliklerin tamamı aranmaktadır. Bunun yanı sıra iyi bir et ve iyi bir süt verimi gibi kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. 

Damızlık sığırda olması gereken özellikler
 • Damızlık sığır vücut yüksekliği bakımından oldukça iyi bir yapıya sahip olmalıdır.
 • Vücut derinliği ve sağrı eğimi de damızlık sığırlarda olması gereken özelliklerdendir.
 • Bunun yanı sıra sağrı genişliği, arka ayak açısı ve tırnakları bakımından iyi bir özellik göstermesi gerekmektedir.
 • Arka meme yüksekliği ile ön meme bağlantısının iyi bir yapıda olması gereklidir.
 • Ayrıca meme derinliği, meme bağı, meme başları yerleşimi ve meme başı uzunluğu bakımından çok iyi bir özelliğe sahip olmalıdır.
Bu tür özelliklere sahip olan hayvanlardan elde edilecek olan danalar yetiştiricilerini memnun edecektir. Bunun yanı sıra damızlık olarak ayrılmış olan boğaların veya sığırların çiftleşme aşamasından önce iyi bir bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakım hayvanın güç bakımından koruyacak ve oluşacak olan yavrunun sağlıklı olmasına fayda sağlayacaktır. Damızlık olarak ayrılmış olan ineklerin de hamilelik dönemlerinde düzenli ve dengeli bir bakıma ihtiyaca vardır. 

Ayırca damızlık sığırların bakımlarının zamanında yapılması ve gerekli olan aşılarının doğru bir şekilde yapılması olacak olan yavrunu sağlıklı bir yapıya sahip olmasına ve ilerde et ve süt veriminin kaliteli bir yapıda olmasına fayda sağlayacaktır.
]]>
Florida Kraker Sığırı https://www.inekler.gen.tr/florida-kraker-sigiri.html Sun, 04 Nov 2018 11:32:50 +0000 Florida Kraker Sığırı, Anavatanı Amerika Birleşik Devletlerinin Florida eyaleti olan büyükbaş hayvan ırkına mensup bir inektir. Küçük vücut yapısına sahip bu ineğin kısa boynuzları vardır. Post rengi kahverengi ve beyaz be Florida Kraker Sığırı, Anavatanı Amerika Birleşik Devletlerinin Florida eyaleti olan büyükbaş hayvan ırkına mensup bir inektir. Küçük vücut yapısına sahip bu ineğin kısa boynuzları vardır. Post rengi kahverengi ve beyaz benek şeklinde görünümden oluşmaktadır. Vücut direnci oldukça yüksek olan Florida kraker sığırı, et ve süt verimi amacıyla yetiştirilmektedir. Kendi coğrafyası dışında da yayılım gösteren bu sığır ırkı ahır ve mera hayvancılığında ön planda tutulmaktadır. Evcil olarak yetiştirildiğinde uysal yapıya sahip olan söz konusu bu sığır birçok ot türü ile beslenebildiği gibi artık ev yemeklerini de tüketebilir. Bunun yanı sıra saman ve çeşitli yemlerle de beslenmektedir. Günlük belirli aralıklarla su ihtiyacının karşılanması hayati devamlılığı açısından oldukça önemlidir. Et üretiminde pek yarar sağlamayan Florida kökenli kraker sığır iri bir yapıya sahip olmadığından hayvancılık kapsamında üreticilerin ilgisini çekmemektedir. Süt üretiminde ise iyi bir şekilde beslenilmesi halinde oldukça kaliteli süt verimi almak mümkündür.

Florida Kraker Sığırı Yavrusu

Döl verimi yüksek olan Florida kraker sığırı çiftleşmeyle birlikte belirli bir dönemden sonra dünyaya yavru getirebilir. Küçük yapılı sevimli bu yavru annesi eşliğinde adımlar atmaktadır. İlk aşamada anne sütüyle beslenmeye başlayan bu hayvan küçük parçalara ayrılmış meyve ve sebze kabuklarıyla gıda ihtiyacını giderebilir. Bununla birlikte birçok yem türü ile de beslenmesini karşılayabilir. Bu hususta yetiştiricinin belirli periyotlar dahilinde söz konusu bu sığır yavrusunun beslenme ihtiyacını karşılaması gerekir. Ayrıca günlük su ihtiyacının da belirli saatlerde giderilmesi gelişimi açısından oldukça önemlidir. 3 yaşından sonra kendi başına yaşamını sürdürebilen bu sığır yavrusu otlak alanlarında birçok ot türü ile beslenerek vücudun vitamin ve mineral dengesini sağlar. Şunu da belirtmek gerekir ki hassas bir yapıya sahip olan Florida kraker sığırı yavrusu belirli aralıklarla veteriner hekim kontrolüne tabii tutulmalıdır.
]]>
Blonde D’aquitaine Sığırı https://www.inekler.gen.tr/blonde-daquitaine-sigiri.html Mon, 05 Nov 2018 09:17:05 +0000 Blonde d'Aquitaine Sığırı, Ana yurdu Fransa'nın güneybatısı olan büyükbaş hayvan ırkına mensup bir inektir. Boynuzlu bir yapıya sahip bu hayvanın post rengi açık kahverengi, sarı ve krem rengi tonları arasında değişmekted Blonde d'Aquitaine Sığırı, Ana yurdu Fransa'nın güneybatısı olan büyükbaş hayvan ırkına mensup bir inektir. Boynuzlu bir yapıya sahip bu hayvanın post rengi açık kahverengi, sarı ve krem rengi tonları arasında değişmektedir. Tüylü kulakları vardır. Diğer belirgin özelliği ise baş kısmındaki yoğun tüy varlığıdır. Geniş yüz yapısı mevcut olup iri kalçaya sahiptir. Zamanla kendi coğrafyası dışında da yayılım göstererek başka ülkelerde besi ve mera hayvancılığı alanında yetiştirilmeye başlanmıştır. Fransa'da hayvancılık kapsamında ön planda tutulan 

Blonde d'Aquitaine sığırı et ve süt üretiminin dışında hayvan gücü niteliğinde de tarım alanlarında kullanılmaktadır. İri yapısıyla et verimi oldukça yüksektir. Beslenme olanağının kaliteli düzeyde olması süt veriminde artış olmasını sağlar. Döl verimi yüksek olan bu sığır ırkı birçok iklim koşullarına uyum sağlar. Uzun ömürlüdür. Erkeklerde canlı ağırlık yaklaşık 1300 kilo dişilerde ise ortalama 900 kilo civarındadır. Etindeki yağ oranı düşük olduğundan hayvancılıkta en çok tercih edilen sığırlar içerisinde yer alır. Süt verimi oldukça yüksek olduğundan kaliteli birçok süt ürünlerinin yapılmasına imkan sağlamıştır.

Blonde d'Aquitaine Sığırı Yavrusu

Çiftleşme sonrasın belirli dönemden sonra dünyaya gelen Blonde d'Aquitaine sığırı yavrusu ilk etapta bir süre anne desteğiyle hayata tutunmaya çalışır. Doğduğu anda ayakta durmakta zorluk çeken bu yavru ilk aşamada anne sütüyle beslenir. İlerleyen günlerde ise çeşitli yem, sebze ve meyve kabukları ile beslenebilir. Bu hususta günlük su ihtiyacının karşılanması da yaşam devamlılığı açısından son derece önemlidir. 

Diğer yandan olası hastalık ihtimaline karşı belirli periyotlar dahilinde veteriner hekimin muayenesine tabi tutulmalıdır. Sevimli görünüme sahip bu hayvan yaklaşık 35-40 kilo civarında dünyaya gelmektedir. Post rengi ebeveynleri ile aynı özelliğe sahip olup iyi bir şekilde beslendiğinde gelişimini sağlıklı olarak tamamlamaktadır.
]]>
Belçika Mavisi Sığır https://www.inekler.gen.tr/belcika-mavisi-sigir.html Mon, 05 Nov 2018 20:16:34 +0000 Belçika mavisi sığır, anavatanı Belçika olan bu türün mavimsi bir görüntüsü bulunmaktadır. Ayrıca yoğun kaslı bir şekli vardır ve çift kaslı olarak da bilinir. Yirminci yüzyılın başlarında Belçika mavisi ismini a Belçika mavisi sığır, anavatanı Belçika olan bu türün mavimsi bir görüntüsü bulunmaktadır. Ayrıca yoğun kaslı bir şekli vardır ve çift kaslı olarak da bilinir. Yirminci yüzyılın başlarında Belçika mavisi ismini alan bu inek türü İngiliz shorthorn ve Fransız şarole ırklarının melezleşmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu yıllardan sonra yetiştirilmesi fazlalaşmıştır. Bir et ineği olan Belçika mavisi yüksek miktarda et verme özelliğine sahiptir. Süt verimi bakımından oldukça düşük bir özelliği vardır. Kas yapıları oldukça kuvvetli olan bu türün eti de yağsız bir özelliğe sahiptir. Bu nedenden dolayı birçok ülkede tercih edilen inek türleri arasındadır.

Belçika mavisi sığır özellikleri
 • Bu inek türünün renkleri beyaz, siyah beyaz veya mavi beyaz şeklinde görülebilmektedir.
 • Kemik yapısı narin ve ince bir özelliğe sahiptir.
 • Oldukça uysal bir yapıya sahip olan inek türü ayrıca sakindir.
 • Belçika mavisi sığır onun buzağıları hızlı bir şekilde büyüyerek gelişir.
 • Coğrafi koşullara ayak uydurma özelliği bulunan bu ineğin soğuk hava ve don olaylarına karşı da oldukça dayanıklı bir yapısının olduğu bilinmektedir.
 • 12 aylık iken canlı ağırlıkları erkeklerde 1047 kilograma kadar çıkmaktadır. Dişilerde ise bu rakam 816 kilogramdır
 • Belçika mavisi sığır 24 aylık iken canlı ağırlıkları erkeklerde 1709 kilogramdır. Dişilerde ise 1102 kilogram ağırlığa kadar ulaşmaktadır.
 • Et verimi bakımından oldukça yüksek bir özelliği bulunmaktadır.
 • Bu türün en önemli özelliklerinden biri de yediği yemlerine dönüşme oranının yüksek olmasıdır. Bu nedenden dolayı kilo alımı artmaktadır.
 • Etleri Protein bakımından oldukça zengindir. Ayrıca etinin içerisinde çok az miktarda yağ bulunmaktadır.
]]>
Hereford https://www.inekler.gen.tr/hereford.html Mon, 05 Nov 2018 22:12:47 +0000 Hereford, İnek türü adını İngiltere'nin güneybatı kısımlarında bulunmakta olan Herefordshire adına sahip olan vadiden almıştır. İlk başta bu vadilerde yetişmişlerdir. Daha sonrasında ise Dünya'ya yayılmış oldukları bil Hereford, İnek türü adını İngiltere'nin güneybatı kısımlarında bulunmakta olan Herefordshire adına sahip olan vadiden almıştır. İlk başta bu vadilerde yetişmişlerdir. Daha sonrasında ise Dünya'ya yayılmış oldukları bilinmektedir. 19. yüz yıl beraberi ile Kanada, Amerika birleşik devletleri, Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Yeni Zelanda, Avustralya ve Almanya gibi ülkelerde yetiştirildiği bilinmektedir. 

Hereford ineği kırmızı ve kahverengi renkleri arasında bir renge sahiptir. Hereford ineklerinde diğer ineklerden farklı bir özellik vardır. Hereford ineklerinin mutlaka baş kısmı, boyun kısmı, alın kısmı, ayak eklemleri ve kuyruk rengi her zaman beyaz olur. Hereford ineklerinin bazıları boynuzlu bazıları boynuzsuz olurlar.

Hereford ineklerinin dış ve fiziksel özellikleri
 • Rengi kırmızı veya kahverengi renkleri arasında değişmektedir.
 • Hem boynuzlu doğanları vardır hem de boynuzsuz doğanları vardır.
 • Hereford ineklerine özel olan bu özellikte mutlaka baş kısmı, boyun kısmı, alın kısmı, ayak eklemleri ve kuyruk rengi beyaz olarak doğmaktadır.
 • Sakin ve barışçıl bir hayat sürerler.
 • Hereford inekleri her zaman açık yerlerde beslenmektedirler.
 • İklimlere kolaylıkla uyum sağlar ve her iklim türünde yaşayabilmekte olup her türlü iklime dayanıklılık göstermektedir.
 • Kemik yapısı oldukça sağlamdır.
 • Hereford ineklerinin kemik yapıları sağlam olduğu gibi kas yapıları da oldukça sağlamdır.
 • Tırnak yapıları da sağlamdır.
 • Hereford ineklerinin eti az yağlı türden bir ettir.
 • Dişileri zorlanmadan ve çok kolay doğum yapabilmektedirler.
 • Hereford ineklerinin diğer ineklere göre annelik duygusu daha sağlam ve daha gelişmiştir.
 • Obur bir yapıya sahiptir. Bu obur yapıları yüzünden daha hızlı ve daha çok kilo almaktadırlar.
]]>
Belçika Mavisi İnek https://www.inekler.gen.tr/belcika-mavisi-inek.html Tue, 06 Nov 2018 12:12:50 +0000 Belçika Mavisi İnek; çift kaslı inek olan bu inek türü Belçika ülkesinde yetiştirilen bir türdür. Oldukça kaslı olan bu inek türü heykele benzeyen görüntüsü ile de oldukça dikkat çekmektedir. Yoğun kasları genetik Belçika Mavisi İnek; çift kaslı inek olan bu inek türü Belçika ülkesinde yetiştirilen bir türdür. Oldukça kaslı olan bu inek türü heykele benzeyen görüntüsü ile de oldukça dikkat çekmektedir. Yoğun kasları genetik ve kalıtsal bir durumdur. Genelde bütün Belçika mavisi inekleri kaslı ve dikkat çekicidir. Çift kaslı olan bu inek türünün kas hücreleri arttığında hypertrophy kas hücrelerinin miktarının artması sonucunda kaslar oluşmaktadır. Çift kaslılık genelde bütün Belçika mavisi ineklerinde görülür. Yağ oranları düşük olan Belçika mavisi ineklerinin yemlerinin yağ miktarı düşürülür. Diğer inek türlerinden oldukça farklı olan bu inek türü adını gri ve mavi alaca renginden dolayı almıştır. Belçika mavisi ineklerinin tüyleri beyazdan siyaha kadar farklılık göstermektedir.

Belçika Mavisi İneğinin Özellikleri

Bu inek türünün hem süt hemde eti oldukça fazladır. Bu özelliğinden dolayı Belçika mavisi ineği melezleştirilir. Melezleştirilen bu sığır ırkı yeterli miktarda süt vermediğinden dolayı sadece et verimini artırmak için melezleştirilirler. Belçika mavisi ineği, genelde mavi-beyaz, beyaz-siyah ile sadece beyaz renkli olur. Çift kaslı olan bu inek türü bu kadar kaslı olmasına rağmen kemik yapısı narin ve ince yapılıdır. Belçika mavisi ineği sakin, uysal ve oldukça uyumlu inek ırkıdır. Bu inek ırkının buzaları doğduktan sonra diğer inek ırklarına göre daha hızlı büyürler. Erken gelişme niteliğine sahip olan bu inek türleri her türlü zor şartlarda dayanıklılık gösterirler. Bu dayanıklılığın tek nedeni oldukça güçlü vücut yapılarının olmasıdır. Bu inek türünün yüksek verim özelliği vardır. Belçika mavisi ineğinin erkeklerinin ağırlığı 1047 kilogramdır. Dişi Belçika mavisi ineğinin ağırlığı ise, 816 kilogramdır. Belçika'da bu gösterişli inek türü oldukça sık yetiştirilir.
]]>
Et İnekleri https://www.inekler.gen.tr/et-inekleri.html Tue, 06 Nov 2018 16:40:41 +0000 Et inekleri, et üretimi için yetiştirilen inek türleridir. Bu türler genelikle süt vermez. Küçük yaşlarda besiye çekilerek kilo almaları için beslenirler. Dünyanın et ihtiyacı hemen hemen bu şekilde karşılanmaktadır. B Et inekleri, et üretimi için yetiştirilen inek türleridir. Bu türler genelikle süt vermez. Küçük yaşlarda besiye çekilerek kilo almaları için beslenirler. Dünyanın et ihtiyacı hemen hemen bu şekilde karşılanmaktadır. Bir çok et ineği türü bulunmaktadır. Bu türler yetişmiş olduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca besi aşamasında verilmiş olan besinler ve bölgenin taşıdığı coğrafi özellikler etin tadını ve yapısını değiştirmektedir. Doğal ortamlarda yetişen ineklerden elde edilmiş olan etler daha lezzetli ve sağlıklıdır.

Et inekleri çeşitleri

Belçika mavisi: Ana vatanı Belçika olan bu et ineğinin yoğun kaslı bir vücut özelliği vardır. Etleri içerisinde bulunan yağ oranları oldukça düşüktür. Bu türün görünüşü mavi alaca bir renkten oluşmaktadır. Bu özelliğinden dolayı Belçika mavisi ismini almıştır. Sadece eti içi üretilen bu inek türünden yüksek miktarda et elde edilmektedir. Et için üretilmekte olan inek türleri arasında en fazla tercih edilenidir. 

Angus: Ana vatanı İskoçya olan bu ineğin bir diğer adı ise doddiestir. Eti oldukça kaliteli olan bu inek bir çok bölgede yetiştirmek amacı ile tercih edilmektedir. Bu hayvanın etinin tercih edilmesinde ki en önemli özellik ette bulunan yağ oranının düşük olmasıdır. Ayrıca etinde yağın kas lifleri arasındaki dağılımı oldukça mükemmeldir. Yetişme aşamasında pek zahmet istemiz. Mera ve otlu bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir. 

Brahman: Olağan üstü yaşam kabiliyeti bulunan bu türün ana vatanı Hindistan'dır. Her türlü coğrafi özelliklerde rahatlıkla yetişme özelliği olan bu türün soğuk hava olaylarına karşı oldukça dayanıklı olduğu da bilinmektedir. Bunun yanı sıra kuraklığa ve bakımsızlığa karşı oldukça dayanıklıdır. Diğer ineklere göre daha az besin ve daha az su ihtiyacı vardır. Boynunu üstünde hörgücü bulunan bu ineğin eti oldukça lezzetlidir. Et inekleri arasında en fazla tercih edilen bir türdür.

Brangus: Doğuştan boynuzsuz olan bu ineğin rengi siyahtır. Yüksek miktarda et verme özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra etinde bulunan yağ oranı oldukça düşüktür. Zor şartlara karşı oldukça dayanıklı bir özelliği bulunan bu türün yüksek döl verim özelliği de bulunmaktadır.

Charolais: Ana vatanı Fransadır. Et verimi bakımından oldukça zengin olan bu tür bir çok ülke tarafından tercih edilmektedir. Sarımsı bir renk özelliği bulunan bu ineğin hem boynuzlu hem de boynuzsuz türleri bulunmaktadır. Uzun ömürlü bir yapıya sahip olan charolais zor hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir.
]]>
Teksas Sığırı https://www.inekler.gen.tr/teksas-sigiri.html Tue, 06 Nov 2018 21:39:34 +0000 Teksas sığırı, Bu cinslerin dünyaya yayılması 1400'lü yıllarda İspanyol denizciler ile olmuştur. Bu yolculuklar sırasında dahi melezlenmeler meydana gelmiş ve yaygınlaşmıştır. 1800'lü ikinci yarısından sonra bu cins sı Teksas sığırı, Bu cinslerin dünyaya yayılması 1400'lü yıllarda İspanyol denizciler ile olmuştur. Bu yolculuklar sırasında dahi melezlenmeler meydana gelmiş ve yaygınlaşmıştır. 1800'lü ikinci yarısından sonra bu cins sığırların popülaritesi  artmıştır ve eti satılmaya başlanmıştır. Ancak başka ırklar tercih edilmeye başlanınca nesli tükenme noktasına gelmiştir. Teksas sığırı günümüzde artık sadece karakteristik özellikleri sebebiyle yetiştirilmektedir.

Teksas sığırı özellikleri: Genellikle koyu kırmızı ve beyaz renkli olan Teksas sığırları farklı renkleriyle bilinmektedir. Renk çeşitliliği oldukça fazladır. Kendilerine has uzun boynuzları ile tanınırlar. Oldukça uzun ömürlü olan Teksas sığırları yaklaşık olarak 10-30 yıl civarı yaşamaktadırlar. Annelik içgüdüleri oldukça yüksek olan Teksas sığırlarının doğumları kolay bir şekilde gerçekleşir. Buzağılarını çalılıklar ve kuytu yerlere saklarlar. Hayvanlar bunu yavrularını korumak için yapmış  olsa da bu durum  yetiştiriciler için  sorun yaratmaktadır. Zorlu tabiat ortamlarına ve hastalıklara karşı dirençleri oldukça yüksektir. Etleri sert ve geçişleri zor olması sebebiyle pek fazla tercih edilmektedir. Canlı olarak verimleri boğazlarda 550, ineklerde ise 350 kg civarındadır. Boynuz uzunlukları ise 120 cm kadardır.
]]>
İnek Doğumu https://www.inekler.gen.tr/inek-dogumu.html Wed, 07 Nov 2018 12:51:21 +0000 İnek Doğumu: İneklerde gebeliğin ilk ayları özel bakım gerektirmez. İneği normalden fazla beslemek doğuma katkı sağlamaz ve hamilelik sürecini iyi etkilemez. Yetersiz beslenme gibi durumlar sorun çıkartabilir. O yüzden ineğin İnek Doğumu: İneklerde gebeliğin ilk ayları özel bakım gerektirmez. İneği normalden fazla beslemek doğuma katkı sağlamaz ve hamilelik sürecini iyi etkilemez. Yetersiz beslenme gibi durumlar sorun çıkartabilir. O yüzden ineğin gebeliğinin ilk aylarında normal beslenmesi yeterlidir. İnek doğumu gerçekleştirmeden 2-3 ay önce diğer ineklerden ayırarak başka bir bölüme almamız gerekir. Böylelikle diğer inekler boynuz darbeleriyle yada başka bir saldırıda gebe ineğe zarar vermemiş olurlar. 
Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer mevzu ineğin kaldığı yerin zemini kaygan ve ıslak olmamalıdır. Altına bolca kuru ve temiz ottan yatak yapılmalıdır. Doğuma iki ay kala ineklerin sağılmaması gerekir. Buna kuruya alma denir. 
Kuruya almanın inek için bir çok faydası vardır. Sürekli sağılan ineğin, süt üreten organlarının dinlenmesini sağlar. Bunun dışında süt üretimine harcadığı vitamin ve mineralleri yavrusuna geçirebilir. 

Gebe İneğin Özellikleri

İneğin doğumuna 2 ay kala başlayan süreç ineğin doğurmasından sonraki süreçte de farklılık gösterir. İnek doğumu başlama sürecine girmeden doğum için hazırlanmalı ve beslenmelidir. Yüksek sesten ve gürültüden uzak tutulmalı, ani yada sert hareket yapılıp inek ürkütülmemelidir. Bulunduğu ortamın havadar ve sıcaklığının uygun olmasına da dikkat edilmelidir.
İneklerin hamilelik süresi 280 gündür. İnek doğumu yaklaştığı süre zarfında memeleri şişer ve vulvanın dışı şişkin bir hal alır. 

İneğin Doğumu:

İnek doğumu başlamadan önce sancıları başlar. Hayvan sancılarından dolayı huzursuzdur. Sancıdan bir müddet sonra ön su dediğimiz sıvı dışarı boşalmaya başladıktan sonra doğum başlar. Doğum normal şartlarda gerçekleşebileceği gibi zor bir doğumla da karşılaşılabilir. Kolay gerçekleşen bir doğumda önce ineğin kafası ve ayakları çıkar, sonra tamamı çıkarak doğum gerçekleşir. Ancak doğum başladığında buzağı kendiliğinden çıkmıyorsa ve hayvan yavruyu doğurmakta zorluk çekiyorsa, yavruyu kesinlikle çekmeyiniz.

Böyle anlarda veteriner hekimden yardım istemek en doğru karardır. Çünkü yavru tersten gelmiş yada başı içeride dönmüş olabilir. Sizin böyle bir durumda ineğe ve yavruya müdahale etmeniz yavruyu yada ineği kaybetmenize sebep olabilir. 
Güç inek doğumu vakıaların da müdahale etmesi gereken uzman bir veterinerdir. Doğum normal şartlarda gerçekleşmiş ise inek kendiliğinden doğurduktan sonra, buza zarını dışarı atmalıdır. Yada zar 2 gün içinde kendiliğinden atılmalıdır. Eğer ki bu süreçte zar dışarı atılmamış ise veteriner hekimden yardım almak gerekebilir. Zarın içeride kalması ineği, hasta eder ve döl verimini sonlandırır. İnek doğumunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husu ise zarın gömülmesi yada inekten uzaklaştırılmasıdır. Yavrunun zarını yiyen ineklerde sindirim sıkıntısıyla karşılaşılmıştır.

Doğumdan Sonra İneğin Bakımı:

Doğum gerçekleştikten sonra ineğin üzeri bir örtü ile kapatılabilir. Masaj yapmakta hayvana katkı sağlar, böylece hayvanın teri giderilir ve hayvan sakinleşir. İçtikleri suyun ve ortamın ılık olmasına dikkat edilmelidir. İnek doğumu gerçekleştikten sonra hayvana, arpa, yulaf unu karıştırılıp tuzlu suyla beraber verilmelidir. Doğum yapan hayvan cereyandan ve soğuktan 8-10 gün korunmalıdır. Sindirimi kolay olan besinlerle beslenmeli ve kanaması devam ediyorsa durdurulmalı yada veterinere başvurulmalıdır.
Yeni doğuran inekler sağılmamalıdır, bunun sebebi sonun düşmesine engel olunur yada doğum felci gerçekleşebilir. Doğum felcinin bir diğer ismi ise süt hummasıdır. İnek doğumu gerçekleştikten sonra iyi beslenmeli ve bakımına dikkat edilmelidir.

Doğumdan Sonra Buzağının Bakımı:

Buzağının doğumdan hemen sonra nefes alıp almadığı kontrol edilmeli, ağınızda kalan doğum zarı parçaları yada doğum pisliği temizl]]> Boynuzlu İnek Balığı https://www.inekler.gen.tr/boynuzlu-inek-baligi.html Wed, 07 Nov 2018 20:41:05 +0000 Boynuzlu İnek Balığı, Görünüm itibariyle gözlerinin tam ön kısmında ileriye doğru yönelmiş olan bir çift biraz ufak ve sivri şekilde boynuzları bulunur. Bu balığın vücudunun arkasında ise arkaya doğru yönelmiş olan Boynuzlu İnek Balığı, Görünüm itibariyle gözlerinin tam ön kısmında ileriye doğru yönelmiş olan bir çift biraz ufak ve sivri şekilde boynuzları bulunur. Bu balığın vücudunun arkasında ise arkaya doğru yönelmiş olan üç diken çifti dikkat çekmektedir. Boynuzlu inek balığının kafasında ve vücudunda bulunan pullar zamanla değişime uğrayıp, altıgen şeklinde kemiksel levha haline gelmiştir. Bunlar birbirleri ile perçinleyip yüzgeç, göz, çene ile kuyruğun çıktığı yerlerden ayrı olarak, balığın bütün vücudunu kaplayan sert ve hareketsiz olan bir kutu meydana getirir. Boynuzlu inek balığı, her yere beraberinde götürdüğü bu sandığın içinde yaşamaktadır. 

Boynuzlu inek balıkları vücutlarının hızlı hareket etme yeteneğini kaybetmiş olsa dahi, renk değiştirme kabiliyetini koruduğu için, bazen lekesiz beyaz bir renkte bürünürler. Bazı zamanlarda ise, açık mavi işaretlerle örülmüş bir ağla süslenen esmer yada kahverengi olurlar.

Boynuzlu İnek Balığının Yapısı

Boynuzlu inek balığı kaplumbağaya benzer şekilde, hareket etmeyen bir kabuk içinde bulunduğu için yine kaplumbağa gibi yavaş bir şekilde hareket eder. Bu balığın ön kısmında sırt ile anüs yüzgeçleri, diğer kısmında ise göğüs yüzgeçleri ile kuyruk bulunması ve yüzgeçlerin yardımı ile su içinde hareket etmesi lazımdır. Ancak bu deniz canlıları sivri ve sağlam dişleri yardımıyla kırdığı mercan kayalarının içinde bulunan diğer küçük yaratıklar ve solucanlarla beslendiği için, avlarının arkasından hızlı bir şekilde yüzmesine ve hareket etmesine pek gerek kalmaz. Bu balığın kabuklarında bulunan solungaçlarında su tuttukları için sudan dışarı çıktıklarında iki saatten fazla bir süre yaşayabilmektedir.

Bu deniz canlılarının ortalama yaşamı 8 sene sürer. Bu balıklar göçebe hayatları olmayan balıklardır. Denizlerde 18–100 metre arası bir derinlikte yaşarlar. Ancak genellikle 50 metrede bulunurlar. Boynuzlu inek balıklarının yetişkin bireyleri tek başına yaşamayı seçerken, genç balıklar ise küçük gruplar halinde bulunurlar.

Boynuzlu İnek Balığının Üremesi

Boynuzlu inek balıklar 0.75 mm. çapında yüzer şekilde yumurta yumurtlar. Bu yumurtalardan iki gün sonra çıkan inek balığı larvaları, bir hafta içerisinde erginlere özgü olan zırhlarını geliştirmeye başlar. Erginliğe erişen boynuzlu inek balıklarının boyu yaklaşık olarak 30 cm kadar uzunlukta olur. Atlantik okyanusunda tropikal enlemlerinin her iki bölgesinde de yaşamlarını sürdürebilir. Görünüş itibariyle çok fazla iştah açıcı olmayan boynuzlu inek balıkları, kendi kabuklarının içinde pişirilir ve oldukça lezzetli olan bir etleri vardır. 

]]>
İnek Balığı https://www.inekler.gen.tr/inek-baligi.html Thu, 08 Nov 2018 13:47:25 +0000 İnek Balığı, bir çok belgesele konu olan ve insanların görünce bu nasıl bir balıktır diye düşündükleri hem ismiyle hemde görünüşüyle oldukça ilginç bir balık türüdür. Hakkında çok fazla bilgi olmamasına rağmen gö İnek Balığı, bir çok belgesele konu olan ve insanların görünce bu nasıl bir balıktır diye düşündükleri hem ismiyle hemde görünüşüyle oldukça ilginç bir balık türüdür. Hakkında çok fazla bilgi olmamasına rağmen görünüşüyle oldukça fazla ilgi görmektedir. İnek balıklarının yaşam alanları Kızıl deniz, Güney Japonya ve Doğu Afrika olarak bilinmektedir. Ortalama yaşama süreleri süs balıkları gibi 8 - 9 yıl kadardır. Kaplumbağalar gibi gittikleri her yere sırtlarında taşıdıkları sandık biçimindeki evlerinde yaşarlar. Yine kaplumbağa gibi hareket özelliklerinin çoğu kısıtlıdır. Hareketleri kısıtlı olmalarına rağmen kamufle özellikleri oldukça gelişmiştir. İnek balıklarının renk değiştirme özellikleri bulunmaktadır. İnek balığının, gözlerinin tam orasında öne ve ileriye doğru bir çift sivri boynuz bulunmaktadır. Vücutlarının arka tarafında da dikkat çeken 3 adet sivri dikenler bulunmaktadır. Dişleri oldukça sivri, keskin ve sağlamdır. Solucanlarla ve sivri dişleriyle kırdığı mercan kayalıklarının içindeki küçük balıklar ve canlılarla beslenmektedir. Avladıkları canlılar çok hızlı olmaması sebebiyle sırtlarında taşıdıkları evleri ve hızlı olamayışları çok büyük bir sorun olmamaktadır. Çoğu zamanlarda inek balıkları renksiz beyaz renkte olup bazı zamanlarda da vücutlarına ağ gibi örülü süslü işaretlerle kahverengi renginde görülmüştür. 

İnek Balığı Yaşam Tarzı

İnek balıkları göçebe olarak yaşamayan bir balık türüdür. 18 ile 100 metre derinlikte yaşamaktadırlar. Ergin balıklar genellikle gruplar halinde yüzmektedir. İnek balıkları solungaçlarının etrafında su muhafaza edebilme özellikleri bulunması sebebiyle suyun dışında 2 saatten fazla yaşayabilirler. 

İnek Balıklarının Üremesi

İnek balıkları üremeleri diğer balıklar gibi yumurta bırakarak olmaktadır. Yumurtalar ortalama 0.70 milimetre büyüklüğünde olmaktadır. İki gün içerisinde İnek balıkları larvaları dışarıya çıkar. Bir hafta içerisinde ergin bir balık haline gelirler. Erginliğe ulaşmış bir inek balığı ortalama olarak 30 santimetre uzunluğuna ulaşabilir. İnsanlar için inek balıklarının görünüşleri pek iştah açıcı olmayabilir fakat etleri ciddi anlamda çok lezzetlidir. İnsanlar bu balıkları kendi kabuklarının içerisinde pişirerek yemektedir. 
]]>
Süt İnekleri https://www.inekler.gen.tr/sut-inekleri.html Thu, 08 Nov 2018 23:41:48 +0000 Süt inekleri, süt verimi bakımından diğer inek türlerine göre daha fazla verimli olan ırklardır. Bu ırklar beslenim şekillerine ve bulunduğu bölgenin coğrafi özelliklerine göre süt verimlerinde değişiklikler göstermekt Süt inekleri, süt verimi bakımından diğer inek türlerine göre daha fazla verimli olan ırklardır. Bu ırklar beslenim şekillerine ve bulunduğu bölgenin coğrafi özelliklerine göre süt verimlerinde değişiklikler göstermektedir. Yapısı ve görünüşü itibariyle de farklı özellikler gösteren süt inekleri, süt verimliliği bakımından da türlerine göre değişiklik göstermektedir. 

Süt inekleri türleri

Friz cinsi inek ırkı: Ana vatanı Hollanda olan bu cinsin siyah-beyaz bir renk özelliği bulunmaktadır. Benekli bir görünüme sahip olan bu tür uysal ve iri bir yapıya sahiptir. Dünya genelinde süt verimi bakımından tercih edilmekte olan bir cins olan friz inek yılda yaklaşık olarak 9000 litre civarlarında süt vermektedir. Sütünün kaliteli bir özelliği bulunmaktadır. Bu cinsin vermiş olduğu süt içerisinde ki yağ oranı oldukça düşüktür. Bulunduğu bölgenin coğrafi koşullarına uyum sağlar. Soğuk hava ve don olaylarına karşı oldukça dayanıklıdır. Az yem ile çok fazla süt verebilme özelliğine sahiptir. Boynuzsuz bir yapıya sahiptirler ve et üretimi bakımından da tercih edilmektedirler.

Guernsey cinsi inek ırkı: Bu tür genellikle kırmızı-beyaz bir görünüme sahiptir. Birçok ülkede yetiştirilmekte olun bu cinsin ana vatanı Fransa kıyısında bulunan Guernsey adasıdır. Bulundukları bölgenin iklim koşulların ayak uydurma özelliği bulunan Giernsey ırkı soğuk hava ve don olaylarına karşı oldukça dayanıklıdır. Süt verimi bakımından oldukça zengin bir özelliği bulunmaktadır. Sütü kaliteli ve yağlı bir özelliğe sahiptir. 

Simental cinsi inek ırkı: Dünyanın bulunan en önemli ve adı en fazla duyulan süt inekleri arasındadır. Hemen hemen dünyanın bir çok ülkesinde yetiştirilmektedir. Süt verimi bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan bu türün et verimi de en az süt verimi kadar zengindir. Elde edilen sütün kaliteli bir özelliği bulunduğu gibi etinin de yumuşaklığı ve lezzeti simental cinsi inek ırkının tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasındadır. Bu türe sarı alaca ismi de verilmektedir. Ana vatanı isviçre olan bu türün alnı ve kirpikleri beyaz bir renktedir. Boynuzlu bir yapıya sahip olan bu türün erkeklerinin ağırlığı 1200 ile 1400 arası değişmektedir. Dişilerde ise bu ağırlık 750 ile 1000 kilogram arasındadır. Yıl boyunca yaklaşık olarak 6000 litre süt verme özelliğine sahip olan bu inekten yeteri kadar verim alınması için beslenme koşullarına dikkat edilmesi gereklidir. Sütleri yağlıdır ve protein açısından zengin bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra uzun ömürlü inek ırkları arasında bulunan bu tür en fazla Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. 

Montofon inek ırkı: Rengi koyu kahverengi ve gri olan bu türün ağız kenarı açık bir renge sahiptir. Boynuzlu bir yapısı ola montofon ineğinin büyük kulakları ve güçlü kas yapıları bulunmaktadır. Sıcak ve kurak hava şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır, bunun yanı sıra soğuk hava ve don olaylarına karşı da uyum sağlama özelliği bulunmaktadır. Uzun ömürlü bir yaşam sergileyen bu türün bakımının iyi bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Süt inekleri arasında olan bu türün aksi ve haylaz bir yapısı bulunmaktadır. Süt verimi yılda 9000 litreye kadar ulaşmaktadır. Sütü yağlıdır ve protein açısından zengin bir yapıya sahiptir.

Jersey inek türü: Erkeklerin yaklaşık olarak 650 ile 700 kilogram arası ağırlığa ulaşmakta olan bu türün dişilerde ise 400 ile 500 kilo arası ağırlığa uluşmaktadır. Dişilerin küçük bir boy yapısı bulunmaktadır.  Dünya genelinde ki ülkelerin coğrafi koşullarına uyum sağlayabilme özelliği bulunan bu ineklerin bir çok ülke de yetiştiriliği yapılmaktadır. Tüketmiş oldukların az besin ile bol miktarda süt verme özelliğine sahiptir. Besin ihtiyacı oldukça az olan bu ineğin aynı zamanda su ihtiyacı da diğer ineklere göre daha azdır. Soğuk havalı iklimlerin pek sevmeyen bu inek türünün meme]]> Şarole Sığır https://www.inekler.gen.tr/sarole-sigir.html Fri, 09 Nov 2018 09:32:19 +0000 Şarole Sığır, Ana vatanı Fransa’dır. Dünyada eti için yetiştirilen, besi sığırı olarak tanınmaktadır, Şarole sığır  ırkı diğer sığır türlerine oranla süt oranı oldukça düşük seviyede dir. Ülkemizde Charles Şarole Sığır, Ana vatanı Fransa’dır. Dünyada eti için yetiştirilen, besi sığırı olarak tanınmaktadır, Şarole sığır  ırkı diğer sığır türlerine oranla süt oranı oldukça düşük seviyede dir. Ülkemizde Charles olarak da adlandırılır ancak genelde Şarole sığırı olarak bilinir.  Ayrıca ülkemizde damızlık olarak pek düşünülmeyen Şarole sığırları ırkı görünüm olarak kirli beyaz yada koyu krem rengindedir. Bu ırk  hava şartlarının tümüne uyumludur. 

Yetişkin bir Şarole sığırının ağırlığının ortalama 800 kg olduğu tespit edilmiştir. Bazı özel durumlarda 1000 kg aralığını geçen de olmuştur. Şarole sığırı  daha ziyade besi sığırı olarak düşünülmektedir. Şarole sığırları erkeği günlük olarak 1100 ile 1500 gr aralığında canlı artış sağlamaktadır.

Şarole Sığır Özellikleri

Şarole sığırı uzun ömürlüdür. Bu yönüyle de besiciler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Şarole sığırları 8-12 yaş arasında en verimli zamanı olduğu bilinmektedir.  Şarole sığırları ırkının diğer inek cinslerine göre döl verimi düşüktür. Etkin randıman bakımından yüzde yetmiş seviyelerindedir. vardır. Şarole sığırları ırkının etindeki yağ oranı oldukça düşük seviyededir. Bu da ette çok aranan özelliktir. 

Şarole sığırları ırkında diğer sığırlarda görülen, hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Bu özelliği besicileri çok rahatlatmaktadır. Şarole ırkı ülkemizde damızlık olarak pek yetiştirilmektedirler. Suni tohumlamanın yaygınlaşması nedeniyle dışarıdan, ithali durdurulmuştur. Bu ırk sadece etinin verimli olması nedeniyle et besiciliğinde tercih edilmektedir.

]]>
Abrak Sığırı https://www.inekler.gen.tr/abrak-sigiri.html Sat, 10 Nov 2018 01:03:24 +0000 Abrak Sığırı, Ana vatanı Fransa olan bir inek ırkıdır. İri yapılı olan bu hayvan kalın bacaklara sahiptir. Postu kahverenginin tonları arasında değişmektedir. Fransa iklimine uyum sağlayan bu sığır cinsi zamanla melezleme y Abrak Sığırı, Ana vatanı Fransa olan bir inek ırkıdır. İri yapılı olan bu hayvan kalın bacaklara sahiptir. Postu kahverenginin tonları arasında değişmektedir. Fransa iklimine uyum sağlayan bu sığır cinsi zamanla melezleme yöntemiyle dünya genelindeki coğrafyada yayılım göstermiştir. Et ve süt verimi  açısından ön planda tutulan Abrak sığırı iyi bir şekilde beslenildiğinde erkek olanı 1200 kiloya ulaşır. Dişi olanı ise 750 kilo civarındadır. Senelik süt üretimi 6000 litre kadardır. Dayanıklı yapıya sahip bu sığır hastalıklara karşı dirençlidir. Besi ve mera hayvancılığı için yoğun olarak tercih edilen Abrak sığırı otçul nitelikli besinler ve çeşitli yemler ile beslenmektedir.

Uysal olarak bilinen söz konusu bu sığır aç bırakıldığında asi bir yapıya bürünür. Özellikle günlük su ihtiyacının belirli aralıklarla karşılanması gerekir. Topluca yaşamayı seven bu hayvan ailesine mensup diğer sığırlara zarar gelmemesi için koruma iç güdüsü ile yaklaşım sergiler. İlkbahar mevsiminde taze ot ile beslenen Abrak sığırının sütü yağ oranı bakımından son derece kaliteli bir al alır. Birçok süt ürünlerinin yapılmasına imkan tanıyan bu hayvanın sütünün yanı sıra et lezzeti de hat safhadadır.

Abrak Sığırı Yavrusu

Üreme ile çoğalan Abrak sığırı yavrusunu dünyaya getirdiğinde duygusal anlamda bir bağ kurar. Bu hususta yeni doğan yavru bakıma muhtaç olduğu için bir süre anne sütü ile beslenerek gelişimini tamamlamaya çalışır. Küçük yapılı sevimli Abrak sığırı yavrusu doğduğu andan itibaren  birkaç hafta ayakta durmakta zorluk çeker. Beslenme olanaklarının sağlanması yavrunun vücut direncinde artış olması yönünden önemlidir.

Yeşil yapraklı bitkilerle ve sulandırılmış çeşitli yemlerle gıda ihtiyacını gideren Abrak sığırı yavrusu belirli periyotlardaki tarihlerde veteriner hekim muayenesine tabii tutularak sağlıklı gelişimi için takip altına alınır. Böylece sağlıklı bir şekilde büyüyen bu yavru sığır et verimi kalitesini yükseltir. Dış faktörlere ve olumsuz hava koşullarına karşı dayanıksız olan bu yavrunun yaşayabileceği uygun nitelikte bir ortamın hazırlanması hayata tutunması bakımından önemli şartlardandır.
]]>
Angus https://www.inekler.gen.tr/angus.html Sat, 10 Nov 2018 04:57:52 +0000 Angus, bir sığır ırkı olan angusun, anavatanı İskoçya'dır. İri cüsseli bir ırk olan angus, et verimi ve kalitesi çok iyi olan bir ırktır. Ülkemize ithal olarak getirilen bir ırktır. Angusun canlı ağırlık randımanı ve e Angus, bir sığır ırkı olan angusun, anavatanı İskoçya'dır. İri cüsseli bir ırk olan angus, et verimi ve kalitesi çok iyi olan bir ırktır. Ülkemize ithal olarak getirilen bir ırktır. Angusun canlı ağırlık randımanı ve etin mermerleşme dediğimiz et-yağ dağılımı çok iyidir. Bu nedenlidir ki etçi sığır olarak yetiştirilmektedir. Süt verimi düşük olduğundan süt  işletmelerinde genellikle beslenmezler. Angus etinin rengi, kokusu, tekstürü ve lezzeti tüm dünyada beğenilen tüketilen bir ettir. 

Angus özellikleri
 • Renkleri kırmızı ve siyah olarak iki çeşittir. 
 • Genetik olarak boynuzsuz doğarlar.
 • Uzun ömürlü sığırlardır. 
 • Çevre koşullarına dayanıklı hayvanlardır.
 • Hastalıklara dayanıklı hayvanlardır. 
 • Et verimi ve randımanı yüksek sığır ırkıdır. 
 • Annelik iç güsü duyguları çok yüksektir.
 • Meme yapıları düzgün ve ideal ölçülerdedir. 
Angus sığırı yavruları doğduklarında küçük ve hafif ağırlıklı doğarlar. Fakat büyümeleri ve kilo almaları hızlı bir şekilde gerçekleşir. Erkeklerin boyları yaklaşık yüz elli santimetreye kadar uzayabilir, dişiler ise yaklaşık yüz kırk santimetreye kadar uzayabilir. Erkek sığırlar yaklaşık 1000-1100 kg kadar ağırlığa ulaşabilirken, dişiler ise 700 kg kadar ağırlığa ulaşabilmektedir. Buzağılar genellikle doğduklarında kırk kg ağırlıkta doğarlar. Angus sığırlarında genetik olarak boynuz olmaması, hayvanlar arasın kavgalarda yara almamasında büyük öneme sahiptir. Dişi anguslar çok erken yaşta ergenliği ulaşır ve bu da erken üremeye avantaj sağlamaktadır. Besiciler için önemli olan yılda bir yavru ortalaması angus sığırlarında bu ortalamayı yakalamak kolaydır. Angus sığırları genelde açık meralarda yetiştirilmekte ve eksi otuzlara kadar varan hava sıcaklıklarına bile dayanmaktadır. Çevre koşullarına adaptasyonu çok iyidirler. Kolay doğum yapabilme özellikleriyle de yavru buzağı ölüm oranları düşüktür. Bu nedenle besicilerin tercih nedenlerindendir.  
Angus tercih edilme nedenleri
 • Karkas randımanının iyi olması.
 • Canlı ağırlık artışının iyi olması.
 • Yemden yararlanma oranının iyi olması.
 • Çevre koşullarına dayanıklı olması.
 • Hastalıklara dayanıklı olmasından dolayı.
 • Kolay doğum yapabilmeleri.
 • Mera koşullarında yetiştirilebilmesi. 
 • Et kalitesinin iyi olması.
]]>
Holstein İnek https://www.inekler.gen.tr/holstein-inek.html Sat, 10 Nov 2018 08:48:54 +0000 Holstein İnek, Bu İneğin, Anavatanı Hollanda ve Kuzey Almanya olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre, milattan Önce, yüz yılında iki tür göçebe yaşamaktadır. Bu göçebelerin birinin ineği siyah birinin ise Holstein İnek, Bu İneğin, Anavatanı Hollanda ve Kuzey Almanya olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre, milattan Önce, yüz yılında iki tür göçebe yaşamaktadır. Bu göçebelerin birinin ineği siyah birinin ise beyazdır. İlerleyen zamanlarda bu inek yavrulama zamanından çiftleşmeler yoluyla melezleme olduğu ve Holstein inek ırkı siyah, beyaz olarak ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu inekler günümüzün en çok süt verimine sahip inekler, işte bu yönden dünyanın değişik yerlerine dağılımı olan sığır çeşitlerinden bir tanesidir. İlk zamanlarda kuzey Avrupa bu inekleri süt yönünden değerlendirirken, Güney Avrupalılar et için tercih etmişlerdir. 1945 lerde bu inekler dünyada süt ineği olarak %80 civarında bir ırktı. Holstein ineği resmi olarak adını 1946 yılında almıştır. Holstein ineğinin aynı sene Almanya’da birliğinin kurulmasına karar verilmiştir. İngiltere’de ise 1948 yılında birlik kurmuş ve 1970 yılından itibaren Holstein ineği dünyaya adını çok büyük çapta duyurmuştur. 1999 yılında İngiltere ve Almanya’daki birlikler birleşerek bütün dünyada Holstein ineğinin tanınmasını sağlamışlardır.

Holstein İneğinin Özellikleri: Siyah, alaca inek bilindiği gibi dünyanın en çok süt veren bir ırktır. İsmini Hollanda’dan aldığı bilinmektedir. Ülkemizde çok yaygın olarak beslenmekte olan Holstein inekleri, renklerinden dolayı, Siya, Alaca olarak tanınır. Bizim ülkemizde yetiştirilen Holstein ineklerinin anavatanı özellikle Hollanda, Kanada, ABD, İngiltere ve Almanya’dır. Ancak bu inek neredeyse tüm dünya ülkelerinde bulunmaktadır. Holstein ineklerinin vücutlarında genel olarak ya siyah, ya da beyaz renk fazlaca bulunmaktadır. Bu renklerin dışında ender olarak açık kahverengi ve beyaz renkte olan Holstein ineklerde bulunmaktadır. Holstein ineği süt bakımından, dünyanın en yüksek verimine sahip olan bir ineğidir. Bu durum hiç tartışma götürmeden bütün üreticilerin kabulüdür. 

Holstein inekleri süt verimi bakımından ülke iklimleri ve besleme nedeniyle değişiklikler gösterebilir. Holstein inekleri Ülkelerin kullanmış olduğu besleme metotları, yetiştirme ve üretme teknikleri nedeniyle, Amerika’da en yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Holstein inekleri Amerika’daki süt verimi yıllık yaklaşık olarak 6500-7000 Litre arasındadır. Ancak özel yetiştirilen Holstein ırkında bu miktar yıllık olarak 10.000 litreye kadar çıkmaktadır. Holstein ineklerinin en yüksek süt ırkı olması münasebetiyle karşılaştırma yapıldığında diğer ırklara göre arasındaki yıllık verim olarak en az 2-2,5 kat daha fazla olduğu kayıtlara girmiştir. Holstein inekleri et üretimi olarak ta, fevkalade verimlidir. Yapılan çalışmalar neticesinde ülkemizde bir et üretme çiftliğinde Holstein ineği 750 kg kadar ulaşmış aynı zamanda günlük süt veriminde 80 kğ olarak kayıtlara girmiştir. Bu münasebetle Türkiye’deki ismi şampiyon olarak unvan verilmiş ve dünyada en fazla süt veren Holstein inekleri arasında 1015 sırada yerini almıştır. Holstein ineği bir insanın ortalama ağırlığına denk gelebilecek süt verimine sahip olacağı bilinmektedir. Holstein inekleri yılda 300 gün süt verimini yüksek derecede muhafaza ederler. Holstein ineklerinin en düşük süt verimi ise ülkemizde 10-11 ayda olur. Holstein ineğinin süt veriminde zirveye 5-6 yaşlarında çıktığı belirtilmektedir.

]]>
Jersey İnek https://www.inekler.gen.tr/jersey-inek.html Sat, 10 Nov 2018 15:29:37 +0000 Jersey İnek, dünya üzerinde adı duyulmuş inekler türleri arasında bulunmaktadır. Ana vatanı İngiltere'dir. Adını İngiltere'nin Jersey adasından almıştır. Bu ineğin süt verimini çok olması nedeniyle bir çok ülke tara Jersey İnek, dünya üzerinde adı duyulmuş inekler türleri arasında bulunmaktadır. Ana vatanı İngiltere'dir. Adını İngiltere'nin Jersey adasından almıştır. Bu ineğin süt verimini çok olması nedeniyle bir çok ülke tarafından yetiştirilmektedir. Bölgelerin coğrafi özelliklerine ayak uydurması ve soğuk hava şartlarından etkilenmemesi, masraflı bir bakımının olmaması ile süt veriminin fazla olması bir diğer tercih edilme nedenlerindendir. Vermiş olduğu sütler hem yağ, hem protein hemde kalsiyum bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Sütünden genellikle tereyağı ve peynir üretilmektedir. Ayırca bu jersey inek döl tutma özelliği oldukça yüksektir. Bu nedenden dolayıda oldukça fazla tercih edilmektedir. Doğurganlık oranı yüksek olan bu ineğin doğumları da oldukça basit olmaktadır. Süt üretimleri bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Yetiştirilen bölgenin coğrafi koşullarına ve tüketilen besinlerin türüne göre süt veriminde değişiklikler meydana gelmektedir. Yılda yaklaşık olarak üç bin beş yüz litre süt verebilme özelliğine sahip olan jersey ülkemiz de en fazla Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.  

Jersey inek özellikleri
 • Genellikler tek renk olarak görülmekte olan bu inek türünü bazen açık kahverengi ve sarı tonlarında görmekte mümkündür. 
 • Dünya genelinde süt ineği olarak yetiştirilmektedir. 
 • Erkeklerin yaklaşık olarak altı yüz elli ile yedi yüz kilogram arası ağırlığa ulaştığı bilinmektedir. Dişilerde ise 400-500 kilo arası ağırlığa uluşmaktadır. 
 • Dişilerin küçük bir boy yapısı bulunmaktadır. Ancak bu küçük yapı süt verimini engellemez. 
 • Dünya genelindeki ülkelerin coğrafi koşullarına uyum sağlayabilme özelliği bulunan bu ineklerin bir çok ülke de yetiştiriliği yapılmaktadır. 
 • Tüketmiş oldukların az besin ile bol miktarda süt verme özelliğine sahiptir. Besin ihtiyacı oldukça az olan bu ineğin aynı zamanda su ihtiyacı da diğer ineklere göre daha azdır. 
 • Sevdiği hava koşulları genellikle ılıman iklim özeliği taşıyan bölgelerdir. Soğuk havalı iklimlerin pek sevmeyen bu inek türünün memeleri oldukça büyüktür. 
 • Kafaları küçük bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda yaşama süreleri oldukça uzundur. Bu türlerin bir diğer özelliği ise hem dişisinde hem de erkeğinde boynuz bulunmamasıdır. 
 • Vermiş olduğu sütler yağ, protein ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. En fazla peynir ve tereyağı üreticileri tarafından tercih edilmektedir. 
 • Mera ve çayırlık alanlarda daha iyi beslenebilmektedir. Ayrıca ineklerin tüyleri kısadır. 
 • Tırnakları ve burun uçları siyah renktedir ve ayak hastalıklarına karşı oldukça dayanıklı bir özelliği bulunmaktadır.
Jersey inek türlerinin buzağılarının ağırlığı yaklaşık olarak yirmi beş kilogramdır. Az yem ile çok süt yapma özelliğine sahip olan bu inek türlerinin erkek olanları besiye uygun değildir. Ülkemizde Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Sadece sütleri için yetiştirilen bu tür vücudunda fazla et tutamaz. Kemik yapısı ince ve kısadır. Geniş bir gövdeye sahip olan jersey dünya genelinde ismi duyulmuş bir inek türüdür. İyi bir süt verimi elde etmek için verilmiş olan besinin kalitesine dikkat edilmelidir. Ayırca ineğin hastalıklara karşı korunması gerekmektedir. Genç yaşta hastalanmış olan inekler yetişkinlik zamanlarında süt verimini düşürebilirler. Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalınmaması için gerekli olan ilaçlamaların ve aşıların zamanında yapılması oldukça önemlidir. Ayırca jersey ineklerinin bulunduğu ortam temiz olmalıdır. 
]]>
Braford Sığırı https://www.inekler.gen.tr/braford-sigiri.html Sun, 11 Nov 2018 01:07:36 +0000 Braford sığırı, Melezleştirme sonucu ortaya çıkan Braford sığırının anavatanı Avustralya'dır. Hereford erkek sığırı ile brahman dışı sığırının melezleştirmesi ile oluşturulmuştur. En sık Güney Afrika, Gü Braford sığırı, Melezleştirme sonucu ortaya çıkan Braford sığırının anavatanı Avustralya'dır. Hereford erkek sığırı ile brahman dışı sığırının melezleştirmesi ile oluşturulmuştur. En sık Güney Afrika, Güney Amerika, Meksika ve Brezilya'da görülür. Braford sığırları genellikle etlerinin özellikleri sebebiyle ve süt veriminin iyi olması sebebiyle yetiştirilir. Nadir olarak ta rodeo gösterilerinde yer alırlar. Dünya üzerinde özellikle Afrika'da Braford sığırının nüfusu yaklaşık 1,5 milyon civarındadır.

Braford sığırı özellikleri: Bu cins sığırların renkleri genellikle kırmızı beyazdır. Boynuzlarının boyu kısadır ve uzun ömürlüdür. Sıcağa ve olumsuz hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı olan braford sığırı sıcak iklimli ortamlara uyum sağlar. Ter bezleri ve yağlı cildi sayesinde sinek ve böceklere karşıda dayanıklıdır. Annelik iç güdüsü yüksektir ve doğumları fazlasıyla kolaydır. Ayrıca yüksek döl verimliliğine sahiptir. Yüksek doğurganlık gösterirler ve diğer ırklardan daha uzun üreme hayatı vardır. Canlı erkek sığırların ağırlığı 1000 ile 1200 kg civarında iken dişilerinin ağırlığı 600 ile 700 kg arasındadır. 
]]>
Dekster Sığırı https://www.inekler.gen.tr/dekster-sigiri.html Mon, 12 Nov 2018 00:38:33 +0000 Dekster Sığırı, İrlanda kökenli küçük boylu bir sığır cinsidir. Avrupa sığır ırklarının en ufak olanları, Hereford'un yaklaşık yarısı büyüklüğündedir ve bir Holstein sağım ineğinin yaklaşık üç Dekster Sığırı, İrlanda kökenli küçük boylu bir sığır cinsidir. Avrupa sığır ırklarının en ufak olanları, Hereford'un yaklaşık yarısı büyüklüğündedir ve bir Holstein sağım ineğinin yaklaşık üçte biri büyüklüğüne sahiptir. Yakın zamana kadar nadir bulunan bir cins, ancak şimdi Hayvancılıkla uğraşanlar tarafından iyileşen bir cins olarak kabul edilmektedir.

Dekster cinsi, 1882 yılında İngiltere'ye getirilen güneybatı İrlanda cinsi bir sığırken, bu ırk, zamanla İrlanda'da neredeyse kayboldu, ancak İngiltere ve ABD'de hala çok sayıda küçük sürülerde saf bir cins olarak varlığını sürdürmektedir.  Deksterin erişkin sığırları yaklaşık 450 kg ağırlığındadır. Küçük boyutları göz önüne alındığında, vücut geniş, derindir ve kıvrıktır. Dekster siyah, kırmızı ve dun (kahverengi) olmak üzere 3 renkte olur. Göbek arkasındaki karın, göbek kısmında ve kuyruk anahtarındaki bazı beyaz tüylerde çok küçük beyaz işaretler haricinde hiçbir beyaz işaret bulunmaz. Pek çok Dekster doğal olarak boynuzsuzken, boynuzları olanların ise küçük ve kalındır. Boynuzlar, erkekler üzerinde ileri eğri, dişide yukarı ve dışarıya doğru büyürler. Dekster sığırları eti ya da süt üretimi için uygundur,

Dekster Sığırları Özellikleri: Dekster küçük, samimi, çift amaçlı bir cins olarak sınıflandırılır; Süt ve sığır eti için kullanılır. Bununla birlikte, bunlar genellikle aynı zamanda üçlü amaçla kullanılan bir cins olarak ta kullanılır. Yönetim uygulamaları damızlıkçıya ve ülkeye göre değişir. Onların çok yönlülüğü en büyük varlık sebeplerinden biridir ve muhtemelen Kuzey Amerika, Güney Afrika, Avustralya ve Avrupa'nın büyük bir bölümünü de içeren Dekster sığırlarının bulunduğu ülkelerle ilişkilidir.

İnekler son derece iyi annelerdir, saklanacakları herhangi bir örtü varsa doğumlarından sonra neredeyse buzağılarını gizlerler. Bazıları, 2-3 buzağıyı beslemek için yeterli süt üretecek ve çoğu zaman diğer buzağıları diğer ineklerden isteyerek emzirecektir. Kolay doğum yapan olarak bilinirler.

Bazı Dekster sığırlarında, daha kısa bacaklara neden olan bir cücelik türü olan Chondrodysplasia (yarı öldürücü bir gen) vardır. Chondrodysplasia'dan etkilenen Deksterlar genellikle etkilenmeyen Dekster'tan 15-20 cm daha kısadır. 

]]>
Sığır https://www.inekler.gen.tr/sigir.html Mon, 12 Nov 2018 23:24:30 +0000 Sığır, memeli hayvan sınıfının bir üyesidir. Günümüzdeki sığırlar, binlerce yıl önceden yaşamış yabani sığırlardan gelmektedir. Sığır; etinden, sütünden, derisinden ve gücünden faydalanılan bir hayvandır. Sığı Sığır, memeli hayvan sınıfının bir üyesidir. Günümüzdeki sığırlar, binlerce yıl önceden yaşamış yabani sığırlardan gelmektedir. Sığır; etinden, sütünden, derisinden ve gücünden faydalanılan bir hayvandır. Sığır eti yemesi kolay bir besindir. Sığır hayvanının eti hafif etler sınıfında yer alır. Sığır hayvanının etinin birçok faydası vardır. Sığır pisliği arı sokmasına sürüldüğünde zehri alır. Sığır kanıda kurutulduktan sonra kanı durmayan bir yaraya sürülür ise kanı anında durdurur. Sığırların anavatanı Hindistan'dır. Buzul çağının bitiminde sığırların geniş bir yaşam alanı oluşmuştur. Avrasya, Büyük Okyanus'a kadar uzanan bu alanın çoğu yerlerinde sığırlar evcilleştirildi. Bilinen türleri: Boğa, inek, Tibet sığırı, Hint mandası, yaban sığırıdır. 

Sığır Özellikleri
 • Sığır 180-220 cm arasında yüksekliğe sahip bir hayvandır.
 • Boynuzları ömürlüktür ve kırılır ise yeniden çıkmaz.
 • İri yapılı hayvanlardır.
 • Sığırlar uzun süreli çevre şartlarına dayanaklıdır.
 • Çoğunlukla hantal yapılı, kaba vücutlu, evcil, püsküllü kuyruğu olan ve boynuzlu hayvanlardır.
 • Sığır, midesi dört gözlü bir hayvandır.
 • Boynuzlular familyasına ait büyükbaş hayvandır. Omurgalı hayvanlardan memeli sınıfına aittirler. 
 • Sığır hayvanı yiyecekleri üst çenesinde bulunan dişleri ile keser.
 • Az beslenerek, zorlu çevre şartlarına karşı çok dayanıklıdır.
 • Derileri parlaktır.
 • Sığır kısa tüylüdür.
 • Geviş getirirler.
 • Hizmet aracı olarak da kullanılırlar.
 • Sığır yavruları küçük doğarlar ve çok hızlı gelişirler.
 • Gri, kahverengi ve siyah renklerde olabilirler. Yeni doğan buzağılar açık kahverengidirler.
 • En belirgin özellikleri arasında boyunları üzerindeki hörgüçleri olmasıdır. 
 • Yüksek derecede et kapasitesine sahiptirler.
 • Kulak içlerinde siyah kıllar mevcuttur.
 • Tırnakları siyahtır.
 • Kısa boyunlu ve dik başlı zarif hayvanlardır. 
 Sığır Eti Faydaları
 • Sığır eti insanların protein ihtiyacının çok büyük bir kısmını karşılamaktadır.
 • Sığır eti içerisinde bulunan mineraller kansızlığı giderir. Sığır etinin kan yapıcı bir özelliği vardır. 
 • Çocuklarda ve ergenlik çağında ki gençlerin zihinsel gelişimine büyük bir yararı vardır. 
 • Sığır eti tüketen insanlar diğerlerine göre daha zeki ve aynı zamanda daha çevik olduğu gözlenmiştir. 
 • İçerdiği vitaminler insan vücudunun ihtiyacı olan çoğu vitamini karşılamaktadır. 
 • İnsanların daha sağlıklı ve daha dirençli olmasını sağlar.
 • Şehveti arttırır.
 • Cimaya kuvvet veren bir besindir. 
 • Sağlıklı bir deriye sahip olmanızı sağlar.
 • Zihinsel hastalıklarda tedavi edici bir rolü vardır. 
 • Kolesterolü kontrollü bir biçimde düşürür.
Sığır Ne İle Beslenir
Sığır genelde ot yiyerek beslenen bir hayvandır. Sığır hayvanına mısır, sebze, yulaf, yonca, kepek, saman gibi besinlerde verilir. Sığır hayvanında köpek dişi bulunmaz. Sığırlarda sindirim sırasında geviş getiren hayvanlardır. Et yiyen canlılara göre bağırsakları çok daha uzundur. 

Sığır Cinsleri

Boğa: Sığır cinsi olan boğaların gövdesi silindir biçimindedir. Bacakları kısa ve kalındır. Canlı bakışları vardır. Kısa boynuzları ve tüy ile kaplı kulakları vardır. Boğalar 9-10 yaşlarına kadar damızlık olarak kullanılır. Boğalar hırçın ve öfkeli bir sığır türüdür. Bakımları dikkat gerektirir. 

İnek: Bol süt vermesi inekleri en önemli sığır cinsi yapar. Diğer türlerden ayıran özelliği de budur. Karınları silindir biçimlidir. Memeleri geniş hacimlidir. Dört meme başı bulunur ve meme başının da birbirinden eşit uzaklıkta bulunması memenin iyi gelişmiş olduğunu gösterir. Sığır cinsi olan inekler on yaşına kadar doğururlar Gebelik süreleri dokuz buçuk aydır. 
]]>
Angus Sığırı https://www.inekler.gen.tr/angus-sigiri.html Tue, 13 Nov 2018 06:37:54 +0000 Angus sığırı, vücudu tamamen siyah olan bir sığır türüdür. Dünyadaki en yumuşak ve lezzetli et cinsine sahip bir hayvandır. Değer bakımından oldukça kıymetlidir ve protein açısından çok zengindir. Angus sığırı Angus sığırı, vücudu tamamen siyah olan bir sığır türüdür. Dünyadaki en yumuşak ve lezzetli et cinsine sahip bir hayvandır. Değer bakımından oldukça kıymetlidir ve protein açısından çok zengindir. Angus sığırı verimlilik açısından oldukça fazladır. Yardımsız doğum yapabilen bir hayvandır. Zor koşullarda dayanıklı ve bakımı da oldukça kolaydır. Angus sığırı, erken gelişen bir ırka sahiptir.

Angus sığırı özellikleri nelerdir 
 • Vücudu tamamen siyahtır.
 • Atletik yapılı bir hayvandır.
 • Boynuzsuz ve baş kısmı oldukça küçüktür.
 • Alnı ve sırtı geniştir.
 • Göğsü derin ve geniştir.
 • Bacak boyları ve kemik yapısı kısadır.
 • Et tutma kabiliyeti oldukça fazladır.
 • Dişinin ağırlığı 550 kg'dır.
 • Erkeğin ağırlığı 18. Ayda 850 veya 1000 kg'dır.
 • Meme bölgesi beyaz bir hayvandır.
Angus sığırı, et üretimi oldukça fazla bir sığır türüdür. 35 yıl yaşama özelliğine sahip hayvanlardır. Yaklaşık 150 yıl önce Yeni Zellanda ülkesinde bir tür olarak tescillenmiş bir sığırdır.

Angus sığırının genetik hastalıkları nelerdir 
 • Bazılarında cücelik vardır.
 • Bazılarında insanlar gibi kemik erimesi hastalığı görülür.
 • Çok bacaklılar vardır.
]]>
İngiliz Uzun Boynuzlu Sığırı https://www.inekler.gen.tr/ingiliz-uzun-boynuzlu-sigiri.html Tue, 13 Nov 2018 15:47:59 +0000 İngiliz Uzun Boynuzlu Sığırı, Bu sığır İrlanda ve İngiltere kökenine sahip olan bir sığır türüdür. İngiliz uzun boynuzlu sığır çok hızlı bir şekilde gelişebilen bir vücut yapısına sahiptir. Kalçalarının hemen İngiliz Uzun Boynuzlu Sığırı, Bu sığır İrlanda ve İngiltere kökenine sahip olan bir sığır türüdür. İngiliz uzun boynuzlu sığır çok hızlı bir şekilde gelişebilen bir vücut yapısına sahiptir. Kalçalarının hemen arka kesimi seleksiyon uygulanarak, özellikle de verimi bakımından yetiştirilmiş yaklaşık olarak 1800'lü senelerin başlarında başka bir sığır ırkı olan shorthon ırkı tarafından arka palanda kalmasından kaynaklı olarak, İngiltere ve İrlanda’da değer verilen en yaygın ırk olan uzun boynuzlu sığır, Nesli günümüze, gelinceye kadar tükenme aşamasına gelmiştir. Bu ırkı hayatta tutmak adına bir takım çalışmalar yapılarak günümüze kadar tanınması sağlanmıştır.

İngiliz Uzun Boynuzlu Sığırı Dış Görünümü

İngiliz uzun boynuzlu sığırın rengi kırmızı, kahverengi, gri alaca sırtında bulunan beyaz çizgisi bulunmaktadır. İngiliz uzun boynuzlu sığır önceleri süt olarak düşünülmüş ancak verim düşüklüğünden dolayı tamamen etçil olarak değerlendirilmiştir. Bu sığırların yetişkin erkekleri canlı olarak yaklaşık 1400 kg ulaştığı görülmüştür. Ancak bazı çiftçiler tarafından çok nadirde olsa süt için değerlendirildiği de görülmektedir. İngiliz uzun boylu sığırının en verimli dönemleri 5-7 yaş arasındadır.

]]>
Damızlık İnek https://www.inekler.gen.tr/damizlik-inek.html Tue, 13 Nov 2018 22:53:54 +0000 Damızlık İnek, Damızlık inek yetiştiriciliği dayanıklı ve uzun ömürlü olan ineklerin seçilerek yetiştirilmesidir. Damızlık inek, ineğin ırkına göre ve ineğin dış görünüş özelliklerine göre değerlendirmeler yapıla Damızlık İnek, Damızlık inek yetiştiriciliği dayanıklı ve uzun ömürlü olan ineklerin seçilerek yetiştirilmesidir. Damızlık inek, ineğin ırkına göre ve ineğin dış görünüş özelliklerine göre değerlendirmeler yapılarak tercih edilir. İnekler de kesin gebelik için suni tohumlama yolu uygulanmalıdır. Sağlıklı ve kusursuz hayvanlar ile damızlık inek yetiştiriciliği yapmak mümkündür. İnek damızlığında dış görünüş kriterlerini vücut yüksekliği, sağrı eğimi, arka ayak açısı, ön meme bağlantısı, merkezi meme bağı, meme başları yerleşimi ve meme başı uzunluğu meydana getirir. İnek sonuç olarak tip özelliklerine ve meme özelliklerine göre değerlendirilir. Vücut yüksekliği ve derinliği yüksek olan hayvanların işkembesi büyük olur ve bu sayede bu hayvanlar daha fazla kaba yem tüketimi gerçekleştirirler. Böylece bu özelliğe sahip olan hayvanlar daha çok kilo alırlar. Sağrısı eğimli olmayan ve dar çatılı ineklerde doğum zor olacağından yavru veya anne inek kaybedilebilir. Ön meme bağlantısının önemi ilerde ineğin mastit riskinin oluşup oluşmayacağına dair fikir vermesidir. 

Damızlık inek satın alınacağında dikkat edilmesi gerekenler;
 • Satın alınacak ineğin sahibinden ineğin damızlık belgesi istenmelidir.
 • İnek eğer bir işletmeden alınıyor ise hastalıklara karşı ari belgesi olmalıdır.
 • Satın alınacak inekler düve ise annenin süt verimleri araştırılmalı ve incelenmelidir.
 • Satın alınacak olan damızlık inekler meme, uterus ve ayak hastalıklarına ve herhangi diğer hayvan hastalıklarına karşı dirençli olmalıdırlar.
 • İneklerin gebe olup olmadığı, gebe ise kaç aylık gebe olduğu öğrenilmeli ayrıca kesinlik için bir veteriner hekimin gebelik muayenesine ihtiyaç vardır.
 • Hayvanın dış görünüş özellikleri ve meme yapısı incelenerek değerlendirmeler yapılır.
Damızlık inekler dölleri ile ileri ki kuşakların oluşmasına katkı sağlar. Damızlık inekler seleksiyon işlemi ile belirlenir. Damızlık inekler ihtiyaç fazlalığı, verim düşüklüğü ve yaşlılık durumlarında kesime gönderilebilir. Damızlık inekler gebeliğin son aylarında gebe olmayan hayvanlardan ayrılmalı ve özel bir bakıma alınmalıdır. Doğum yapacak ineklerin altına kuru ot konulmalı ve hayvan rahatsız edilmemelidir. Gürültü ve ani hareketler ile hayvan korkutulmamalıdır. Hayvanlar emzirdikleri dönemlerde iyi beslenmelidir bu sayede süt verimi ve sütteki yağ oranı artacaktır. Damızlık ineklerdeki en önemli noktayı yüksek verimli süt ineklerine sahip olmak oluşturur. Damızlık inek verimini hayvanın ırkı, canlı ağırlığı, laktasyonu ve gebe kalma yüksekliği oluşturur. Damızlık ineklerden süt verimi en fazla olanlar holstein, jersey, montofon ve Maraş sığırıdır.
]]>
İnek Yemi https://www.inekler.gen.tr/inek-yemi.html Tue, 13 Nov 2018 23:59:38 +0000 İnek Yemi, ineklerin enerji ve protein gereksinimlerini doğru bir şekilde karşılayabilmek için, dengeli bir inek yemi rasyosu hazırlanır. İnek yemi olarak hayvanın besin maddesi ihtiya İnek Yemi, ineklerin enerji ve protein gereksinimlerini doğru bir şekilde karşılayabilmek için, dengeli bir inek yemi rasyosu hazırlanır. İnek yemi olarak hayvanın besin maddesi ihtiyaçlarına göre kaba yemler ve kesif yemler olman üzere başlıca iki kısımda incelenir. Buna göre ineklere 1 günlük besin ihtiyaçlarına göre verilmesi gereken toplam yem miktarı kaba ve kesif yemlerin toplamından oluşur. İnek yemi yaşama payı ve verim payını karşılayacak şekilde hazırlanmış olmalıdır. Hayvanın et ve süt verimi göz ardı edilerek canlı ağırlığını koruyabilmesi için verilmesi gereken inek yemi, yaşama payı rasyosu olarak adlandırılır. İneklerin et, süt verimi ve iş gücü artışları için yaşama payı rasyosuna ek olarak verilen inek yemine ise verim payı rasyosu adı verilir.

İnek yemi nedir, çeşitleri nelerdir

İneklerin verimine uygun olarak, günlük enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayan besinlere inek yemi adı verilir. İnek yemi mümkün olduğunca çok fazla yem çeşidi kullanılarak hazırlanmalıdır. Ama aynı zamanda ineklere verilecek yemler sindirim sistemini yoracak kadar da fazla olmamalıdır.

Ayrıca inek yemlerinin kalitesi ev ve sütün verimini de doğru orantılı olarak etkilemektedir. İnek yemi olarak hazırlanan yemlerin gün içerisinde 3 öğün olarak verilmesi oldukça önemlidir. Bir inek yeminden diğerine geçerken en az 3 gün sürecek şekilde kademli bir geçiş yapılmalıdır.

İnek yemleri:

 • Kaba yemler
 • Kesif yemler olmak üzere 2'ye ayrılır.

Kaba yemler: çayır ve meralarda bulunan her türlü kuru otlar, kök, yumru, yonca, fiğ, korunga gibi baklagillere ait bitkiler ve kuru yemleri kapsamaktadır. İnek yemi olarak kullanılan kaba yem miktarı, ineğin her 100 kilograma denk gelen canlı ağırlığı için 2 kilogram kaba yem verilmelidir. İnekler yaşam paylarını yediklerini yedikleri kaba yemlerden sağlarlar. İnek yemi olarak kaba yem dışında 1 kg kadar fabrika yemi verilmelidir. Kaba yemlerin üçte biri yonca, fiğ, korunga gibi otlardan üçte ikisi ise kuru çayır otu şeklinde verilmelidir. Eğer inek yemi olarak kuru ot yoksa o zaman saman kullanılmaktadır. Kaba yemin yarısı samandan, üçte biri baklagil otu üçte biri de kuru ottan karşılanacak şekilde ayarlanmış olmalıdır.

Kesif yemler ise: tane yemlerden oluşan arpa, yulaf ve mısır gibi yemlerden oluşur. Ayrıca ayçiçeği ve pamuk küspesi gibi yağlı tohum küspeleri de bu guruba dahildir. Değirmen artıklarından oluşan kepekler, hayvansal yemler olarak bilinen et, balık, kemik unları, şeker fabrikası artıkları da bu gruba girmektedir. Bunun dışında ise, çeşitli vitamin, mineral ve tuzlar verilmektedir.

]]>
Limuzin Sığırı https://www.inekler.gen.tr/limuzin-sigiri.html Wed, 14 Nov 2018 06:49:17 +0000 Limuzin sığırı, Anavatanı Fransa'nın Limousin kenti olan limuzin sığırı 1886 yılında resmi adına kavuşmuştur. İlk zamanlar yalnızca süt üretimi için yetiştirilen bu cins sığırlar zaman ilerledikçe et açısınd Limuzin sığırı, Anavatanı Fransa'nın Limousin kenti olan limuzin sığırı 1886 yılında resmi adına kavuşmuştur. İlk zamanlar yalnızca süt üretimi için yetiştirilen bu cins sığırlar zaman ilerledikçe et açısından da yetiştirilmeye başlanmıştır. Hatta ilerleyen yıllarda etçil tarafı öne çıkmıştır. 

Limuzin sığırı özellikleri

Limuzin sığırları genellikle açık yada koyu kızıl renktedir. Ağız ve göz kısımları açık renklidir. Çok uyumlu olan bu limuzin sığırları sakin yapıları sayesinde sürü ortamına çok uygundur. İnce bir kemik yapısına sahip olan bu cins sığırların mideleri oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Et randımanı​ harikadır. Kas yapıları gayet iyidir ve vücudunun​ et bağlama özelliği mükemmeldir. Ayrıca etinin az yağlı olması, et kalitesini artırmaktadır. Döl verimi açısından oldukça iyidir ve annelik içgüdüsü üst seviyelerdedir. Doğum kolaylıkları vardır ve bu doğum kolaylığı bulunması sebebiyle sütçü ırklarla melezleşmeye çok uygundur. Limuzin sığırlarının canlı erkekte ağırlığı 1000-1200 kg civarında iken dişilerinde bu kilo 650-750 kg kadardır.
]]>
Tibet Sığırı https://www.inekler.gen.tr/tibet-sigiri.html Thu, 15 Nov 2018 01:59:41 +0000 Tibet Sığırı: Anavatanı Moğolistan ve Khangai dağlarıdır. Çift parmaklılar takımından, boynuzlugiller familyasına ait, uzun tüylü ve kamburlu bir sığır türüdür. Güçlü yapısı, derisinin kalınlığı ve soğuk hava Tibet Sığırı: Anavatanı Moğolistan ve Khangai dağlarıdır. Çift parmaklılar takımından, boynuzlugiller familyasına ait, uzun tüylü ve kamburlu bir sığır türüdür. Güçlü yapısı, derisinin kalınlığı ve soğuk hava şartlarında kendisini koruyan tüyleri ile bir çok hayvanın dayanamadığı, sert iklimin hakim olduğu yerlerde yaşayabilen ve yük taşımacılığında da kullanılan bir tür. Tibet sığırı, sahip olduğu özelliklerden dolayı Orta Asya'da, yüksek ve soğuk olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Bulmacalarda da sıklıkla karşımıza çıkan tibet sığırı sorusuna ''seba'' yanıtı verebileceğimiz, bu cevaba alternatif olarak ''yekseba'' da diyebileceğimiz bir hayvan çeşididir. 


Tibet Sığırı Özellikleri: 

Tibet sığırı özellikle Tibetlilerin yaşamında büyük bir yere sahiptir. Tibet'in soğuk, karlı yaylalarına çok iyi uyum sağlamaları, Tibetliler tarafından tercih edilme nedeni olmuştur. Halk arasında bu özelliğinden dolayı ''yükseklerin gemisi' 'olarak anılır. Çok yüksek yerlere ve soğuk iklime sahip olan coğrafyalarda uyum sağlayabilen bu tür, yaklaşık 6000 metre yükseklikte yaşayabilir. Yaşam alanları ağaçsız arazilerdir. Otlar ve diğer bitkileri yiyerek beslenirler. Yak ismi türün erkeğini tanımlamak için kullanılsa da günümüzde iki tür içinde kullanılmaktadır.

Evciller ve yabaniler olmak üzere ayrılırlar. Evcilleri, büyük evcil bir grubun üyeleri olmasının yanında sürü halinde yaşayan hayvanlardır. Tibet sığırının yabanileri ise vahşi bir yak nüfusuna sahiptir. Yabani tibet sığırlarının, boyu 2 metreye kadar ulaşırken evcil olanlar bunun yarısı kadardır. Vahşi yaklar 1000 kg ağırlığa ulaşabilir. Evcil yakların erkekleri ise  400-500 kg, dişileri 270-290 kg'dır. Karın bölgelerinde oldukça yumuşak ve uzun tüylere sahiptirler, bu tüyler onları soğuktan korumaya yarar. Uzun tüylü olmalarının yanı sıra derileri kalındır. Yabanileri siyah ve kahverengi iken, evcil tibet sığırının beyaz renge sahip olanları da vardır.
Tibet sığırının, dişilerinde ve erkeklerinde ay biçiminde boynuzlar bulunur. Kısa bacaklı ve iri ayaklı olmasının yanında kılsız bir burna sahiptir. Ayrıca geviş getiren bir hayvan türüdür. Bu özelliklerin dışında akciğerleri de çok iyi gelişmiştir.
Gebelik süreleri on aydır ve sonbaharda yavrularlar. Yabani tibet sığırlarının dişileri sadece dişi sürüleriyle yaşarlar. Erkekler ise tek başına yaşamlarını sürdürür.

Tibet Sığırın Verim Özellikleri Ve Yaşadığı Coğrafya:

Ayakları yere sağlam basar ve bacakları çok güçlüdür, bu özelliklerinden dolayı yük taşımacılığında kullanılan hayvanlardır. Öyle ki 100-150 kg yükü çok hızlı yol katederek 25-30 km taşırlar. 
 Kolay doğurabilen bu hayvanların etleri çok lezzetlidir.  560-740 litreye kadar süt verirler. Bu sebepten dolayı sütünden, tüyünden ve etinden yararlanılır.

Tibet sığırlarının yağı kandil yapımında, tezeği ise gübre olarak kullanılır. Kuyruğu tuğ, atın gerdanına takılan kutas ise tüyünden faydalanılarak yapılır. Yününden ip ve çorap örülür. Uzun kuyruk tüyü ise nişan, sinek kovucu ve süs olarak değerlendirilir. Soğuğa ve olumsuz hava şartlarına direnebilen bu tür hastalığa ve bakımsızlığa da olağanüstü direnç gösterir.
Hindistan, Çin, Afganistan, Tibet ve Nepal'de türlerine rastlanır. 
]]>
Braunvieh https://www.inekler.gen.tr/braunvieh.html Thu, 15 Nov 2018 04:28:02 +0000 Braunvieh, Aslında süt ve et üretiminde kullanılan ve aynı zamanda bir model hayvan olarak kullanılan üç amaçlı, İsviçre kökenli bir sığırdır. Ancak günümüzde cins, ağırlıklı olarak sığır cinsi şeklinde kullanı Braunvieh, Aslında süt ve et üretiminde kullanılan ve aynı zamanda bir model hayvan olarak kullanılan üç amaçlı, İsviçre kökenli bir sığırdır. Ancak günümüzde cins, ağırlıklı olarak sığır cinsi şeklinde kullanılır. Braunvieh aslında İsviçre'de doğan ve Alp bölgesi boyunca dağıtılan sığır cinsidir. Orta İsviçre'deki Schwyz İsviçre Kantonunda ortaçağdan kalma gri kahverengi sığırlardan elde edilmiştir. Einsiedeln Manastırı'nda on altıncı yüzyılın sonlarında bulunan belgelerde, Avusturya'nın bir parçası olan Vorarlberg'e bu sığırların ihraç olduğu kayıt edilmiştir. 1795 yılındaki bir açıklamada Braunvieh için ülkenin en büyük ve en güzel sığırı şeklinde yakıştırma yapılıyor. 

Braunvieh Tarihçesi

Braunvieh sığırı için rastlanılan ilk bilgilere göre 1775-1782 yılları arasında üretildi. Cins 1862'de Londra'da ve Paris'te 1855 yılında tanıtıldı.  Cins aynı zamanda Brown sığırları ve İtalya'da Bruna Italiana Vecchio Ceppo olarak bilinir. 1870 yıllarında ABD'ye ihraç edildi ve burada süt üretimi için yetiştirildi. Çok güzel bir süt üretme yeteneği ve et kalitesiyle meşhurdur. Ayrıca çok uslu, söz dinleyen ve çalışılması rahat bir sığır cinsidir.

Braunvieh Özellikleri

Braunvieh sığırları orta derecede büyük hayvanlardır. Bu hayvanların rengi genellikle düz kahverengi ya da gri-kahverengi renktedir. Burunları siyahtır ve soluk bir halka ile çevrilidir. Hem boğaları hem de inekler çoğunlukla boynuzludur ve boynuzları koyu noktalı soluk renktedir. Braunvieh ineklerinin ortalama vücut yüksekliği 138 ile 152 cm arasında değişmektedir ve boğalar ineklerden boyut bakımından çok daha fazla büyüktür. Olgun boğaların ortalama canlı vücut ağırlığı 1000-1300 kg arasındadır. Olgun ineklerin ortalama canlı vücut ağırlığı ise 550-750 kg arasında değişir.

]]>
Siyah Alaca https://www.inekler.gen.tr/siyah-alaca.html Thu, 15 Nov 2018 06:52:06 +0000 Siyah Alaca, dünyada yaygın olarak yetiştirilen besi hayvanıdır. Siyah alacanın yetiştirildiği yer Hollanda bölgesidir. Hollanda'nın frizya bölgesinde besi hayvanı olarak yetiştirilir. Danimarka, Almanya gibi ülkelerde siyah alac Siyah Alaca, dünyada yaygın olarak yetiştirilen besi hayvanıdır. Siyah alacanın yetiştirildiği yer Hollanda bölgesidir. Hollanda'nın frizya bölgesinde besi hayvanı olarak yetiştirilir. Danimarka, Almanya gibi ülkelerde siyah alaca sığır hayvanı olarak beslenmektedir. Siyah alacanın rengi beyaz ve siyah olarak iki renk görülür. Dış görünüşü ile sevimli sığır hayvanıdır. Siyah alaca yabancı ülkelerin sıcak ve soğuk hava koşullarında yetiştirilir. Siyah alacanın diğer sığır hayvanlara göre süt verimi fazladır. Memesi büyük ve yumuşaktır. Çok yem yedikleri için büyük ve güçlü hayvandır. Çiftleşme ile siyah alacanın beside çoğalması devamlı yapılır. Siyah alacanın buzağaları sağlıklı doğar. Hastalığa karşı hassas hayvandır. Hastalandıkları zaman süt verimi azalır. Hayvanın sağlığı için her ay veteriner kontrolü yapılmalıdır. Dişi inek arasında siyah alaca en çok süt verimi fazla olan hayvandır. Siyah alacanın sütü içinde yağ oranı fazladır. 

Siyah alaca diğer hayvanlara göre fiyatı pahalıdır. 1960 yılından günümüze kadar Tarım Bakanlığı tarafından özel olarak siyah alaca dışarıdan getirilir. Türkiye Dünya Bankası halka sağladığı kredi ile siyah alaca alımı yapılmaktadır. İri sığır hayvanı olduğu için talebi fazladır. Kurbanlık ve besi yetiştiriciliği olarak dış ülkeden getirilir. Devlet tarafından hayvanın yem ihtiyacı desteklenir. Siyah alacanın bakımı daha iyi şartlarda yapılmalıdır.

Siyah alacanın bakım şartları

Siyah alacanın mide bölgesi geniş olduğu için yem tüketimi fazladır. Siyah alaca ahırda bakılırken hayvanın beslenmesi ve bakım kurallarına uygun olanak sağlanmalıdır. Siyah alaca dış ülkeden devlet desteği ile özel olarak Türkiye bölgesine getirildiği için hayvana sağlıklı ortamda bakım şartları uygulanmalıdır.
 • Hayvanın yemi kaliteli olmalıdır. 
 • Küflü ve bayat yem verilmemelidir.
 • Hayvanın içtiği su temiz olmalıdır.
 • Ahırın içi her ay ilaçlanmalıdır ve ahırın duvarı kirece boyanmalıdır. 
 • Siyah alaca temiz alan ve merada otlatılmalıdır.
 • Hayvana kuru ot verilirken temiz olduğuna emin olmak için içi açılıp bakılmalıdır.
 • Aşıları düzenli yapılmalıdır. 
 • Kurbanlık hayvan ve besi hayvan olarak beslendiği için bakteriye karşı hijyen koşulları sağlanmalıdır.
 • Siyah alaca büyük hayvan olduğu için yemi devamlı verilmelidir. 
 • Dişi alacanın süt oranı fazla olduğu için meme sağlık kontrolü veteriner tarafından yapılmalıdır.
]]>
Montbeliard Sığırı https://www.inekler.gen.tr/montbeliard-sigiri.html Thu, 15 Nov 2018 20:40:22 +0000 Montbeliard Sığırı, Ana yurdu Fransa'nın Montbeliard bölgesi olan büyükbaş hayvan ırkıdır. Bu sığırın erkek olanları kırmızı holstein ile melezleme amaçlı kullanılmıştır. Zamanla dünya genelinde yaygınlaşan bu inek Montbeliard Sığırı, Ana yurdu Fransa'nın Montbeliard bölgesi olan büyükbaş hayvan ırkıdır. Bu sığırın erkek olanları kırmızı holstein ile melezleme amaçlı kullanılmıştır. Zamanla dünya genelinde yaygınlaşan bu inek et ve süt üretiminin yanı sıra postu için de yetiştirilmektedir. Post rengi kırmızı, kahverengi beyaz tonlarında olup benekli bir görünümü mevcuttur. Kısa boynuza sahip olup sağlam kas yapısı vardır. bu hayvan uysal yapısıyla tanınır. Besi ve mera hayvancılığında ön planda tutulmaktadır. Lezzetli eti sayesinde hayvan yetiştiricileri tarafından tercih edilmektedir. Sütü genellikle peynir yapımında kullanılmaktadır. Montbeliard sığırı, ithal damızlık hayvan olarak değerlendirilir. Dişi Montbeliard sığırının memeleri hassas nitelikte olması zaman zaman şişlik oluşumuna ortam hazırlar. Bu hususta dezenfekte edilmiş bir alanda süt sağımının düzenli olarak belirli periyotlarda yapılması gerekir. Söz konusu bu sığırın erkeklerinin canlı ağırlığı yaklaşık 1100 kilo dişilerin ağırlığı ise ortalama 700 kilo civarındadır. Yıllık süt verimi ise ortalama 7000 litredir. Otçul olarak beslenen bu hayvan ahır alanında meyve ve sebze kabuklarıyla birlikte çeşitli yemler ile beslenebilir.

Montbeliard Sığırı Yavrusu

Fransa'nın ön planda tutulan sığır cinslerinden olan bu hayvanın yavrusu veteriner eşliğinde doğum işlemine tabii tutulur. Oldukça sevimli görünüme sahip Montbeliard sığırı yavrusu doğduğu andan itibaren hayata tutunmaya çalışır nitelikte aktif bir yapıdadır. Ancak bu hususta bakıma ihtiyacı vardır. Küçük yapılı bu yavru dünyaya geldiği anda annesinin etrafında ayakta kalma çabalarına girerek sütten faydalanma girişiminde bulunur. Enfeksiyon kapma ihtimali yüksek olan bu yavrunun bulunduğu ortamın her daim temiz tutulması gerekir. Ayrıca düzenli aralıklarla anne sütü ile beslenip yem takviyesi yapılarak küçük parçalara ayrılmış sebze ve meyve kabukları ile beslenmesini sürdürmesi gelişimi yönünde katkı sağlar. Son olarak da günlük su tüketiminin sağlanması için uygun kaplarda su konulup bu yavruların içmesinin sağlanması hayati devamlılık için oldukça önemlidir.
]]>
Ankole-watusi Sığırı https://www.inekler.gen.tr/ankole-watusi-sigiri.html Thu, 15 Nov 2018 21:02:59 +0000 Ankole-Watusi Sığırı, M.Ö 4.000 yıllarından beri Afrika’da Nil nehri civarında yetiştirildiği varsayılmaktadır. Anavatanı Mısır’dır. Mısır sığırı olarak da bilinmektedir. Etiyopya üzerinden Güney Afrikaya yayılmış Ankole-Watusi Sığırı, M.Ö 4.000 yıllarından beri Afrika’da Nil nehri civarında yetiştirildiği varsayılmaktadır. Anavatanı Mısır’dır. Mısır sığırı olarak da bilinmektedir. Etiyopya üzerinden Güney Afrikaya yayılmıştır. Ankole-Watusi ile Zebu Sığırını melezleyerek Sagan ırkını elde etmişlerdir. Sagan ve yerli birçok sığırın atası olarak bilinmektedir. 1800 yıllarından itibaren farklı ve dikkat çekici görüntüsü nedeniyle Avrupa, Avusturalya ve Amerka'daki bir çok hayvanat bahçesinde gösterime sunulmuştur. 

Sahra Bölgesinde, Mısır sanatında ve piramit duvarlarında Eski Kaya resimleri ve Ankole-Watusi sığırının tasvirleri görüldüğü belirtilmektedir. Bu ırk Afrika kabilelerine para, yiyeyecek ve kabile statüsü sağlamıştır. En uzun boynuzlu ve iri olan  Ankole-Watusi Sığırı hep krallara ait olmuş ve kutsal sayılmışlardır. Bazılarının boynuz uzunluğunun 3.4 metreye kadar ulaştığı belirtilmektedir .

Ankole-Watusi Sığırı Özellikleri

Genellikle kızıl, kahve ve siyah renktedirler. Boynuzları 2.4 metreye kadar büyür ve boynuzları çok güçlü ve simetrik bir yapıya sahiptir. Boynuzları sayesinde sıcak iklimlerde kan dolaşımını sağlayarak vücut sıcaklığını ayarlarlar. -6 ile 50 derece arası sıcaklığa dayanırlar. Erkek Ankole-Watusi Sığırının kilosu 530 ile 740 kg arasındayken, dişilerini ağırlığı 410-540 kg arası olduğu bilinmektedir. Yeni doğan buzağıları ise 14 ile 23 kg arasındadır. Zor şartlara dayanıklı bir ırktır. Ortalama 20 yıl yaşarlar. 

Ankole-Watusi Sığırının, sütünde %10 civarında yağ oranı bulunmaktadır. Yüksek orandaki bu yağ nedeniyle bazı yetiştiriciler tarafından melezleme yapılarak kullanılmaktadır. Süt üretimi genellikle açık alanlarda otlatılarak elde edilir ve yeni doğan buzağıların çok fazla süt emmelerine izin verilmez, yeterli beslenemeyen bazı buzağılar bu nedenle genç yaşta ölürler. Ankole- Watusi Sığırı 1989 yılında ırk olarak kabul görmüş ve etinin kolesterolü düşürdüğü bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır. 
]]>
Sığır İliği https://www.inekler.gen.tr/sigir-iligi.html Fri, 16 Nov 2018 13:16:41 +0000 Sığır İliği, Pek aşina olmadığımız ancak kasapların neredeyse her gün kilo kilo çöpe attığı bir sığır atığı olarak görülmektedir.  Sığır iliği sığırın kemiğinin içinden çıkan dokuya denir. Bu oldu Sığır İliği, Pek aşina olmadığımız ancak kasapların neredeyse her gün kilo kilo çöpe attığı bir sığır atığı olarak görülmektedir.  Sığır iliği sığırın kemiğinin içinden çıkan dokuya denir. Bu oldukça faydalı bir dokudur. Sığırın sağlıklı olması esastır. Kemik iliğini daha önce duymuşluğumuz vardır. Gerek kırık tedavisinde gerek gelişme çağında bulunan çocukların kemik gelişimi desteklemek adına sıkça kullandığımız bir üründür. Ancak sığır iliği çok daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır.

Sığır İliği Tüketimi

Sığır iliğinin direkt olarak tüketilmesi zordur. Çünkü hem tat bakımından hem de sindirim açısından kolay değildir. Sindirim için daha kolay olabilmesi adına sığır iliği kaynatılır. Kaynayan sığır iliğini öncelikle bir süzgeç yardımı ile süzmeniz de fayda vardır. Sığır iliği kullanım alanına göre fayda göstermektedir. Eğer yemeklerde bunu kullanacaksanız yemeklerin suyunu ilave etme kısmında sığır iliğinden elde edilen suyundan faydalanabilirsiniz. bu kemik gelişimi açısından oldukça önemlidir. kemiklerin hem gelişmesine yardımcı olacağı gibi hem de daha güçlü olmasında da rol oynamaktadır. Aynı zamanda içerdiği kalsiyum sayesinde tırnaklarında uzamasında etkilidir. 

Sığır İliği ve Çeşitli Kullanım Alanları

Sığır iliği aynı zamanda kırık tedavisin de de sıkça kullanılmaktadır. Sığır İliğinin sonundan elde edilen su ile birlikte yapılan çorbalar ile kırığı olan kişinin kemiklerinin kaynama süresi neredeyse yarıya düşerek hızlı bir şekilde kemiklerin kaynama işlemi gerçekleşir. Bildiğiniz gibi vücudumuzun onarım reaksiyonlarında etkili olan bazı mineraller ve vitaminler vardır. Bunların eksikliği sonucunda kişinin hem tırnakları yavaş uzar hem de yaralar daha geç bir şekilde kapanır. Bunun gibi olumsuzluklar hep sığır iliğinin içerisinde bulunan vitaminler ve minerallerin eksikliğinden doğan sonuçlardır. 

Sığır iliği ve saç oldukça ilginç bir ikili olarak kulağa gelse de aslında oldukça uyumludur. Sığır iliği saçlarda meydana gelen dökülmeler ve kırılmalar üzerinde de oldukça etkilidir. Yaşanan dökülmeler sonucunda kişi hem sağlık hem de sosyal açıdan oldukça olumsuz etkilenerek kendini kötü hisseder. Sığır iliği işte tam bu esnada devreye girerek kişilerin bu durumdan kurtarıyor. Sığır iliği saç derisini tekrar canlandırıyor ve vitamin takviyesinde bulunuyor. Direkt olarak emilen bu vitamin deposu sayesinde saçlar 2 ayda 4 cm uzarken bu kür sayesinde saçlar 2 haftada 2 cm kadar uzayabilmektedir. 
]]>
Sığır Yetiştiriciliği https://www.inekler.gen.tr/sigir-yetistiriciligi.html Sat, 17 Nov 2018 13:15:50 +0000 Sığır yetiştiriciliği, Ülkemizde et ve süt ihtiyacını karşılamak için yaygın olarak sığır besiciliği yapılmaktadır. Gerek yerli ırk sığırlarla gerekse ithal sığırlarla sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sığ Sığır yetiştiriciliği, Ülkemizde et ve süt ihtiyacını karşılamak için yaygın olarak sığır besiciliği yapılmaktadır. Gerek yerli ırk sığırlarla gerekse ithal sığırlarla sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sığır yetiştiriciliği bir çok ürünün ham maddesinin üretiminde çok önemli yere sahiptir.  

Sığır yetiştiriciliğinin amaçları
 • Et ve et ürünleri ihtiyacını sağlamak.
 • Süt ve süt ihtiyacını karşılamak.
 • Deri, çanta ve ayakkabı sanayisine ham madde ihtiyacının karşılanması.
 • Sakatat ihtiyacının karşılanması.
 • Doğal gübre üretimi sağlamak.
 • Biyogaz üretiminin sağlanması. 
Sığır yetiştiriciliği insan gıdalarının üretimim için çok önemli bir sektördür. İnsanların et, süt, sucuk, pastırma, kavurma, peynir, yoğurt gibi gıdaların üretiminde sığır besiciliği önemli yer tutmaktadır. Sığır besiciliği deri endüstrisinde de önemli bir yere sahip olup ayakkabı, çanta yapımında sığır derisi ham madde olarak kullanılmaktadır. Sığır yetiştiriciliği tarla bitkilerin, park ve bahçe çimlerinin gübre ihtiyacının karşılanmasında da önemli bir yer tutmaktadır. Hayvan dışkılarının elenip işlem görerek gübre yapımında kullanılmaktadır. Günümüz teknolojisinin artması ile de hayvan dışkılarından biyogaz üretimi sığır yetiştiriciliğini önemli kılmaktadır. 

Sığır yetiştiriciliği ile elde edilen ürünler
 • Sucuk
 • Salam
 • Sosis
 • Pastırma
 • Kavurma
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Kaşar 
 • Kaymak 
 • Deri
Ülkemizde sığır yetiştiriciliği

Sığır yetiştiriciliğinde ülkemizde güncel resmi verilere göre yaklaşık 15 milyon sığır bulunmaktadır. Ülkemizde sığır işletmelerinde toplamda altı milyona yakın süt veren sığır sayısı vardır ve yıllık on yedi milyon ton süt üretimi yapılmaktadır. Ülkemiz sığır işletmelerinde kesilen sığır sayısı yaklaşık dört milyon civarında olup yıllık et üretimi on iki milyon ton civarındadır. Sığır yetiştiriciliği işletmeler açısından çok karlı bir iş olup günden güne de yaygınlaşan bir sektördür. Gelişen teknoloji sığır yetiştiriciliği entegre tesisleri kurulmuş olup hijyen şartları göz önünde bulundurularak sağlıklı gıda üretimi amaçlanmıştır. Sığır yetiştiriciliği kapalı besi veya açık besi olarak yapılmaktadır. Açık besi ve kapalı besinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Sığır yetiştiriciliğinde geniş mera bulunan bölgelerde yetiştiricilik maliyetleri düşmektedir. Fakat idare ve sevk maliyetleri artmaktadır. Kapalı besi sığır yetiştiriciliğinde ise idare ve sevk konusu kolaylaşır ancak yem ve bakım maliyetleri artmaktadır. 
]]>
Corriente Sığırı https://www.inekler.gen.tr/corriente-sigiri.html Sat, 17 Nov 2018 15:49:01 +0000 Corriente Sığırı, Diğer bir ismi de Criollo yada Chinampo'dır. Bu inek türü İspanya ülkesinin en bilindik inek türüdür. Corriente sığırı, 1493 senesinden bu yana yana en bilinen bir tür olmasının yanı sıra oldukça dayan Corriente Sığırı, Diğer bir ismi de Criollo yada Chinampo'dır. Bu inek türü İspanya ülkesinin en bilindik inek türüdür. Corriente sığırı, 1493 senesinden bu yana yana en bilinen bir tür olmasının yanı sıra oldukça dayanıklı bir inek ırkıdır. Corriente sığırı ilerleyen senelerde Güney Florida, Güney Amerika ile Batı Hindistan ülkelerinde oldukça sık yetiştirilir.
 • Hem et hemde süt verimi​ oldukça yüksek olan corriente sığırı çok değerli bir inek ırkıdır.
 • Corriente sığırının ırkı nerede ise tükenmeye yüz tutmuş iken NACA birliği tarafından kurtarılmıştır. Koruma vakıfları tarafından kurtarılan bu inek ırkı Güney Amerika, Florida ve İspanya ülkesinin​ baş tacıdır.
 • Corriente sığırının 1800 ve 1900 senesinde diğer yerli ırklar ile melezleme çalışmalarına girilmiştir.
Irka Özgü Özellikleri
 • Corriente sığırı, zor şartlarda ve bakımsız ortamlarda dik duran inek ırkıdır.
 • Bu inek türünü sürüde tutmak hiçte kolay değildir.
Görünüm Özellikleri
 • Bu inek ırkının boyu diğer ineklere göre daha kısadır.
 • Corriente sığırının boynuzları oldukça uzundur.
 • Renkler çoğunluklu kahverengi, kızıl ve siyah tonlarındadır. 
Verim Özellikleri
 • Canlı corriente sığırının dişisinin ağırlığı: 400-450 kilogramken erkeğinin ağırlığı ise  450-550 kilogramdır.
]]>
Sığır Jelatini https://www.inekler.gen.tr/sigir-jelatini.html Sun, 18 Nov 2018 04:37:47 +0000 Sığır jelatini, Jelatin hayvan kemiklerinden türetilmiş olan, renksiz, saydam, tatsız, kırılgan ve katı halde olan bir maddeye denir. Jelatin ilaç, gıda, kozmetik ve fotoğraf ürünlerinde alanlarında kullanılmaktadır. Bunları Sığır jelatini, Jelatin hayvan kemiklerinden türetilmiş olan, renksiz, saydam, tatsız, kırılgan ve katı halde olan bir maddeye denir. Jelatin ilaç, gıda, kozmetik ve fotoğraf ürünlerinde alanlarında kullanılmaktadır. Bunların dışında kullanıldığı alanlar tatlılar, sakızlı şekerlemeler, yoğurt ve dondurmadır. Jelatinler belirttiğimiz gibi renksiz olmasının yanında kokusuz ve toz halinde olan bir üründür. Jelatinler genellikle sığır hayvanın kemik kıkırdak ve kollajenlerinden doğal olarak elde edildiğinde sağlıklı diyet için önemli bir ürün haline gelmektedir. 

Sığır jelatininin faydaları

Sığır jelatini bir çok alanda faydalı olmasının yanında cilt ve cilt ile ilgili tüm olumsuzluklara karşı kullanılabilen bir üründür. Ayrıca alerjenler ve organlarla ilgili olarak da sıklıkla kullanılabilen bir üründür.

 • Cilt sağlığı: Jelatinler hayvanlardan alınan kemik kıkırdak ve kollajenlerden oluştuğu için ciltte iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 • Kırışıklıklar: İnsanlarda cilt yüzeyinde bulunan kollajenler yirmili yaşların geçilmesinden sonra gitgide azalmaya başlar bu tür durumlarda sığır jelatini kullanımı vücutta eksilen kollajenin artmasına destek verir.
 • Saç, tırnak  ve dişler: Özellikle yüne bu uzuvlarda da kollajenin olumlu etkisi yaş ilerledikçe azalma gösterdiğinde hepsinin direncinin artmasında kullanılır. 
 • Çatlak ve selülitler: Cilt yüzeyinde oluşan yırtık ve selülitlerin doğal olarak oluşumunu engellemede yine sığır jelatinleri kozmetik ürünleri içerisinde kullanılmaktadır. 
 • Kilo verme bağırsak hasarı ve sindirim: Sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklarda da ilaç sektöründe kullanılarak tedavi edici ilaçların üretiminde sığır jelatini kullanılmaktadır. 
 • yara onarımı ve kas bakımı: Cilt yüzeyinde meydana gelen yaralanmalarda ve içten kas gelişimini kuvvetlendirmek içinde yüne birçok ürün içerisinde kullanılan sığır jelatini insanların birçok sorununda aktif olarak kullanılmaktadır. 
Sığır jelatinin zararları

Sığır jelatini hayvansal bir protein olup, insan sağlığı açısından kullanılmaktadır. bunun yanında birçok gıda ürünü içerisinde kullanılan jelatinin dünya ülkelerinde genellikle domuz jelatini kullanılır. Ama ülkemizin inancı gereği domuz jelatini içeren ürünlerin satışı veya kullanımı uygun görülmediğinden alternatif olan sığır jelatini kullanılır. 
 • Her ne kadar besleyici bir etkiye sahip olsa da sığır jelatini aşırı ve fala tüketimde karaciğer ve böbreklerde işlevlerini olumsuz etkileyici bir yapıya sahiptir. 
 • Sığır jelatini proteinin yani kollajenin emilimi çok zor olduğundan karaciğer ve böbrekler iki katı çalışmak zorunda kalmaktadır. 
 • Bağışıklık sistemini zayıflatır. 
 • Karaciğer ve böbreklerin aşırı çalışmaları hastalanma risklerini yükseltir. 
 • Uzun vadede sığır jelatini içerikli ürünlerin kullanımı kalp yetmezliği ve şeker hastalıklarına neden olur. 
 • Ürünlerde kullanılan sığır jelatini kanda pıhtılaşma meydana getirir. O nedenle de ilerde trombo eğilimi olan kişilerin içeriğinde sığır jelatini kullanılan gıdaları tüketmemeleri gerekir. 
 • Bazı hassas yapıya sahip kişilerde kızarıklık ve deri döküntülerine neden olur. 
 • Vücutta kan pıhtılaşmasını tetiklediği için vücudunda varis gibi rahatsızlıkları olan kişilerin sığır jelatini içeren ürün ve gıdalardan uzak durması gerekir. 
 • Aynı zamanda genelde sıvı ve şekerleme ürünlerinde tatlandırıcı ve görsellik için kullanılıyor olması da kişilerin aşırı kilo almalarına neden olur. 
 • Bu aşırı kilo sonucunda da kişilerde kalp damar hastalıkları oluşabilmektedir. 
Her ne kadar sığır jelatini ürünü birçok alanda  özellikle gıda sektöründe kullanılmasının kişiler için olumlu yanlarında ziyade olumsuz yanları vardır. Dini inanışları gereği jelatinin domuz jelatini olup olmadığının da güvence altına alınmamasınd]]> Jersey Sığırı https://www.inekler.gen.tr/jersey-sigiri.html Sun, 18 Nov 2018 10:29:03 +0000 Jersey Sığırı, Tüm dünyada süt ineği olarak kabul görmüştür. Jersey ismi sığırın ilk yetişme alanı olan İngiltere'nin Jersey adasıdır. Bu adadan tüm dünyaya adanın adıyla yayılmıştır. Küçük sayılabilecek c Jersey Sığırı, Tüm dünyada süt ineği olarak kabul görmüştür. Jersey ismi sığırın ilk yetişme alanı olan İngiltere'nin Jersey adasıdır. Bu adadan tüm dünyaya adanın adıyla yayılmıştır. Küçük sayılabilecek cüsselerine göre oldukça yüksek oranda süt verimi vardır. Gerçek Jersey sığırının genleriyle oynanmamıştır.

Jersey Sığırının Fiziksel Özellikleri

Jerseylerin kemik yapıları incedir. Başları küçüktür, derileri incedir, dolgun ve sağlam meme yapısına sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı jerseyleri tam bir süt sığırı yapmaktadır. Vücut renleri açık kahverengidir. Baş ve boyunları ise sütlü kahve rengindedir. Jersey ineği, erkeklerine göre daha açık renktedir. İnekler ortalama 450 kg, erkekler ise 680 kg canlı ağırlığındadır. Uzun ömürlüdürler. Hafif  olmalarından dolayı doğumlarda güçlük çekmemektedir. Her iklim tipine uyum sağlayabilmektedirler fakat daha çok ılıman iklimlerden hoşlanmaktadır.

Jersey sığırı meralarda kolayca otlayabilmektedir. Ayakları oldukça sağlamdır. Hafif cüsselerinden dolayı da ayak ve tırnak hastalıklarına karşı oldukça dirençlidir. Bu özellikte yaylıma çıkmaları için çok büyük avantajdır.

Jersey Sığırının Verim Özellikleri

Bu tür sığırlar tipik bir süt sığırıdır. Et için beslemek yanlıştır. Süt açısından oldukça verimlidir. Merada yayılması ve beslendiği otlarla en yüksek düzeyde süt vermesi ve üstelik sütünün yağ oranında oldukça yüksek olması peynir ve tereyağı yapımında aranılır hale getirmiştir. Sütünden elde edilen peynir oranı tüm diğer sığırlar içinde ilk sıradadır. Sütünde protein, yağ ve kalsiyum oranı oldukça yüksektir. Kalsiyumun yüksek oranda süte vermesi ineğin doğumlarda problem yaşamasına sebep olabilmektedir.
]]> Sığır Irkları https://www.inekler.gen.tr/sigir-irklari.html Mon, 19 Nov 2018 10:00:15 +0000 Sığır Irkları; dünyada saf veya melezleme sonucu ortaya çıkmış bir çok sığır cinsi vardır. Ülkemizde ise yerli ve ithal sığır olmak üzere sığır çeşidi çoktur. Bu sığır ırkları beslenme şekillerine, kilolarına ve Sığır Irkları; dünyada saf veya melezleme sonucu ortaya çıkmış bir çok sığır cinsi vardır. Ülkemizde ise yerli ve ithal sığır olmak üzere sığır çeşidi çoktur. Bu sığır ırkları beslenme şekillerine, kilolarına ve yetişme bölgelerine kendi içinde sınıflara ayrılır.

Yerli sığır ırklarımız
 • Boz ırk sığırı
 • Yerli kara sığırı
 • Yerli güney sığırı
 • Güney Anadolu kırmızısı sığırı
 • Doğu Anadolu kırmızısı sığırı 
 • Maraş sığırı
 • Kırım sığırı
 • Zavot sığırı 
Sığır ırklarından yerli boz ırk sığırı, tipik bir bozkır sığırıdır. Boz ırk sığırı önceleri iş gücü amaçlı öküz olarak kullanılmakta iken günümüzde nesli tükenmek üzeredir. Boz ırk sığırı açık gümüşten koyu kül rengindedir. Erkek sığırlar dişi sığırlara nazaran daha koyu renktedirler. Yerli ırklarımızdan olan yerli kara sığırı cinsi orta Anadolu bölgesinde geniş yayılım gösteren her yeri (tırnak dahi) simsiyahtır. Yerli ırk olan güney Anadolu kırmızısı sığırı ise güney Anadolu bölgemizde çok yaygın bir ırktır. Bu ırk ülkemizin en iri ve en çok süt veren sığır cinsidir. Doğu Anadolu sığırımız ise kırmızıya yakın sarı tonlarda bir ırktır. Yerli sığır ırklardan maraş sığırı ufak yapılı kırmızı renkli bir ırktır. Yerli ırklardan zavot sığırı ise genelde beyaz renkli olup orta cüsseli bir ırktır. 

Yabancı sığır ırkları
 • Angus sığırı
 • Beefmaster sığırı
 • Belçika mavisi sığırı
 • Simental sığırı 
 • Holstein sığırı 
 • Zebu sığırı
 • Montafon sığırı 
 • Hereford sığırı 
 • Limuzin sığırı
 • Ankole sığırı
 • Yak sığırı
 • Beefalo sığırı
 • Braford sığırı
 • Jersey sığırı
 • İsveç kırmızısı
 • Nelore sığırı
 • Braford sığırı 
]]>
Zebu Sığırı https://www.inekler.gen.tr/zebu-sigiri.html Tue, 20 Nov 2018 02:41:13 +0000 Zebu sığırı, Üç farklı sığır ırkından evrimleşerek meydana gelen zebu sığırının ana vatanı Hindistan'dır. Çok eski zamanlardan beri Asya'da zebu sığır cinsi yetiştirilmektedir. Yakın tarihlerde ise Amer Zebu sığırı, Üç farklı sığır ırkından evrimleşerek meydana gelen zebu sığırının ana vatanı Hindistan'dır. Çok eski zamanlardan beri Asya'da zebu sığır cinsi yetiştirilmektedir. Yakın tarihlerde ise Amerika, Afrika ve Brezilya'da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Zebu sığırlarının atası beşli tükenmiş olan aver öküzü olarak bilinmektedir. Dünyada yaklaşık olarak 75 adet zebu sığırı bulunmaktadır. Bu hayvanların birçok çeşidi vardır ancak en bilinenleri, gir, guserat, kankrej, Brahman, ongole, kırmızı sindhi ve cüce zebudur. Cüce zebu sığır cinsi genellikle Sri Lanka gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. 

Zebu sığırı özellikleri​

Sıcak ve tropikal ortamlara uyumlu bir sığır ırkıdır. Zebu sığırının renkleri çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle beyaz, gri, siyah ve kahverengi renge sahiptirler. Boyun bölgesinde kaba bir hörgücü bulunan zebu sığırının kulakları uzun ve sarkıktır. Sağlam bir kas yapısının yanı sıra büyük gerdana sahiptirler. Erkek ve dişilerinde boynuzları vardır. Bakımları oldukça kolay ve zahmetsizdir. Zorlu tabiat ortamlarına uyumludurlar. Zebu sığırının sürüsüne oldukça bağlı bir cinstir. Zebu sığırının dünya genelinde fazlasıyla tercih edilen ve yetiştirilen bir ırktır. Zebu sığırının süt verimi, derisi, ve yakılabilecek tezek açısından oldukça verimlidir. Canlı ağırlıkları, erkekler 1000-1200 civarı, dişileri ise 500-800 kg civarındadır. Cüce tiplerinde ise, ağırlık, erkeklerde 300-400 iken dişilerinde 200-300 kg kadardır. 
]]>
İnek Irkları https://www.inekler.gen.tr/inek-irklari.html Tue, 20 Nov 2018 08:07:54 +0000 İnek Irkları, et ve sütünden besin elde edilen bir hayvan olan ineğin birçok ırka mensup türü bulunmaktadır. Hayvancılık kapsamında ön planda tutulan bu hayvanlar otlak ve mera alanlarında veya ahırlarda yetiştirilmektedir. Et İnek Irkları, et ve sütünden besin elde edilen bir hayvan olan ineğin birçok ırka mensup türü bulunmaktadır. Hayvancılık kapsamında ön planda tutulan bu hayvanlar otlak ve mera alanlarında veya ahırlarda yetiştirilmektedir. Et ve süt veriminin hat safhada olabilmesi adına mera hayvancılığı daha çok önem taşımaktadır. Fakat modern hayvancılığın gelişmesiyle birlikte mevsim şartları aranmaksızın her daim inek ırklarının beslenmesine dair her cins ahır kapsamında daha çok ön planda tutulmaktadır. İnek ırkları, dünya genelinde coğrafyanın farklı noktalarında kendine has isimler almaktadır. Her cinsin boyutu, şekli ve post özelliği birbirinden farklıdır. Bu anlamda inek ırkı dış görünüş olarak da anlaşılabilir niteliktedir.

Friz İnek Irkı

Anavatanı Hollanda olan bir inek ırkıdır. Postu siyah ve beyaz renkte olup iri bir yapıya sahip hayvandır. Uysallığı ile tanınan bu inek iyi bir şekilde bakıma tabii tutulduğunda yoğun süt verimi sağlamaktadır. Sütteki yağ oranı fazla olup kalite seviyesi son derece yüksektir. Hollanda'nın gelişen sanayisi ile modern anlamda süt sağma makinelerinin varlığı üretimde insan gücünü en az seviyeye indirmiştir. Hal böyle olunca zaman kaybı da engellenmiştir. Öte yandan sağlıklı süt üretimi için ortam hazırlanmıştır.

Simental İnek Irkı

Anayurdu İsviçre olan simenta ineği olumsuz hava koşullarına dayanıklı bir ırktır. Süt verimi yoğun olan bu hayvanın postu genellikle açık kahverengi ve turuncu tonlarındadır. İri yapılı bu ırk et yönünden de son derece kalitelidir. Sağlam beslenildiği taktirde sağlıklı süt üretimi için bulunmaz bir inek türüdür.

Mondofon İnek Irkı

Avustralya coğrafyasına mensup bir inek ırkları arasındadır. Baş kısmı oldukça gösterişli olan mondofon ineği asi yapısıyla tanınır. Ensesindeki tümsek yapı belirgin özellikleri arasında yer alır. Postu genellikle kahverengi tonlarındadır. Et ve süt verimi oldukça iyidir. Hayvancılıkta yoğun olarak tercih edilen inek ırklarından olan mondofon cinsi birçok ülkede ön planda tutulmaktadır.
]]>
İnek Çiftliği https://www.inekler.gen.tr/inek-ciftligi.html Wed, 21 Nov 2018 05:59:42 +0000 İnek Çiftliği; bir inek çiftliği oluşturulması için büyük kapitallere ihtiyaç vardır. İnek çiftliğinde her inek tek tek takip edilmeli ve iyi tanınmalıdır. Ne zaman hastalıkları ve ne zaman yavrulayacakları gibi bilgiler i İnek Çiftliği; bir inek çiftliği oluşturulması için büyük kapitallere ihtiyaç vardır. İnek çiftliğinde her inek tek tek takip edilmeli ve iyi tanınmalıdır. Ne zaman hastalıkları ve ne zaman yavrulayacakları gibi bilgiler iyi bilinmelidir. Sütten kesilme, buzağıların bakımı ve ineklerin sağılması planlanarak günlük olarak düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Çiftliğin binaları, ekipmanları, makine ve teçhizatları iyi belirlenmelidir. 

İnek çiftliğinde süt üretimi için en uygun olan inek ırkı holstein süt ineğidir. Süt üretimi için montofon ve jersey ırkları da tercih edilebilir. Hayvanların gübreleri ahırlarda bekletilmemelidir. Çiftlik sistemi kanallar oluşturularak gübrelerin atılmasına elverişli olmalıdır. İdrar ve amonyak kokusu hayvanların hasta olmasına sebep olabilir. İyi süt üreten ırklar daha fazla yem tüketimine ihtiyaç duyduklarından yemlerin kalitesinin iyi belirlenmesi gerekir. Sütün sağılabilmesi için sakin ve rahat hayvanlar tercih edilmelidir. Bir inek kurmanın maliyetini bölgenin sahip olmuş olduğu konum, arazinin yapısı, arazinin bedeli ve ulaşım imkanları etkilemektedir. Ortalama elliyi geçmeyecek kadar inek ile br çiftlik kurmanın hemen hemen maliyeti yedi yüz bin lira ile sekiz yüz bin lira arasında değişmektedir. İnek çiftliği kuranlara Türkiye' de ayrıca devlet desteklemeleri mevcuttur. 

Bir inek çiftliği kurulabilmesi için izlenmesi gereken yollar;
 • İlk olarak plan yapılmalıdır.
 • Acil olan ve en çok gereken temel şeylere para harcanmalıdır.
 • İlerisi düşünülerek senelerce kullanılabilecek ineklerin yetiştirilebileceği bir arazide çiftlik kurulmalıdır.
 • Çiftliğin kurulacağı bölge kesinleştikten sonra satışa çıkmış arazilerin en uygunu ve en verimlisi bulunmalıdır. 
 • Bir araziye karar kılındı ise o arazi ilk olarak araştırılmalıdır.
 • Arazi araştırması yapıldıktan sonra arazi satın alınmalıdır.
 • Satın alınan araziye makine, teçhizat ve ekipmanlar satın alınmalıdır.
 • Sahip olunan eldeki sermayeye göre yetiştirilmek istenen inek ırkına karar verilmeli ve satın alınmalıdır. 
 • Alınan hayvan için uygun olan mera miktarı belirlenmelidir.
İnek çiftliği kurarken sadece bir kaç tane inek ile başlanmalıdır. Eğer iş yapılabiliyorsa büyütülmelidir. İlk defa doğurmuş olan ineklerin yavruları elden çıkarılmalıdır. Çünkü yaşı büyük ineklerin yavruları kadar verimli olamazlar. Yemlerin hayvanların et ve süt miktarını artırıp artırmadığı mutlaka takip edilmelidir. Hayvanların istedikleri zaman su içmeleri gerekir. Bu yüzden su hazneleri sürekli dolu olmalıdır. 

İnek çiftliği kurarken piyasayı takip ederek piyasa taleplerine göre arz oluşturmak için hayvan seçiminin iyi yapılması gerekmektedir. Çiftlikte acil durumlar için her zaman bir veteriner hekim bulundurulmalıdır. Sıska ve hasta görünen hayvanlardan uzak durulmalıdır. İyileştirilebileceğini düşünerek alınan inekler ölebilir. Bu da yüzde yüz zarar ve ziyan anlamına gelir. İneklerle fazla yakın temas kurulmamalıdır aksi takdirde ineğin vurması halinde büyük zarar görülebilir. Bir boğa ile bütün hayvanların döllenmiş olduğu düşünülmemelidir eğer inek gebe kalmadı ise bir hayvandan olunmuş olunur.  
]]>
Montofon https://www.inekler.gen.tr/montofon.html Thu, 22 Nov 2018 05:39:40 +0000 Montofon; En çok süt veren inekleri arasındadır. Verdikleri süt de kiloları da oldukça fazladır. Süt üretiminin yanında et üretimi için de oldukça elverişlidirler. Montofonların ırkı Avustralya' ya dayanmaktadır. Montofon in Montofon; En çok süt veren inekleri arasındadır. Verdikleri süt de kiloları da oldukça fazladır. Süt üretiminin yanında et üretimi için de oldukça elverişlidirler. Montofonların ırkı Avustralya' ya dayanmaktadır. Montofon inekler sıcak iklim koşullarına da soğuk iklim koşullarına da ayak uydurabilirler ve oldukça dayanıklıdırlar. Montofon ineklerin ırkı kombine sığır ırkları içerisinde yer alır. Montofon ineklerin çiftliklerde üretimi yaygın değildir. Genellikle köy ve kasabalarda küçük aile yapısına sahip bireyler tarafından günlük süt ihtiyacının karşılanması için yetiştirilirler. 

Montofon ineklerin derisi açık kahverengi olan kısa kıllar ile kaplıdır. Montofonların genel olarak boynuzları yoktur. Aksi ve sinirli hayvanlardır. Herhangi bir sığır hastalığına karşı bağışıklık sistemleri ve dirençleri yüksek oranlardadır. Yıllık ortalama bir montofondan beş bin kilogram ile altı bin kilogram arasında süt elde edilmektedir. Montofun ineklerin sütündeki yağ oranı yüzde dört civarlarındadır. Montofon inekler yılda 280-300 gün arasında süt vermektedir. Montofon inekler yarım ton civarında iken montofon boğalar bir ton civarında bir kiloya sahiptir. 

Montofon inek özellikleri;
 • Sırtları boyunca uzanmakta olan ester çizgisi adı verilen açık renkli bir çizgiye sahiptirler.
 • Esmer montofon ırkın rengi gümüş griden siyaha yakın olan koyu kahverengi ve koyu kül renkleri şeklinde değişiklikler gösterir.
 • Montofonları burun uçları açık renklerdedir.
 • İyi şekilde beslenmeleri durumunda montofonlar günlük bir kiloya kadar kilo almaya müsaittirler.
 • Montofonlar diğer kültür ırklarına göre çetin hava şartlarına ve iklim çeşitlerine daha dayanıklı bir yapıya sahiptirler.
 • Erkek ve dişi montofonların bazılarında boynuz vardır.
 • Büyük kulaklıdırlar ve kulak içleri açık renkte olup yoğun tüyler ile kaplıdır. 
 • Güçlü kas yapısına sahiptirler. 
 • Bakımsız kalmaları montofonlar için genel olarak sorun teşkil etmez.
 • Kolay kolay hasta olmazlar.
 • Kuyruk uçları siyah renklidir. 
Montofon fiyatlarının belirlenmesinde ülkemizde her bölgeden sıcak veya soğuk fark etmeden yetiştiriliyor olması ve verim kaybı yaşatmaması piyasa fiyatının meydana gelmesinde büyük etkendir. Ülkemizde de en çok tercih edilen hayvan ırklarındandır. Montofon her türlü arazi şekline uyumlu bir mera hayvanıdır. Montofonların meme yapıları dolgun ve düzgündür. Montofon inekler on yaşa kadar damızlık olarak kullanılabilirler. Montofon ineklerin holstein ve simental hayvanlar gibi toplu ve yaygın yetiştiriciliğe pek rastlanmaz. Montofon danalar büyükbaş hayvan besiciliği yapanlar için tercih kaynağıdır. 

Montofon çok tercih edildiği için belli bir taban fiyatı oluşturmuştur. Montofonlar çok iri cüsseli hayvanlardır. Sığırların sindirim sistemlerinin düzenli olarak çalışabilmesi için tokluk hislerinin oluşması gereklidir tokluk hislerini ise kaba yemler sağlar. Kaba yemler montofonlara ya kurutulmuş ya da sulandırılmış şekilde yedirilir. Kuru yonca ve kuru çayır kaba yemlere örnek teşkil eder. Sulu kaba yemin bulunmadığı zamanlarda silaj da montofonlara yedirilebilecek iyi bir besin maddesidir. Saman montofon inekler için genel olarak hiç bir besleyici değere sahip değildir. Bu yüzden saman yerine kuru kaba yemler verilmesi daha doğru olacaktır. Montofonlar kaba yemlerden kendileri için gerekli olan vitamin ve mineralleri zaten karşılamış olurlar
]]>
Kara Sığır https://www.inekler.gen.tr/kara-sigir.html Thu, 22 Nov 2018 19:48:04 +0000 Kara Sığır, Yüzlerce yıl Anadolu insanına ekonomik katkı sağlamış olan kara sığır derdi az; ama ekonomik getirisi fazla olan bir cinstir. Genelde Orta Anadolu'da yaşam alanı bulmuştur. Yarım yüzyıl öncesine kadar köyl Kara Sığır, Yüzlerce yıl Anadolu insanına ekonomik katkı sağlamış olan kara sığır derdi az; ama ekonomik getirisi fazla olan bir cinstir. Genelde Orta Anadolu'da yaşam alanı bulmuştur. Yarım yüzyıl öncesine kadar köylerde, kasabalarda nerede ise tüm evlerde birer ikişer adet bulunmaktaydı. Kente göç merakı, sütü ve eti bol olan ıslah edilmiş cins sığırların ülkeye gelişiyle yok denecek kadar sayısı azalmıştır.

Kara Sığır Fiziki Özellikleri: Veteriner tabiri ile cidago yüksekliği, yani yerden sırtının yüksekliği 100-110 cm olan canlı ağırlığı 300 kg'ı geçmeyen küçük yapılı, dar ve uzun başlı, boynuzları kısa ve ince olup öne doğru eğiktir, tırnaklarına kadar tamamen siyah renktedir. Merada gezerek otları köküne kadar yiyerek yayılabilmektedir. Bu özelliği ile yıllık yem maliyetini oldukça azaltmaktadır. İç Anadolu Bölgesinin iklim koşullarına göre yaklaşık sekiz ay kadar süre meradan yem ihtiyacını gidermektedir. Merada genellikle yaş ot tükettiğinden dolayı susuzluğa da oldukça dayanıklıdır. Suyu da bulduğu her yerde içebilmektedir. Sağlam bir yapıya sahiptir; kolay kolay hastalanmazlar. Mevsim geçişlerine kolayca adapte olabilmektedirler. Her türlü iklim şartlarına kısa sürede uyum sağlarlar.

Kara Sığır Verim Özellikleri: Bu hayvanlar iptidai şartlarda kasaplık duruma geldiklerinde canlı ağırlığı 200 ile 300 kg arasında bir ağırlığa gelirler ve yıllık ortalama 450-500 litre süt verirler. Kara sığırlar, biraz daha iyi koşullarda besler ve bakılırsa süt verimleri 700 litreyi de geçebilmektedir. Islah edilen kara sığırlar yıllık süt verimleri 1800 litreye kadar çıkmıştır. Kara sığırın yetişkinliğe kadar günlük olarak 600 ile 700 gram kadar ağırlığı artmaktadır. Süt açısından olmasa da et verimi açısından oldukça ekonomik bir durumdadırlar. Canlı tartı 300 kg gelen bir kara sığır kesimden sonra 150 ile 175 kg et verecektir. Yılın sekiz ayını neredeyse sıfır maliyette merada beslendiği düşünülürse oldukça karlı bir iştir.

Et ve süt verimi yüksek olan cins sığırlar gezerek yiyecek bulamazlar. Hatta hayvan gezemez. Dolayısıyla sürekli önüne yem konması ve su verilmesi gereklidir. Yem seçmesi bu sığırların yıllık maliyetini oldukça artırmaktadır. Hastalıklar açısından düşünülecek olursa çok nazlıdırlar. Yılın iki ayıdan fazla bir süre hastalıklı olurlar. Tüm bunlar üst üste konulduğunda kara sığır bakıcısı için oldukça ekonomiktir.
]]>
Büyük İnekler https://www.inekler.gen.tr/buyuk-inekler.html Fri, 23 Nov 2018 15:35:29 +0000 Büyük inekler, oluşumu ve yapısı bakımından oldukça biri olan bu inekler geniş ve kalın bir gövdeye sahiptir. Ayrıca diğer inek türlerinden ağırlık bakımından farklılık gösteren birçok inek türü bulunmakt Büyük inekler, oluşumu ve yapısı bakımından oldukça biri olan bu inekler geniş ve kalın bir gövdeye sahiptir. Ayrıca diğer inek türlerinden ağırlık bakımından farklılık gösteren birçok inek türü bulunmaktadır. Bu tür ineklerin büyük olmasının sebebi tamamen genetik yapısı ile alakalıdır. Süt verimleri oldukça yüksek olan inekler et üretme amaçlı da yetiştirilmektedir.

Büyük inekler

Holstein inek: Bu inek türünün anavatanı Hollanda ülkesidir. Siyah beyaz ve alaca inek olarak da bilinmektedir. Boyları diğer türlerine göre daha fazla uzundur. Oldukça kalın bir gövdesi olan bu ineğin derileri ince ve yumuşak bir özellik göstermektedir. Bu türün soğuk hava şartlara karşı dayanıklılığı oldukça yüksektir. Sıcak iklimlerde istenilen üretimi sağlayamazlar. Canlı halleri yaklaşık olarak yedi yüz elli ile sekiz yüz kilogram arası değişmekte olan bu ineğin yüksekliği yüz kırk beş ile yüz elli altı santimetre arasında değişmektedir.

Simental ineği: En fazla Avusturya ve Almanya'da yetiştirmekte olan bu inek türünün ana vatanı İsviçre'dir. Boy ve büyüklük bakımından bu inek türü dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Et ve süt üretimi için yetiştirmekte olan bu inek türlerinin başları beyaz bir renktedir. Bedeni kırmızı, beyaz, alaca veya kırmızı lekeler şeklinde değişiklik gösterebilmektedir. Süt verimi yönünden bakılacak olursa yılın üç yüz günü süt verebilmektedir. Bu miktardaki süt üretiminin sağlanması için beslenme ve yetiştirme özellikleri oldukça önemlidir.

Montbelıarde inek: Genellikle Orta ve Doğu Avrupa, İtalya, Avusturya, Doğu Afrika doğu ve Güney Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirmektedir. Anavatanı Fransa olan bugüne türünün gövde yapısı oldukça geniştir. Renkleri parlak ve kırmızı bir yapıya sahiptir. Ayrıca kırmızı ile beyaz karışımı renklerde de görülmektedir. Kısa boynuzlu ve sakin bir yapıya sahip olan bu inek türünün sağlam bir kas yapısı bulunmaktadır. Oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan bu inek büyüklüğü bakımından dünya genelinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Jersey inek: Bu inek türü dünya genelinde büyük inekler arasında yer almaktadır. Süt üretimi bakımından dünyada adı duyulmuş inekler arasında en ünlü olanıdır. Anavatanı İngiltere ve Fransa olan bu inek türü dünya genelinde yetiştirilmektedir.

İsveç kırmızısı: Anavatanı İsviçre olan bu inek türünün sütçü bir ırk olduğu bilinmektedir. Oldukça geniş ve büyük bir yapıya sahip olan bu ineğin renkleri kızıldır. Karın altlarında ya da arka bacak kısımlarında beyazlıklar görülebilmektedir. Boynuzsuz bir yapıya sahiptirler ve soğuğa karşı oldukça dayanıklıdırlar.

Angus inek: Büyük inekler arasında ilk sırada yer almaktadır. Anavatanı İskoçya olan bu inek birçok ülkede aberdeen angus olarak da bilinmektedir. Bu inek tamamen siyahtır ancak bazıları da kırmızı bir renge sahiptir. Dünya genelinde boynuzsuz ve en büyük inek türleri arasında yer almaktadır. Başı ufak ve alnı geniş bir yapıya sahip olan bu ineğin bedenleri oldukça uzundur. Göğüsleri derin ve geniş olan ineklerin bacak kemikleri kısadır.

Belçika mavisi: Çok büyük bir yapıya sahip olan bu ineğin anavatanı Belçika'dır. Süt verimi düşük olan bu inek türünün et verimi oldukça yüksektir. Kuvvetli bir kas yapısı bulunan bu ineklerin kemik yapıları incedir.

Limusin inek: Anavatanı Fransa olan bu ineğin iri ve sakin bir yapısı vardır. Etli türler arasında yer almaktadır ve kaslı bir yapıya sahiptir. Etleri yağsız ve yumuşaktır. Kafa yapısı ve boyun kısmı oldukça geniştir. Uzun bir bedeni olan inek türünün canlı ağırlığı yaklaşık olarak bin iki yüz kilogramdır. Renkleri açık ya da koyu kızıl şeklinde görülebilmektedir

Şarole inek: Büyük inekler grubunda yer alan bu ineğin anavatanı Fransa'dır. Süt verimi düşük olan bu inek türünün et verimi oldukça yüksektir. Renkleri kirli beyaz ve koyu krem şeklindedir. Hem boynuzlu hem de boynuzsuz olarak görülebilmekt]]> Sığır Tüberkülozu https://www.inekler.gen.tr/sigir-tuberkulozu.html Sat, 24 Nov 2018 11:30:24 +0000 Sığır tüberkülozu, tüberküloz verem ile alakalı hastalıklar içerisinde yer alırken; solunum yolları rahatsızlığına verilen isimdir. Vücuda girdiği zamanı uzun süre kuluçka döneminde bekleme ile bulunurken, solunum yollar Sığır tüberkülozu, tüberküloz verem ile alakalı hastalıklar içerisinde yer alırken; solunum yolları rahatsızlığına verilen isimdir. Vücuda girdiği zamanı uzun süre kuluçka döneminde bekleme ile bulunurken, solunum yollarında oluşan problem sebebiyle aktif hale geçer. Sığır tüberkülozu karın zarı, meme, akciğer, bağırsak, rahim gibi alanlarda görülen mikrop çeşididir. Genellikle öksürük, iştahsızlık, nefes almada güçlük, zayıflama, halsizlik gibi belirtilerle kendini belli ederken; ilerleyen safhasında ölüme sebebiyet verebilir. En çok hastalıklara sebep olan ve ölüme neden olan tüberküloz çeşidi olarak sığır tüberkülozu yer alır. İnsanlarda oluşan sığır tüberkülozunun manda veya sığır gibi hayvanlardan bulaştığı belirtilirken; bunun dışında kuş, kaz, domuz gibi hayvanlardan da bulaştığı belirtilmektedir.


Sığır tüberkülozu yayılma sebepleri

Tüberküloz çeşitleri içerisinde yer alırken; bulaşıcı özelliği ile yayılma gösterir. Mikrobik olarak çoğalan bu hastalıkta peynir, süt, su veya hayvansal gıdaların tüketilmesi sonucu insana bulaştığı belirtilir. Hayvandan hayvana da bulaşma özelliği bulunur. Hayvanda bulunan sığır tüberkülozu yavrusunu emzirmesi ile yavrusuna da geçer. Hayvanın öksürmesi sonrasında mikrop havaya yayıldığı için diğer hayvanlara bulaşma özelliğini  ortaya çıkarır. Deri yoluyla bulaşma özelliği de bulunurken; en çok insanlara deri yolu ile bulaştığı belirtiler.

Sıfır tüberkülozundan korunmak için alınacak önlemler

Öncelikli olarak kişinin hijyen kurallarına dikkat etmesi son derece önemlidir. Hayvansal yolla ile bulaşması sebebiyle hayvanların temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde sürüye yeni hayvan alınacak ise alınan hayvanın sağlığının gerekli testlerinin yapılması için veteriner kontrolü gerekir. Sığır tüberkülozu bulunan hayvanların sürüden ayrılması önemlidir. İnsana bulaşma özelliği bulunduğu için kişinin inek sütü yerine pastörize süt tüketmesi veya sütü kaynatarak içerisinde bulunan mikropların ölmesi halinde tüketmesi tavsiye edilir. Bu sebepten dolayı güvenilir olmayan yerlerden süt alınarak tüketilmesi sakıncalıdır.

Sığır tüberkülozu tanı ve tedavi

Bu hastalıktan korunmak için hayvanların veteriner kontrolü yapılması gerekir. Yapılan kontroller ile sığırda bulunan tüberkülozun varlığı kesinleşirse hayvana gerekli bakım yapılması için hayvanın sürüden ayrılması ile gerekli kontroller yapılırken; kesin tedavisinin olmadığı belirtilmektedir. İnsanlarda bulunan sığır tüberkülozun gerekli tetkikler ile anlaşılmasının ardından uygun ilaç tedavisi ile vücuttan atılması sağlanır. Böylece insanda bulunan sığır tüberkülozu etkilerinin azaltılması sağlanır. 
]]>